Xiaomi będzie produkować własny układ SoC

Xiaomi będzie produkować własny układ SoC

Xiaomi chce się uniezależnić od producentów układów SoC do smartfonów. Dlatego chiński producent urządzeń mobilnych planuje stworzyć własny chipset. Co więcej, pierwsze kroki zostały poczynione już w 2016 roku.

Xiaomi w ciągu kilku lat wyrosło, z niewielkiej chińskiej firmy udającej Apple, na światowego potentata i jednego z liderów rynku mobilnego. Udało się to pomimo tego, że w wielu krajach świata urządzenia z serii Mi nie są oficjalnie dostępne. Niestety, nawet firmy tego typu często są uzależnione od dostawców podzespołów. Tak jest też z Xiaomi, które miało już problemy z zamówieniem odpowiedniej liczby układów SoC od Qualcomma. Właśnie dlatego Chińczycy mieli zdecydować się na stworzenie własnego procesora do urządzeń mobilnych. Decyzja miała zapaść jeszcze w 2016 roku, gdy Xiaomi wprowadzało do sprzedaży model Mi5. To właśnie wtedy Qualcomm nie był w stanie dostarczyć odpowiedniej liczby Snapdragonów 820 i szefom chińskiego producenta skończyła się cierpliwość.

Xiaomi będzie dopiero drugim chińskim producentów smartfonów z własnym układem SoC

Xiaomi Mi5

Nowy układ Xiaomi ma zostać zaprezentowany w pierwszym kwartale 2017 roku. Mówi się o marcowej prezentacji, ale żadne daty nie zostały oficjalnie potwierdzone. Na ten moment to jedynie pogłoski. SoC Xiaomi ma powstawać w fabrykach Beijing Pinecone Electronic. Właśnie dlatego pierwszy model ma otrzymać nazwę Pinecone V670. Jego specyfikacja nie jest znana, ale można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że będzie to układ ośmiordzeniowy z czterema rdzeniami o wyższej wydajności i czterema o niższej mocy obliczeniowej. Najprawdopodobniej będzie produkowany w 10 nm litografii. Jeśli Xiaomi nie wycofa się ze swoich planów, to będzie to druga w Chinach firma z własnym układem SoC (po Huawei). Nie oznacza to jednak, że w ofercie Chińczyków nie pojawią się już żadne smartfony z procesorami Qualcomm lub MediaTek.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xiaomi będzie produkować własny układ SoC

 0