YouTube w 3 miesiące usunęło 8 mln filmów. AI wyręcza moderatorów

YouTube w 3 miesiące usunęło 8 mln filmów. AI wyręcza moderatorów

Google, właściciel najpopularniejszego na świecie portalu z materiałami wideo jakim jest YouTube, ogłosiło, że raz na kwartał publikowany będzie raport z informacjami dotyczącymi sprzątania w filmikach.

Pierwszy z raportów obejmuje trzy ostatnie miesiące ubiegłego roku i okazuje się, że nowa technologia oparta na sztucznej inteligencji nie próżnuje. W ciągu zaledwie 90 dni usunięto ponad 8 milionów filmów. Większość z nich oznaczono jako spam, bądź jako materiały z treściami tylko dla dorosłych. YouTube wykorzystuje obecnie nową technologię potrafiącą wychwytywać materiały o wysokim stopniu zagrożenia i szybko je usuwać. Dotyczy to głównie materiałów zawierających treści ekstremistyczne oraz spam. To wszystko pokazuje jak dobrze radzi sobie uczenie maszynowe - 6,7 z 8 milionów filmów zostało oznaczone przez oprogramowanie, wyprzedzając w tej czynności moderatorów i użytkowników. Około 76% z tych 6,7 milionów filmów zostało usunięte zanim zarejestrowano chociaż jedno wyświetlenie. YouTube w odpowiedzi na oskarżenia o powolne działania w namierzaniu i usuwaniu filmów łamiących regulamin podkreśla, że dokonał się spory postęp. W ubiegłym roku tylko 8% materiałów było oflagowanych jako zawierających przemoc i ekstremizm oraz usuniętych przed zdobyciem 10 wyświetleń. W czerwcu ubiegłego roku uczenie maszynowe wprowadzono do pomocy moderatorom i teraz 50% materiałów zawierających ekstremizm jest usuwanych zanim osiągną 10 odwiedzin. 

YouTube dzięki sztucznej inteligencji ma sprawniej walczyć z niepożądanymi treściami. Jednakże to fizyczny moderator podejmuje decyzję o usunięciu materiału

Wcześniej w tym roku YouTube ogłosiło stworzenie specjalnego oddziału moderatorów, którzy mają zająć się filtrowaniem i usuwaniem niepożądanych treści. Zespół ten to właściwie armia mająca liczyć aż 10000 moderatorów. Jednakże szukając materiałów, które nie powinny znaleźć się na stronie, można popełnić błędy. YouTube przywracał już niesłusznie usunięte materiały, tak jak było w przypadku filmu stworzonego przez działaczy z Media Matters, którzy ujawnili kłamstwa Alexa Jonesa, głoszącego wiele teorii spiskowych. Jones twierdził m.in., że śmierć Sandy Hook, dziewczyny zastrzelonej podczas jednej ze szkolnych strzelanin w USA to kłamstwo. YouTube oskarżyło Media Matters o opublikowanie materiału zawierającego groźby, nękanie bądź zastraszanie. Po wycieku całej sprawy do prasy, YouTube przyznało się do popełnionego błędu.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: YouTube w 3 miesiące usunęło 8 mln filmów. AI wyręcza moderatorów

 0