Xbox Series X - wymiary, wydajność i gry w 120 kl./s

Xbox Series X - wymiary, wydajność i gry w 120 kl./s

Nie milkną echa zapowiedzi konsoli Xbox Series X, a przy okazji Microsoft zaczyna zdradzać coraz więcej interesujących szczegółów na temat swojego next-gena. Redakcja Windows Central już wcześniej udowodniła, że ma bardzo dobre dojścia do źródeł zbliżonych do giganta z Redmond i postanowiła zebrać do kupy najnowsze przecieki i doniesienia na temat konsoli, zdradzając m.in. wymiary Xbox Series X czy moc obliczeniową jego grafiki. Co prawda wiele prezentowanych przez portal detali już wcześniej pojawiało się w plotkach, ale zawsze dobrze otrzymać ich potwierdzenie. Przy okazji deweloperzy współpracujący blisko z gigantem z Redmond także zaczynają zabierać głos na temat nowej konsoli i jeden z nich sugeruje nawet możliwość rozgrywki na nowym Xboxie w 120 kl./s. Robi się więc coraz ciekawiej.

Microsoft zaczyna zdradzać coraz więcej interesujących szczegółów na temat swojego next-gena, Xbox Series X.

Zacznijmy od informacji podawanych przez Windows Central. Redakcja ujawnia, że wymiary Xbox Series X to 312 x 157 x 157 mm. Dla porównania, Xbox One X mierzy 300 x 240 x 60 mm i jego następca posiada tym samym większą kubaturę, co wiązać ma się z zastosowaniem nowego systemu chłodzenia (pojedynczy wentylator w górnej części, który wydmuchuje całe gorące powietrze ze środka). Jeśli zaś chodzi o specyfikację nowego Xboxa, to jak wiadomo Microsoft stawia na podzespoły od AMD, w tym 8-rdzeniowe CPU Zen 2, którego taktowanie wynosić ma 3,6 GHz oraz GPU Navi bazujące na nowej architekturze RDNA, a całości dopełniać ma 16 GB RAM GDDR6 z czego 3 GB na system i 13 gwarantowane na gry. Jego moc obliczeniowa wynosić ma podobno aż 12 teraflopsów.

Wygląda więc na to, że producent zamierza spełnić obietnicę „czterokrotne potężniejszej” konsoli od Xbox One X, co jest świetną wiadomością dla graczy, ale co ciekawe w ostatnim wywiadzie Phil Spencer wspomina o 8-krotnie większej mocy GPU Xbox One i dwukrotnie Xbox One X, co wprowadza nieco zamieszania. Z drugiej strony trudno stwierdzić, do czego odnosił się szef Xboxa mówiąc o mocy. Całości dopełniać ma zaś dysk SSD NVMe o pojemności przynajmniej 1 TB, którego prędkość odczytu danych wynosić ma w okolicach 2 GB/s. Jeśli zaś chodzi o porty, na froncie dostrzec można USB typu A, a z tyłu na pewno nie zabraknie HDMI 2.1, ale podobno producent zrezygnował z drugiego HDMI, który w obecnej generacji robił za port pass-through do telewizji.

Pamiętamy, że Microsoft wspominał o wsparciu dla 120 Hz dla swojej nowej konsoli i deweloperzy także sugerują możliwość wykorzystania tak wysokiego odświeżania w Xbox Series X. Mowa tu konkretnie o Moon Studios, które obecnie pracuje nad grą Ori and the Will of the Wisps. Reżyser tego tytułu, Thomas Mahler, stwierdził, że rozważają możliwość stworzenia wersji Will of the Wisps na Xbox Series X ze wsparciem dla 120 Hz. Podkreślił on jednak, że to Microsoft musi dać na to zielone światło i podkreślił, że byłoby miło, gdyby to właśnie nowy Ori był grą rozpoczynają nową konsolową erę tytułów działających w 120 kl./s. Anton Logvinov, czyli Rosjanin, który jako pierwszy zdradził, że Death Stranding zmierza na PC, podaje z kolei, że Xbox Series X otrzyma na start od 12 do 16 ekskluzywnych gier i pod tym względem zdeklasować ma PS5. Robi się więc coraz ciekawiej, ale trzeba pamiętać, że premiera konsoli zaplanowana jest dopiero na końcówkę przyszłego roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xbox Series X - wymiary, wydajność i gry w 120 kl./s

 0