Youtuber aresztowany za wrzucane gameplayów z gry

Youtuber aresztowany za wrzucane gameplayów z gry

Czy za opublikowanie materiału o grze można iść do więzienia? Jak najbardziej tak, a idealnym tego przykładem pozostaje youtuber z Japonii wrzucający fragmenty rozgrywki z Steins;Gate: My Darling's Embrace, produkcji będącej powieścią wizualną.

Publikował gameplaye z gry. Został aresztowany

Gatunek visual novel, czyli gier-powieści wizualnych jest popularny w takich krajach jak Japonia. Jedną z takich propozycji jest Steins;Gate: My Darling's Embrace, będący komedią romantyczną oraz spin-offem Steins;Gate. Wydawać by się mogło, że za wrzucanie gameplayów z gier nic nie grozi, ale nic bardziej mylnego. 52-letni mężczyzna publikujący na YouTube fragmenty rozgrywki z wymienionej gry w tym zakończenie historii został aresztowany za swoją działalność. Udostępniał on jednak filmy nie tylko ze Steins;Gate, ale także innych tytułów anime czy gier. Deweloperzy Steins;Gate najwyraźniej uznali, że taki czyn i czerpanie z niego korzyści materialnej wymaga stosownego ukarania.

Youtuber z Japonii publikował fragmenty rozgrywki z gry Steins;Gate, za co został aresztowany. Jak podają Japończycy robił to bez zgody właściciela praw autorskich do produkcji.

Content Overseas Distribution Agency (CODA) ogłosiła aresztowanie youtubera i powiedziała, że mężczyzna przesłał wideo zawierające zakończenie gry, bez zgody właściciela praw autorskich, na czym zarabiał poprzez generowanie wpływów z reklam. Mężczyzna udostępniał treści chronione prawem autorskim od 2019 roku i działał nawet po złożeniu skargi przez właścicieli praw autorskich. Japońskie Content Overseas Distribution Association ogłosiło więc zatrzymanie podejrzanego. Jak argumentuje CODA użycie nagrań pochodzących z gry i ich późniejsze wykorzystanie np. na YouTube musi odbywać się na licencji udzielonej przez jej właściciela. Natomiast działanie bez zgody posiadacza praw autorskich zachęca innych do podobnego postępowania.

Właściciel praw do gry zapowiada zdecydowanie działania

Kadokawa (firma posiadająca prawa do marki Steins;Gate) oraz CODA zapowiedziały podjęcie zdecydowanych kroków, by ukrócić ów proceder. Sam zainteresowany, 52-letni mężczyzna przyznał się do stawianych mu zarzutów i powiedział, że "świadomie publikował filmy, chociaż wiedział, że jest to nielegalne". Co ciekawe to prawdopodobnie pierwszy przypadek aresztowania kogoś za wrzucanie do internetu gameplayów z gier, a już na pewno w Japonii, zresztą potwierdziła to CODA.

Obserwuj nas w Google News

Tagi

GamingGry

Pokaż / Dodaj komentarze do: Youtuber aresztowany za wrzucane gameplayów z gry

 0