Xiaomi znika z amerykańskiej czarnej listy. Sąd wydał ostatecznie postanowienie

Xiaomi znika z amerykańskiej czarnej listy. Sąd wydał ostatecznie postanowienie

Xiaomi na początku bieżącego roku zostało wpisane przez administrację byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa na czarną listę Departamentu Obrony, co wprawdzie nie skutkowało aż tak surowymi restrykcjami jak w przypadku Huawei, które trafiło na listę Departamentu Handlu USA, ale byłyby one odczuwalne przez chińskiego producenta. Chodziło m.in. o brak możliwości inwestowania w spółkę, z kolei dotychczasowi inwestorzy wedle pierwotnego wymogu musieli zbyć swoje udziały do listopada 2021 roku. Powodem wciągnięcia firmy na przytoczoną listę miała być nagroda "Wybitnego Budowniczego Chińskiego Socjalizmu"przyznana w 2019 roku założycielowi oraz dyrektorowi generalnemu Xiaomi, Lei Junowi za jego zasługi dla Państwa Środka. Korporacja nie składała broni i walczyła w sądzie z amerykańskimi urzędnikami, w efekcie wygrała proces i Amerykanie zgodnie z postanowieniem musieli usunąć producenta z czarnej listy Departamentu Obrony.

Xiaomi potwierdziło, że 25 maja 2021 r. o godz. 16:09 (czasu wschodniego) Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbii wydał ostateczne postanowienie o uchyleniu Decyzji Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych o uznaniu Spółki za "Komunistyczną Chińską Firmę Wojskową" (CCMC).

Xiaomi potwierdziło, że 25 maja 2021 r. o godz. 16:09 (czasu wschodniego) Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbii wydał ostateczne postanowienie o uchyleniu Decyzji Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych o uznaniu Spółki za "Komunistyczną Chińską Firmę Wojskową" (CCMC). "Unieważniając to oznaczenie, sąd formalnie zniósł wszelkie ograniczenia w zakresie możliwości nabywania lub posiadania papierów wartościowych Spółki przez osoby i firmy z USA. Spółka jest wdzięczna za zaufanie i wsparcie ze strony swoich globalnych użytkowników, partnerów, pracowników i akcjonariuszy. Firma ponownie podkreśla, że jest otwartą, przejrzystą, notowaną na giełdzie, niezależnie zarządzaną i prowadzoną korporacją. Firma będzie nadal dostarczać użytkownikom niezawodne produkty i usługi z zakresu elektroniki użytkowej oraz nieustannie tworzyć niesamowite produkty w uczciwych cenach, aby umożliwić wszystkim na świecie lepsze życie dzięki innowacyjnym technologiom" - głosi oświadczenie Xiaomi.

Za przyznawanie nagród, przez którą wpisano Xiaomi na czarną listę odpowiada Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chin, z kolei dotychczas wyróżnionych zostało około 100 dyrektorów przedsiębiorstw z tego państwa. Źródłem przytoczonej rewelacji jest informacja umieszczona w pozwie. Producent zresztą nie wypiera się nagrody, umieszczając wzmiankę o niej na stronie biografii swojego szefa oraz w rocznym sprawozdaniu. Tak jak wspominaliśmy na równie dobre rozwiązanie nie może liczyć Huawei i nie zmieniła tego nawet zmiana na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych. Obecna administracja przynajmniej na razie konsekwentnie utrzymuje decyzje swoich poprzedników.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xiaomi znika z amerykańskiej czarnej listy. Sąd wydał ostatecznie postanowienie

 0