Zakaz Chińczyków i Rosjan. Japońska agencja kosmiczna wprowadza nowe zasady

Zakaz Chińczyków i Rosjan. Japońska agencja kosmiczna wprowadza nowe zasady

Instytut naukowy należący do japońskiej agencji kosmicznej zabronił pracy chińskim i rosyjskim naukowcom, między innymi w celu ochrony wrażliwych informacji technologicznych, które mogłyby być wykorzystane do celów wojskowych.

Instytut Nauk Kosmicznych i Astronautycznych (ISAS) ustanowił nowe standardy przyjmowania zagranicznych badaczy i studentów. Ruch ten jest częścią wysiłków mających na celu zapobieganie dostępowi do technologii wykorzystywanych w satelitach i rakietach przez zagraniczne agencje, które rozwijają broń masowego rażenia. Osoby z krajów takich jak Korea Północna, Iran, Irak i Białoruś również otrzymały zakaz dostępu do ISAS.  Japan Aerospace Exploration Agency, które jest instytucją nadrzędną, odmówiło komentarza.

W obawie przed szpiegostwem, japoński Instytut Nauk Kosmicznych i Astronautycznych wprowadził zakaz przyjmowania naukowców i studentów w Chin i Rosji.

W ramach nowych standardów istnieją jeszcze dwie grupy. Jedna z nich, obejmująca Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Francję i Niemcy, kwalifikuje się do rekrutacji na wszystkie kierunki badawcze. Do pozostałej grupy należą Korea Południowa, Turcja i RPA. Są one uprawnione do rekrutacji w dziedzinie nauk ścisłych pod warunkiem, że kandydat ma zgodę szefa instytutu, ale nie są dopuszczone, co do zasady, w dziedzinie inżynierii.

Ci, którzy zostali przyjęci przed wejściem w życie nowych standardów, nie objęci zmianami. Jeśli chodzi o obywateli Japonii lub obcokrajowców, którzy mieszkali w Japonii przez ponad pół roku, ISAS rozważy, czy zagraniczny instytut ich zatrudnia i czy otrzymują stypendia lub inne świadczenia finansowe od zagranicznych rządów. ISAS służy również jako ogólnokrajowy międzyuniwersytecki instytut badawczy, który przyjmuje badaczy przestrzeni kosmicznej i studentów z całego świata.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zakaz Chińczyków i Rosjan. Japońska agencja kosmiczna wprowadza nowe zasady

 0