Xiaomi może stworzyć smartfon z obrotowym aparatem

Xiaomi może stworzyć smartfon z obrotowym aparatem

Producenci smartfonów robią wiele aby skutecznie ukryć przednią kamerę do selfie i obecnie powszechnym rozwiązaniem stał się przez jednych lubiany a przez innych znienawidzony notch. Nie brakuje także rozwiązania zakładającego umieszczenie aparatu w wysuwanym elemencie urządzenia, zaś w przyszłości standardem ma szansę stać się chowanie kamery bezpośrednio pod wyświetlaczem. Odmienną koncepcję prezentuje z kolei Xiaomi. Upublicznione dokumenty patentowe zgłoszone w Chińskim urzędzie patentowym (China National Intellectual Property Administration) pokazują telefon, którego panel wyświetlacza podzielono na dwie części — pierwsza dolna zawiera jego główną część, natomiast górną wyposażono w moduły kamer i co najważniejsze w tym wszystkim ostatni element jest w pełni obracalny (podczas standardowego górna część stanowi dodatkowy wyświetlacz). Jak by to wyglądało w praktyce? Zapewne Xiaomi musiałoby zastosować dwa oddzielne ekrany funkcjonujące w ramach klasycznego trybu działania aparatu.

Patent Xiaomi zakładania zastosowanie w smartfonie obracanej wraz z górną częścią wyświetlacza kamery do selfie.

Xiaomi może stworzyć smartfon z obrotowym aparatem

Nie wiemy jak to wpłynie na jakość obrazu. Rendery sugerują, że wyświetlacz inteligentnie dostosowuje się w momencie obrotu kamery przesuwając w dół treść wyświetlaną na górnym ekranie. Mówi się również, iż koncepcja wyklucza zastosowanie technologii rozpoznawania twarzy. Ciężko ocenić jaką wytrzymałością mógłby pochwalić się mechanizm odpowiedzialny za obracanie, aczkolwiek miejmy nadzieję, iż Xiaomi nie pobiłoby pod tym względem Samsunga i jego składanego Galaxy Fold. Oczywiście mamy do czynienia wyłącznie z patentem, który finalnie nie musi doczekać się realizacji podobnie jak w wielu pozostałych projektach producentów technologicznych. Ponadto dodanie kamery do selfie pod ekranem wydaje się w tym przypadku najrozsądniejszym rozwiązaniem lub umieszczenie jej w wysuwanym mechanizmie. Warto wspomnieć, iż pomysł Xiaomi nie jest całkowicie nowy bowiem technologia jest obecna, chociażby w ASUS ZenFone 6 jednak tutaj obracałby się nie tylko sam aparat, ale także część wyświetlacza co jest największą nowością.

Xiaomi może stworzyć smartfon z obrotowym aparatem

Aktualnie Xiaomi może mieć kłopot z implementacją wysuwanej kamerki, co jakiś czas temu przyznał prezes chińskiego przedsiębiorstwa, a powodem są ograniczenia technologiczne. W prawdzie producent stworzył w ubiegłym roku prototyp modelu z aparatem do selfie schowanym pod wyświetlaczem, to główną przeszkodę stanowi tutaj... światło, a dokładniej ograniczenie jego przepuszczania przez zagęszczenie pikseli ekranu. Ponadto dostępne dziś matryce nadające się do ukrycia nie są w stanie zaoferować odpowiedniej światłoczułości w konsekwencji jakość wykonywanych zdjęć nie powaliłaby na kolana. Dlatego też Xiaomi przynajmniej na razie nie zamierza produkować tego rodzaju urządzeń, choć prezentowany patent może sugerować, że firma zechce podążyć inną drogą.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xiaomi może stworzyć smartfon z obrotowym aparatem

 0