Xiaomi jako pierwsze wykorzysta 200 MP sensor Samsunga

Xiaomi jako pierwsze wykorzysta 200 MP sensor Samsunga

Samsung dość powszechnie uznawany jest za lidera rynku aparatów do smartfonów i wiemy, że firma pracuje obecnie nad 200-megapikselowym sensorem ISOCELL do telefonów. Najnowszy przeciek sugeruje jednak, że to nie koreański gigant pierwszy zrobi z niego użytek, ale Xiaomi będzie pierwszym producentem, który wykorzysta tę matrycę w jednym ze swoich smartfonów. Źródłem tych informacji jest Digital Chat Station, który twierdzi, że Xiaomi zamierza jako pierwsze sięgnąć po ten ogromny sensor o rekordowej rozdzielczości, choć wciąż nie wiemy jaki smartfon zostanie w niego wyposażony (spodziewać można się jednak, że będzie to urządzenie klasy premium). 

Xiaomi podobno będzie pierwszym producentem, który wykorzysta 200 MP matryc Samsunga w jednym ze swoich smartfonów.

Xiaomi jako pierwsze wykorzysta 200 MP sensor Samsunga

Doniesienia sugerują również, że ten 200-megapikselowy sensor Samsunga będzie miał piksele w rozmiarze 0,64 µm, co sprawi, że będą one rekordowo małe. Przeciek ujawnia także informacje o tym, że matryca będzie obsługiwać binowanie 4 w 1 (łączenie pikseli), co w rzeczywistości przełoży się na rozdzielczość wyjściową 50 megapikseli. Nie można zapomnieć o efektywnym rozmiarze piksela 1,28 µm. Wspomniano również o binningu 16 w 1 (przekładałoby się to na rozdzielczość 12,5 megapikseli), ale wydaje się to raczej mało prawdopodobne. Obecnie rynek zalewają 108-megapikselowe sensory, w tym takie jak Galaxy S21 Ultra. Obsługują one natywny zoom cyfrowy w zakresie od 2x lub 3x w zależności od konfiguracji, ale 200-megapikselowy aparat powinien zapewnić jeszcze lepsze przybliżenie. Spodziewać można się tu też obsługi nagrywania wideo w rozdzielczości 16K, chociaż problemem będzie zapewne brak wsparcia dla rejestrowania tak wysokiej rozdzielczości przez chipset. 

Wygląda więc na to, że wojna na megapiksele trwa w najlepsze i trudno uznać to za zaskoczenie, bo jak powszechnie wiadomo, z marketingowego punktu widzenia 200 MP jest lepsze od 100 MP (w rzeczywistości różnie z tym bywa). Nie dziwi też, że to Xiaomi zamierza jako pierwsze wprowadzić smartfon wyposażony w taki sensor, gdyż chiński producent lubi chwalić się rekordowymi liczbami. Jednak 200-megapikselowy sensor smartfona budzi również wiele obaw i trzeba mieć świadomość, że posiadanie czujnika o tak wysokiej rozdzielczości niekoniecznie zaowocuje świetnymi zdjęciami (przynajmniej na początku, dopóki nie zostanie okiełznany przez producentów). 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xiaomi jako pierwsze wykorzysta 200 MP sensor Samsunga

 0