Sędzia federalny zablokował planowany zakaz TikToka w stanie Montana, który miał wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, orzekając, że taka regulacja „mogłaby ograniczyć prawnie chronione prawa do wolności słowa gwarantowane przez Pierwszą Poprawkę Konstytucji”.
Sędzia Donald W. Molloy z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Montany uznał, że ustawa SB 419, przyjęta w maju, prawdopodobnie nie przeszłaby testu legalności. „Niezależnie od prób obrony ustawy SB 419 jako środka ochrony konsumentów, obecne zapisy jednoznacznie wskazują, że legislatura i prokurator generalny stanu Montana byli bardziej zainteresowani skupieniem się na rzekomej roli Chin w TikToka niż ochroną konsumentów w Montanie” – wyjaśnił sędzia Donald W. Molloy Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Montany.
Sędzia federalny blokuje zakaz TikTok w Montanie, który byłby pierwszym tego rodzaju.
Decyzja sędziego była wynikiem pozwu złożonego przez grupę użytkowników TikToka, którzy skrycie finansowali swoje aktywności na tej platformie społecznościowej. Pomimo tego sędzia Molloy stwierdził, że władze ustawodawcze Montany przekroczyły swoje uprawnienia. TikTok pochwalił tę decyzję, podczas gdy prokurator generalny stanu Montana, oskarżony w sprawie TikTokerów, podkreślił, że walka jeszcze się nie skończyła, a stan ma nadal możliwość złożenia apelacji.
Przed wydaniem wstępnego orzeczenia sędziego Montana miała stać się pierwszym stanem w USA, który zakazał popularnej aplikacji wideo i mediów społecznościowych, należącej do chińskiego giganta technologicznego ByteDance. ByteDance w maju złożyło pozew przeciwko Montanie, by „zapobiec nielegalnemu zablokowaniu TikToka przez ten stan” – podała wówczas firma. Prawnicy firmy twierdzili w pozwie, że Montana nie dostarczyła dowodów na to, że chiński rząd „mógłby uzyskać dostęp do danych użytkowników TikToka ani że TikTok naraża nieletnich na szkodliwe treści w internecie”.
W marcu amerykańscy ustawodawcy przepytywali dyrektora generalnego TikToka, Shou Zi Chewa, zadając pytania dotyczące relacji między chińskim rządem a spółką-matką aplikacji ByteDance. Podczas przesłuchania obawiali się, że Komunistyczna Partia Chin może uzyskać dostęp do danych obywateli USA i rozważali wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu korzystania z TikToka.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Zakaz TikToka w USA uznany za niezgodny z konstytucją