Z drogi Intel. TSMC mówi, że NVIDIA będzie największą na świecie firmą półprzwodnikową

Z drogi Intel. TSMC mówi, że NVIDIA będzie największą na świecie firmą półprzwodnikową

Dzięki swoim wydajnym akceleratorom AI, NVIDIA odnotowała niedawno rekordowe wyniki finansowe w zakresie przychodów i zdumiewający wzrost zysku netto aż o 1259% rok do roku. Dyrektor generalny TSMC obstawia się, że ​​Zieloni wkrótce staną się nowym liderem w branży półprzewodników, spychając tym samym z pozycji lidera Intela. 

NVIDIA ogłosiła niedawno przychody w wysokości 18,12 miliarda dolarów za trzeci kwartał swojego roku podatkowego, co oznacza wzrost o 206 procent w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku i wzrost o 34 procent w porównaniu z drugim kwartałem tego roku. Producent kart graficznych obecnie największe zyski czerpie z modeli do sztucznej inteligencji. Warto też podkreślić, że Zieloni nie mają żadnych własnych fabryk produkujących chipy i muszą posiłkować się usługami takich firm jak TSMC. 

NVIDIA ogłosiła niedawno przychody w wysokości 18,12 miliarda dolarów za trzeci kwartał swojego roku podatkowego.

Działalność NVIDII obejmuje więc projektowanie GPU, które są następnie produkowane przez TSMC, największą na świecie niezależną odlewnię półprzewodników. Prezes TSMC, Mark Liu, stwierdził zaś, że do końca tego roku NVIDIA stanie się największą na świecie firmą półprzewodnikową.

TSMC

Napędzana boomem sztucznej inteligencji, NVIDIA osiągnęła bezprecedensowy wzrost, wyprzedzając innych producentów chipów zmagających się z własnymi wyzwaniami. W trzecim kwartale firma nie tylko wyprzedziła swoich konkurentów, ale także odnotowała dochód netto w wysokości 9,24 miliarda dolarów, podczas gdy Intel zaliczył stratę w wysokości 8 milionów dolarów, a Samsung był pod kreską 2,86 miliarda dolarów z powodu kryzysu pamięci flash NAND i innych czynników.

Awans NVIDII na dominującą pozycję w branży półprzewodników zbiega się z szybkim postępem podmiotów bez własnych odlewni. Tradycyjni giganci technologiczni, tacy jak Apple, Google, Amazon i Microsoft, również projektują już własne chipy, sygnalizując, że nie zamierzają się bezczynnie przyglądać dominacji NVIDII. 

 

Biorąc pod uwagę zarówno firmy działające bez fabryk, jak i producentów chipów, branża półprzewodników znajduje się obecnie w fazie silnego wzrostu. Rynek odnotował w trzecim kwartale wzrost o 6,3 procent w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy, a prognozy na czwarty kwartał przewidują trzyprocentowy wzrost. Analiza danych sugeruje dwucyfrowy wzrost rok do roku w każdym kwartale 2024 r., co wskazuje na korzystny trend dla branży.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Z drogi Intel. TSMC mówi, że NVIDIA będzie największą na świecie firmą półprzwodnikową

 0