Xiaomi prezentuje UWB, czyli intuicyjną technologię sterowania urządzeniami Smart Home smartfonem

Xiaomi prezentuje UWB, czyli intuicyjną technologię sterowania urządzeniami Smart Home smartfonem

 

Technologia Ultra Wide Band (UWB) trafiła już do pierwszych smartfonów, w tym Xiaomi Mi 10 5G. Co to takiego? UWB oprócz oferowania metody transferowania danych z wysoką przepustowością pomiędzy urządzeniami, umożliwia też precyzyjne namierzanie innych urządzeń, w tym kalkulowanie dystansu oraz ich pozycji, co zmienić ma sposób w jaki dochodzi do interakcji pomiędzy gadżetami i sprzętami z kategorii Smart Home. Jak demonstruje Xiaomi na wideo poniżej, kierunkowe śledzenie jest w stanie określić urządzenie, na jakie wskazujemy naszym telefonem i pozwala dzięki temu wyświetlić dedykowane mu opcje sterowania, takie proste jak włączenie/wyłączenie np. w przypadku wentylatora czy bardziej złożone, w tym kontrolowanie odtwarzania przez głośniki i obsługę Smart TV.

 Technologia Ultra Wide Band (UWB) trafiła już do pierwszych smartfonów, w tym Xiaomi Mi 10 5G.

Cały proces wydaje się bardzo intuicyjny i przypomina korzystanie z tradycyjnego pilota, jednocześnie pozwala nam zrezygnować z kilku kontrolerów do każdego urządzenia z osobna. Co więcej, określenie kierunku jest tu podobno bardzo precyzyjne, ponieważ błąd pomiarowy mieści się w granicach +/- 3 stopni. Z kolei dane odnośnie dystansu pozwalają np. inteligentnym zamkom na odblokowanie drzwi, kiedy do nich podchodzimy i zamykanie, kiedy się oddalamy (na rynku znajdziemy bardzo podobne rozwiązania oparte o technologię Bluetooth, ale te są zdecydowanie mniej precyzyjne). UWB może być również wykorzystywane w autach, zastępując naszym telefonem bezkluczykowe otwieranie wymagające specjalnego breloczka.

Co warto podkreślić, Samsung także zaimplementował już UWB w swoich pierwszych telefonach, poczynając od modelu Galaxy Note20 Ultra. Koreański gigant demonstrował możliwości tej technologii na przykładzie aplikacji SmartThings Find, która wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość do interakcji z gadżetami lub naprowadzania nas na nie, kiedy te się zgubią. Firma wspominała również o inteligentnych zamkach bazujących na dystansie, wykorzystywanych w szczególności w przemyśle motoryzacyjnym (po nabyciu firmy Harman Samsung stał się dużym dostawcą elektroniki do aut). Zarówno Xiaomi, jak i Samsung, wykorzystują układy NXP dla funkcjonalności UWB.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xiaomi prezentuje UWB, czyli intuicyjną technologię sterowania urządzeniami Smart Home smartfonem

 0