YouTube może całkowicie usunąć opcję łapki w dół

YouTube może całkowicie usunąć opcję łapki w dół

Dostępny na YouTube system ocen polegający na przyznawaniu materiałom wideo łapek w górę lub dół od dawna wywołuje wśród twórców liczne kontrowersje, a to z racji częstego nadużywania tej opcji przez użytkowników i to na niekorzyść autorów. Jeśli jakiś klip nam się podoba, to dajemy mu kciuka w górę, lecz jeżeli nam nie odpowiada, wówczas leci negatywna opinia. Wszystko w teorii działa logicznie oraz niezwykle prosto, ale historia zna wiele przypadków, gdy ilość negatywnych łapek widoczna pod danym materiałem była celowo zawyżana tylko po to, aby zaszkodzić jego pomysłodawcy. Idealnym przykładem jest tutaj ubiegłoroczny YouTube Rewind podsumowujący trendy minionych miesięcy, jakie panowały na popularnej platformie. Widzom nie przypadła do gustu otoczka związana z Fortnite, więc dali temu wyraźny sygnał, w efekcie czego klip zebrał kilkanaście milionów łapek w dół, bijąc jednocześnie wcześniejszy niechlubny rekord teledysku Justina Biebera „Baby".

YouTube zapowiedział radykalną walkę z łapkami w dół pod filmami. Możliwe jest nawet całkowite skasowanie tej opcji.

Okazuje się, że YouTube postanowił walczyć z tego rodzaju praktykami i to w dość radykalny sposób. Firma planuje eksperymentować z nowymi koncepcjami, mającymi utrudnić zmasowane ataki negatywnie oceniające dostępne filmy. Przedstawiciel platformy przyznał, że rozważane są różne opcje, wliczając w to nawet usunięcie łapki w dół, aczkolwiek zaznaczono, że będzie to ostateczność w sytuacji, gdy pozostałe plany zawiodą. Kolejnym, mniej inwazyjnym sposobem, jest po prostu umożliwienie twórcom ukrywania licznika kciuków przed opinią publiczną, a można też przemyśleć konieczność uzasadnienia przez użytkownika powodu, dla którego dał filmowi negatywną ocenę.

Teoretycznie ostatnia wymieniona opcja z pewnością okazałaby się pomocna bezpośrednio dla autorów, aczkolwiek doskonale wiemy, jak funkcjonuje internet. Użytkownicy mogliby wymyślać najróżniejsze powody przyznania łapki w dół, potrzebne jest więc nie tylko opracowane przez Google narzędzie do przesyłania twórcom opinii, ale także ich podstawowa weryfikacja. Tak czy inaczej, dobrze wiedzieć, że administracja stara się dążyć do poprawy życia na najpopularniejszej platformie wideo. Ostatnio zapowiedziano również walkę z clickbaitowymi filmikami poprzez zmniejszenie ich promowania w sugerowanych materiałach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: YouTube może całkowicie usunąć opcję łapki w dół

 0