Yandex zostanie sprzedane krajowym inwestorom za 5,2 miliarda dolarów

Yandex zostanie sprzedane krajowym inwestorom za 5,2 miliarda dolarów

Yandex, które często nazywane jest rosyjskim Google, ma zostać sprzedane grupie rosyjskich inwestorów. Yandex NV, holenderska spółka matka Yandex, ogłosiła właśnie, że osiągnęła porozumienie na transakcję o wartości 5,21 miliarda dolarów dotyczącą sprzedaży większości swoich rosyjskich oddziałów konsorcjum kierowanemu przez inwestorów powiązanych z rosyjskim gigantem naftowym Łukoilem.

Zgodnie z warunkami umowy nowy fundusz inwestycyjny Consortium.First przejmie wiodące usługi wyszukiwania, reklamy, transportu pasażerskiego i inne podmioty Yandex, które generują ponad 95% jego przychodów. Oznacza to największe wyjście korporacji z Rosji od czasu inwazji tego kraju na Ukrainę na początku 2022 roku.

Yandex, które często nazywane jest rosyjskim Google, ma zostać sprzedane grupie rosyjskich inwestorów.

W obliczu rosnących napięć Yandex stara się wyplątać z zachodnich inwestorów i partnerów. Biorąc pod uwagę jego znaczenie jako strategicznego dobra narodowego, rząd rosyjski również nalegał, aby Yandex znalazł się całkowicie pod kontrolą wewnętrzną.

yandex

Łączna kapitalizacja rynkowa Yandex wynosi około 10,2 miliarda dolarów, jak wynika z moskiewskiej giełdy. W ramach transakcji Yandex NV otrzyma 5,21 miliarda dolarów w gotówce i akcjach. Cena sprzedaży, choć niższa od wyceny spółki, odzwierciedla obowiązkowe rabaty rządu Rosji przy sprzedaży aktywów zagranicznych.

John Boynton, prezes zarządu Yandex NV, powiedział w oświadczeniu: „Proponowana transakcja umożliwia akcjonariuszom odzyskanie części wartości zbywanych przedsiębiorstw, odblokowując jednocześnie nowy potencjał wzrostu dla międzynarodowych przedsiębiorstw, które zatrzymamy i pozwalając zbywanym przedsiębiorstwom na działanie pod nowym właścicielem”.

Po inwazji na Ukrainę większość firm technologicznych (lecz nie tylko), takich jak Microsoft i Apple, ogłosiła, że ​​zaprzestaną sprzedaży nowych produktów w Rosji. Następnie kraj znalazł sposób na obejście zachodnich sankcji, zezwalając na import równoległy produktów, czyli przez kraje trzecie (np. Chiny). Umożliwiło to Rosjanom import towarów niezależnie od tego, czy mieli na to zgodę właścicieli praw autorskich.

Transakcja ma na celu utrzymanie głównych biznesów Yandexu w Rosji, a jednocześnie ułatwienie mu wyjścia z kręgów zachodnich. Czas pokaże, czy Yandex zdoła zachować niezależność w ramach nowej krajowej struktury własności.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Yandex zostanie sprzedane krajowym inwestorom za 5,2 miliarda dolarów

 0