Xiaomi wchodzi na rynek desktopowych komputerów

Xiaomi wchodzi na rynek desktopowych komputerów

Wydaje się, że chiński gigant przygotowuje się do ataku na kolejny segment rynku technologicznego. Xiaomi najbardziej znane jest ze swoich smartfonów, ale ma w swoim portfolio mnóstwo kategorii produktów, w tym także laptopy, ale już wkrótce może poszerzyć swoją ofertę także o stacjonarne komputery z kategorii mini PC. 

Dwa takie urządzenia najwyraźniej znalazły się wśród produktów, które miały zostać zaprezentowane podczas imprezy Xiaomi 1 grudnia. Wydarzenie zostało jednak przełożone z powodu śmierci Jiang Zemina – byłego sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin. Wciąż czekamy na potwierdzenie nowej daty, ale wygląda na to, że dwa desktopowe komputery zostały pokazane nieco wcześniej wybranym osobom. 

Wydaje się, że chiński gigant przygotowuje się do ataku na kolejny segment rynku technologicznego.

Xiaomi Host Mini PC

Xiaomi Host Mini PC

Zacznijmy od ciekawszego z tych dwóch tajemniczych urządzeń. Xiaomi Host Mini PC wygląda jak konstrukcja typu small form factor (SFF) pokazana w formie barebones. Oznacza to, że przedstawiony system ma zainstalowany zasilacz XM22AL5X o mocy 100 W i nic więcej. Wątpimy, czy Xiaomi będzie sprzedawać go jako zestaw typu barebone, ale reszta sprzętu, który trafi do środka, nie została jeszcze ogłoszona.

Xiaomi Host Mini PC

Ze zdjęć można wywnioskować, że komputer obsługuje niskoprofilowe samodzielne karty graficzne o wysokości do dwóch gniazd na płycie głównej Mini-ITX. Nie jesteśmy do końca pewni, jak dedykowane GPU sprawdzi się w połączeniu z zasilaczem o mocy 100 W, ale być może nie jest to ostateczna lub jedyna jednostka szykowana przez Xiaomi. Obudowa ma również niestandardową tabliczkę z tyłu z grafiką prezentującą kombinację klawiszy Windows + M. Nie wiemy jednak, do czego odnosić ma się ten skrót. Kolejnym interesującym elementem jest przełącznik mechaniczny zamontowany z tyłu komputera Host Mini PC. Nie jesteśmy też pewni, jakie jest jego zadanie, ale zdjęcia z Weibo, które wyciekły, zawierają pakiet akcesoriów z nasadką klawiszy dla wspomnianego przycisku, więc prawdopodobnie jest funkcjonalny.

Xiaomi mini PC

Przejdźmy do drugiego komputera, o którym wiemy nieco więcej. Jest to mini PC w obudowie przypominającej Mac Mini lub urządzenia Intel NUC. Ten napędzany ma być przez APU AMD Ryzen 7 6800H – układ o mocy 45 W z Radeonem 680M RDNA2, 16 GB pamięci i 512 GB SSD. Mówi się, że cena to 3999 CNY lub około 2500 zł. 

Xiaomi Host Mini PC

Nie pozostało nam więc nic innego, jak wyczekiwać oficjalnej zapowiedzi Xiaomi, która zapewne nastąpi jeszcze w tym miesiącu. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xiaomi wchodzi na rynek desktopowych komputerów

 0