Xerox zamierza kupić HP

Xerox zamierza kupić HP

Już wkrótce na rynku może dojść do bardzo ciekawej sytuacji. Xerox prowadzi bowiem rozmowy z przedstawicielami HP w celu przejęcia popularnego producenta sprzętu, co potwierdzili przedstawiciele tego drugiego. Jako pierwszy o sprawie poinformował The Wall Street Journal, z kolei Xerox według nieoficjalnych doniesień zaoferował 23 dolary za akcję HP, zaś łączna kwota oscylowałaby w granicach 27 miliardów dolarów. Sam zakup w gotówce byłby sfinansowany z pożyczki, na którą jeden z banków wyraził zgodę. Chęć przejęcia HP przez Xerox wydaje się o tyle dziwna, ponieważ potencjalny nabywca pod względem wartości rynkowej jest kilkukrotnie mniejszy od twórców marki Omen (8 mld dolarów do 29 mld dolarów) i notuje 6-krotnie niższe przychody. Z drugiej strony amerykańska firma środki na sfinansowanie zakupu może również pozyskać z pozbycia się 25 procent udziałów w Fuji-Xerox.

Według przedstawicieli HP Xerox złożył ofertę kupna popularnego przedsiębiorstwa.

Xerox zamierza kupić HP

Według osoby zbliżonej do HP przedsiębiorstwo nie zdecydowało jeszcze czy oferta kupna jest godną rozważenia propozycją. Producent ma nie zgadzać się z Xerox w sprawie ewentualnej synergii, a także wyraża poważne obawy związane z długiem potrzebnym do ewentualnej finalizacji przejęcia. Nawet jeśli HP uzna ofertę za odpowiednią, to nadal nie ma przekonania o odpowiednim doświadczeniu Xerox przy tego rodzaju fuzjach. Warto podkreślić, że przed rokiem firma odrzuciła opcję połączenia się z Fujifilm za 6,1 mld dolarów. Z drugiej jednak strony nie brak opinii, iż kupno wydaje się realne ze względu na problemy finansowe, w które popadło HP. Przypomnijmy, że w trzecim kwartale bieżącego roku przychody przedsiębiorstwa ze sprzedaży drukarek spadły o 5 procent.

Natomiast nowy dyrektor generalny HP, Enrique Lore ogłosił kolejną restrukturyzację, w wyniku której do maksymalnie 2022 roku podatkowego pracę straci nawet 16 procent aktualnie zatrudnionej kadry pracowniczej. Xerox przyznał za to, że w 2019 roku chce ograniczyć wydatki o 640 mln dolarów. Sytuacja między obiema firmami wydaje się nader ciekawe i zobaczymy czy będziemy świadkami sytuacji, gdy mniejszy przejmuje większego gracza.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xerox zamierza kupić HP

 0