Zabytkowy działający Apple-1 wystawiony na aukcji w cenie supersamochodu

Zabytkowy działający Apple-1 wystawiony na aukcji w cenie supersamochodu

Kolejny rzadko spotykany oryginalny komputer Apple-1 pojawił się na sprzedaż. O ile sprzęt w żaden sposób nie jest w obecnych czasach wydajny, to mimo wszystko spodziewane jest, że jego cena na licytacji osiągnie wartość nowego supersamochodu. Steve Jobs i Steve Wozniak wyprodukowali około 200 sztuk komputerów Zabytkowy działający Apple-1 wystawiony na aukcji w cenie supersamochodu w połowie lat 70-tych, z czego około 60 wciąż się do dziś zachowało. Za każdym razem kiedy jeden z tych zabytków pojawi się na aukcji, właściciele zarabiają na ich sprzedaży cenę, która wystarczyłaby na zakup domu w niemal każdym miejscu na Ziemi. Dom aukcyjny RR Auctions zakłada, że cena końcowa tego egzemplarza osiągnie minimum 300 tysięcy dolarów USD. W tej samej cenie można kupić niesamowity samochód Aston Martin DBS Superleggera rocznik 2019, podobnie jak i wiele innych rewelacyjnych rzeczy. Dla porównania - w 1976 roku zabytkowy działający Apple-1 był sprzedawany za 666 dolarów.

Apple-1 kupiony w 1976 roku za 666 dolarów USD, dziś wart jest 300000 dolarów.

Ten konkretny egzemplarz to Zabytkowy działający Apple-1 wystawiony na aukcji w cenie supersamochodu, który jest jednym z 50 komputerów przygotowanych przez Jobsa i Wozniaka dla sklepu Byte Shop w Mountain View w Kalifornii, który był jednym z pierwszych sklepów na świecie oferujących komputery osobiste. Co niezwykle istotne dla ceny końcowej sprzętu, to egzemplarz ten jest w pełni funkcjonalny i został odrestaurowany przez Coreya Cohena - eksperta od Apple -1. Dom aukcyjny potwierdza, że sprzęt działał bez zarzutów podczas ośmiogodzinnego wszechstronnego testu. Wystawiony na aukcji zestaw obejmuje płytę główną Apple-1, Apple Casette Interface (ACI), oryginalną instrukcję użytkowania, dwie instrukcje ACI, dodatkową klawiaturę ASCII z tamtego okresu oraz monitor Sanyo 4205, również z lat 70-tych.

Płyta Apple-1 miała początkowo być sprzedawana hobbystom, spośród których wielu modyfikowało swój sprzęt. Jest to dość istotne, bo ten konkretny egzempalrz jest pozbawiony jakichkolwiek modyfikacji ma płycie głównej, a obszar prototypowy jest czysty i nieużywany. Początkowe składanie ofert rozpocznie się 13 września tego roku, a akcja na żywo przeprowadzona będzie 25 września. Cały zestaw oferowany na aukcji zawiera:

  • Oryginalna płyta Apple-1
  • Oryginalna Apple Cassette Interface (ACI).
  • Oryginalna instrukcja obsługi urządzenia Apple-1.
  • Dwie oryginalne instrukcje Apple Cassette Interface.
  • Dodatkowa klawiatura ASCII.
  • Monitor wideo Sanyo 4205 z otwartą obudową.
  • Nowy zasilacz z oryginalnym kablem zasilającym Apple-1 i złączem.
  • Zabytkowe kable interfejsu kasety.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zabytkowy działający Apple-1 wystawiony na aukcji w cenie supersamochodu

 0