W ostatnich miesiącach Yahoo usunęło ze swojej korporacyjnej strony internetowej szereg treści i podstron dotyczących polityki różnorodności, równości oraz inkluzywności (DEI) — donosi TechCrunch.
Dotychczasowa sekcja witryny Yahoo, poświęcona DEI, została zlikwidowana, a próba jej załadowania kończy się obecnie przekierowaniem na stronę z informacjami o kierownictwie firmy. Jeszcze pod koniec 2024 roku strona ta zawierała treści podkreślające zaangażowanie Yahoo w kwestie różnorodności i integracji, jednak obecnie brakuje takich odniesień. Co więcej, raport dotyczący różnorodności za 2022 rok przestał być dostępny – jego podstrona zwraca jedynie komunikat o błędzie.
Choć oferty pracy zamieszczone na stronie Yahoo wciąż zawierają linki do nieistniejącej już strony DEI, kliknięcie w nie prowadzi użytkownika bezpośrednio do sekcji kierownictwa firmy. Zmiany te zostały wprowadzone pomiędzy grudniem 2024 a styczniem 2025 roku, co potwierdzają archiwalne wersje strony zarejestrowane przez Internet Archive’s Wayback Machine.
Rzecznik Yahoo, Brenden Lee, w odpowiedzi na zapytania TechCrunch stwierdził, że firma zaktualizowała swoją witrynę korporacyjną pod koniec ubiegłego roku w ramach pierwszego etapu planowanego, wielofazowego przeprojektowania, które zbiegło się w czasie z targami CES i ponownym uruchomieniem Yahoo Ads. Jak podkreślił, w ramach tego etapu objętość treści na stronie została zredukowana o blisko 60%, a nacisk położono na uproszczenie nawigacji i wyeksponowanie rozwiązań reklamowych oraz biznesowych oferowanych przez firmę.
Nie tylko Yahoo rezygnuje z DEI
Yahoo nie jest odosobnione w swoich działaniach. Coraz więcej amerykańskich firm technologicznych ogranicza publiczne deklaracje dotyczące DEI w związku z działaniami administracji prezydenta Donalda Trumpa, mającymi na celu ograniczenie tych praktyk w sektorze publicznym i prywatnym.
Dotychczasowa sekcja witryny Yahoo, poświęcona DEI, została zlikwidowana, a próba jej załadowania kończy się obecnie przekierowaniem na stronę z informacjami o kierownictwie firmy.
Od czasu powrotu do urzędu, prezydent Trump podpisał kilka rozporządzeń wykonawczych, których celem jest wywarcie presji na firmy prywatne, by ograniczyły swoje programy DEI. W lutym prokurator generalna Stanów Zjednoczonych Pam Bondi wydała nakaz, by Departament Sprawiedliwości wszczął dochodzenia w sprawie DEI w firmach prywatnych, które otrzymują fundusze federalne.
W ślad za Yahoo poszły inne giganty technologiczne. Google i OpenAI usunęły wzmianki o DEI ze swoich stron internetowych, a Meta zlikwidowała korporacyjne programy DEI jeszcze przed objęciem władzy przez administrację Trumpa, tłumacząc to zmieniającym się krajobrazem prawnym.
Wkrótce potem Amazon usunął odniesienia do inkluzywności i różnorodności ze swojego rocznego raportu składanego do organów regulacyjnych.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Yahoo usuwa ślady DEI ze swojej strony. Efekt Trumpa leci dalej