Xbox Series X otrzymać może hybrydowy SoC z rdzeniami x86 i ARM

Xbox Series X otrzymać może hybrydowy SoC z rdzeniami x86 i ARM

Pomimo iż doczekaliśmy się już oficjalnej zapowiedzi next-gena Microsoftu, a producent co jakiś czas dostarcza nam nowych interesujących szczegółów na temat Xbox Series X, to jednak konsola wciąż kryje przed nami sporo tajemnic. Tu z pomocą przychodzą plotki i przecieki, które zdradzają nieco więcej na temat tego sprzętu. Najnowsze z nich pochodzą z profilu LinkedIn Ashisha Shukla, który jest starszym menadżerem ASICów w zespole semi-custom od AMD. Zanim przejdziemy dalej, warto jednak najpierw przypomnieć to, co zostało już potwierdzone. I tak, wiemy, że Xbox Series X napędzany będzie przez SoC od AMD, który wyposażony jest w rdzenie Zen 2 i GPU bazujące na architekturze RDNA 2, oferującej sprzętowe wsparcie dla ray tracingu w czasie rzeczywistym. Gigant z Redmond potwierdził niedawno, że moc obliczeniowa zastosowanego tu układu graficznego to 12 TFLOPsów i dla porównania Radeon RX 5700 XT (bazujący na pierwszej generacji RDNA) dostarcza 9,754 TFLOPsów w zakresie wydajności pojedynczej precyzji (FP32), a biorąc pod uwagę, że w przypadku konsol mamy jeszcze do czynienia z zamkniętą architekturą, oczekiwać można naprawdę bardo dużego skoku generacyjnego.    

SoC wewnątrz Xboxa Series X może łączyć ze sobą zarówno rdzenie x86 Zen 2, jak i jakieś rdzenie ARM.

Wracając do wspomnianego wpisu na LinkedIn, Shukla nie odnosi się bezpośrednio do konsoli Xbox Series X, ale podaje, że jednym z jego obowiązków jest weryfikacja jednego z najbardziej złożonych SoC wspierających konsole do gier”. Wspomina również o Microsofcie i tu zaczyna robić się naprawdę ciekawie. Podaje bowiem, że jego obowiązki dotyczyły „układu SoC składającego się z kilku klastrów CPU z wieloma rdzeniami w każdym klastrze, wykorzystującym zarówno rdzenie x86, jak i ARM, pełny silnik graficzny i 7 nm proces technologiczny”. Sugeruje to, że SoC wewnątrz Xboxa Series X łączy ze sobą zarówno rdzenie x86 Zen 2, jak i jakieś rdzenie ARM. Co więcej, w komentarzu do artykułu Microsoftu zatytułowanego „What You Can Expect From the Next Generation of Gaming” podaje on, że customowy chip zastosowany w konsoli był jego dzieckiem przez półtora roku.     

Jak na razie ani AMD, ani Microsoft nie potwierdzają oficjalnie tych informacji, dlatego mimo wszystko lepiej podchodzić do nich z pewnym dystansem. Niemniej jednak zapowiada się to niezwykle interesująco i ciekawi jesteśmy jak ewentualnie wpłynie na działanie konsoli. Informacje zdają się też pokrywać z tym, co usłyszeć mogliśmy w ostatnim podcaście Majora Nelsona, gdzie Jason Ronald z Microsoftu zapowiadał przełomową technologię od AMD, zastosowaną w Xbox Series X. Przypominamy, że Xbox Series X, ale również PS5, zadebiutować mają pod koniec roku, aczkolwiek nie wiemy jeszcze, czy koronawirus nie wpłynie na plany obu producentów i spowoduje opóźnienie debiutu next-genów, co zresztą sugeruje już firma analityczna DFC Intelligence.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xbox Series X otrzymać może hybrydowy SoC z rdzeniami x86 i ARM

 0