Założyciel Amazonu, Jeff Bezos, rezygnuje z funkcji CEO. Wyznaczono następcę

Założyciel Amazonu, Jeff Bezos, rezygnuje z funkcji CEO. Wyznaczono następcę

Założyciel Amazonu, Jeff Bezos, właśnie ogłosił, że wraz z nadejściem trzeciego kwartału bieżącego roku zrezygnuje ze stanowiska dyrektora generalnego i zostanie prezesem zarządu Amazonu. Nowym CEO zostanie zaś Andy Jassy. Warto przy tej okazji nieco cofnąć się do historii. Bezos założył Amazon w 1994 roku jako księgarnię internetową. Pomysł, który był jak na tamte czasy całkowicie innowacyjny, polegał na tym, że sklep internetowy może oferować znacznie szerszy wybór produktów niż jakakolwiek fizyczna księgarnia, ze względu na ograniczoną przestrzeń fizyczną. Biorąc pod uwagę ilość książek które istnieją, były one w tamtym czasie idealnym wyborem do tego typu sprzedaży. Z czasem firma rozszerzyła działalność na inne rynki, by ostatecznie stać się ogólnobranżowym globalnym gigantem, jakiego znamy dziś. 

Założyciel Amazonu, Jeff Bezos, właśnie ogłosił, że wraz z nadejściem trzeciego kwartału bieżącego roku zrezygnuje ze stanowiska dyrektora generalnego.

Amazon rozszerzył się również na inne segmenty rynku niż sprzedaż detaliczna, a dziś AWS jest największym dostawcą usług w chmurze na świecie (kiedy AWS przestaje działać, można to odczuć niemal wszędzie). Nie można też zapomnieć, że Amazon praktycznie stworzył rynek urządzeń wirtualnych asystentów ze swoimi głośnikami Echo, gdy nie ma nawet odpowiedniej platformy mobilnej, na której można oprzeć usługi. Dziś amerykański gigant posiada w swojej ofercie liczne urządzenia, poczynając od czytników Kindle, przez wspomniane głośniki Echo, po przystawki do telewizorów i tablety. Poza tym, firma zajmuje się także produkcją gier wideo (choć tu jak na razie nie odnosi zbyt dużych sukcesów) i jest właścicielem Twitcha. Mówiąc krótko, Jeff Bezos, który do niedawna był jeszcze najbogatszym człowiekiem świata (ostatnio wyprzedził go Elon Musk), stworzył imperium. 

Większość wiadomości do pracowników, w której ogłosił, że rezygnuje ze stanowiska, zawierała listę rzeczy, z których jest dumny jako dyrektor generalny, takich jak na przykład zatrudnienie 1,3 miliona osób. Bezos zachwala tu również innowacje wprowadzone przez Amazon, takie jak recenzje klientów (sprzedawcy swego czasu nie mogli zrozumieć, dlaczego Amazon pozwala ludziom zostawiać złe recenzje książek, gdy jednocześnie zajmuje się ich sprzedażą, a dziś to praktycznie branżowy standard), zamawianie jednym kliknięciem, przesyłka Prime, Kindle i nie tylko. Bezos napisał, że Amazon „nie może być lepiej przygotowany na przyszłość” i że miliony klientów polegają na jego usługach. Innymi słowy, Bezos czuje, że opuszcza firmę w dobrym czasie i nie opuszcza okrętu w trakcie kryzysu, jak to przeważnie ma miejsce. Jego ostatnie słowa skierowane do pracowników brzmiały: „Nie przestawajcie być innowacyjni i nie rozpaczajcie, kiedy na początku pomysł wygląda na szalony. Pamiętajcie o wędrówce. Niech ciekawość będzie Waszym kompasem. Pozostaje dzień 1”.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Założyciel Amazonu, Jeff Bezos, rezygnuje z funkcji CEO. Wyznaczono następcę

 0