YouTube usunął przeszło milion wideo zawierających dezinformacje na temat COVID-19

YouTube usunął przeszło milion wideo zawierających dezinformacje na temat COVID-19

Nie da się ukryć, że wraz z nadejściem pandemii koronawirusa zwiększyła się też aktywność internetowych trolli rozsiewających fałszywe, czasami wręcz absurdalne informacje. Chyba każdy miał okazję natrafić już na wpisy oskarżające o wszystko Billa Gatesa czy sugerujące, że szczepionki pozbawiają nas płodności (nie mówiąc już o zamianie ludzkości w szympansy). 

Wygląda na to, że społecznościowi giganci w końcu zaczynają realnie walczyć z dezinformacją. Neal Mohan, dyrektor ds. produktów YouTube, w swoim najnowszym poście na blogu omówił podejście platformy do zwalczania dezinformacji. Odniósł się do tego, jak wiele fałszywych informacji jest rozpowszechnionych w „każdym aspekcie, czasami przedzierając się przez społeczności z zawrotną prędkością”. Mohan stwierdził również, że platforma aktywnie usuwa treści, które naruszają jej wytyczne dla społeczności, ujawniając, że co kwartał kasowanych jest około dziesięciu milionów filmów, a większość z nich nie osiąga nawet dziesięciu wyświetleń.

Od czasu wybuchu pandemii YouTube usunął ponad milion filmów związanych z tematem COVID-19, które w większości dotyczyły fałszywych lekarstw i oszustw.

YouTube przechodzi na AI. Wiele filmów zostanie niesprawiedliwie usuniętych

Mohan powiedział, że z miliardów filmów dostępnych na YouTube tylko około 0,16 do 0,18% narusza jego zasady. Dla przykładu usuwane są wszystkie takie filmy, które zachęcają do fizycznego lub werbalnego robienia krzywdy. Od czasu wybuchu COVID-19 YouTube usunął ponad milion filmów związanych z tym tematem, które w większości dotyczyły fałszywych lekarstw i oszustw. Aby wyraźnie zidentyfikować złe treści, YouTube bazuje na naukowych faktach o Covid-19, które otrzymuje od organizacji zdrowotnych, takich jak CDC i WHO. W innych przypadkach dezinformacja jest mniej jednoznaczna, ponieważ często nie ma tak podstawowego źródła, które może określić, co jest prawdą, a co kłamstwem. Mohan zaznaczył, że jest przekonany, że YouTube nie usuwa takich treści, pozwalając na wolność ekspresji i słowa.

 

Przedstawiciel platformy odniósł się również do wyborów prezydenckich w USA w 2020 r. YouTube pozwalał na wyświetlanie filmów oskarżających o oszustwa, dopóki stany nie poświadczyły wyników wyborów. Polecił jednak treści, które uznał za najbardziej godne zaufania dla widzów. Od tego czasu usunięto tysiące filmów naruszających zasady dotyczące wyborów. Ponad 77 procent filmów zostało usuniętych, zanim osiągnęły 100 wyświetleń.

Pokaż / Dodaj komentarze do: YouTube usunął przeszło milion wideo zawierających dezinformacje na temat COVID-19

 0