Xiaomi prezentuje swój składany smartfon na wideo

Xiaomi prezentuje swój składany smartfon na wideo

Pamiętacie domniemany składany smartfon od Xiaomi, który wyciekł na wideo na początku roku? Urządzenie, pomimo wątpliwości, okazało się być prawdziwe i zostało właśnie oficjalnie zaprezentowane przez współzałożyciela firmy, Lin Bina, na krótkim filmie umieszczonym w serwisie Weibo. Materiał ten przedstawia Bina korzystającego z tego nietypowego telefonu, którego oba boki rozkładają się w taki sposób, że otrzymujemy gadżet z ekranem wielkości tabletu. Pomimo że jest to dopiero prototyp, wygląda na dopracowany produkt, nawet w zakresie interfejsu użytkownika, gdyż ten automatycznie dostosowuje się do formatu wyświetlacza i nie musimy obrać urządzenia, by sprawdzać ikonki na zagiętych bokach. Nietypowy design wymusił także na Xiaomi umieszczenie przycisku zasilania w nietypowym miejscu, czyli na górnej krawędzi smartfona - w ten sposób jest on łatwo dostępny niezależne od trybu użytkowania.

Xiaomi pochwaliło się prototypem składanego smartfona odginanymi bokami, które zmieniają go w tablet.

Bin podkreślił, że zdecydowali się na taką formę składanego smartfona, gdyż ta idealnie łączy w sobie funkcjonalność tabletu i telefonu. W rezultacie Xiaomi musiało pokonać kilka istotnych trudności technicznych, związanych nie tylko z elastycznym ekranem, elastycznymi zawiasami czy obudową, ale także dostosowaniem interfejsu MIUI do potrzeb nietypowego designu. Przedstawiciel producenta podkreślił jednak, że to tylko prototyp i nie podjęli jeszcze decyzji, czy zostanie skomercjalizowany w postaci produktu, który trafi do masowej produkcji i sprzedaży. Chińczycy mają to rozważyć, jeśli reakcja ze strony konsumentów będzie pozytywna, co zdaje się być zwykłym droczeniem się Xiaomi z fanami i zapewne sprzęt w końcu wyląduje na rynku (może jednak w nieco odmienionej, dopracowanej formie). Tym bardziej, że Lin Bin zaoferował już nawet dwie nazwy dla niego - Mi Dual Flex i Mi MIX Flex - choć czeka także na inne sugestie.

Xiaomi to oczywiście jeden z wielu producentów, którzy szykują podobny składany sprzęt do wypuszczenia na rynek. Samsung zapowiedział już takie urządzenie w ubiegłym roku, także pokazując prototyp, a finalny produkt koreańskiego giganta ujrzeć ma światło dziennie 20 lutego. Chińska firma Royole wprowadziła już nawet produkt tego typu do sprzedaży, choć widać, że w tym przypadku technologia ta jeszcze raczkuje. Huawei, Oppo czy LG także opracowywać mają własne składane telefony, a ostatnie przecieki sugerowały, że kultowa Motorola RAZR także może powrócić w tego typu formie. Opcje wykorzystania elastycznego ekranu są na tyle duże, że każdy z producentów może wykorzystać tę koncepcję w nieco odmienny sposób i spodziewać można się w związku z tym wielu różnych pod względem designu smartfonów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xiaomi prezentuje swój składany smartfon na wideo

 0