Zbudował "niewidzialny" komputer. Po schowaniu cały zestaw zamienia się w biurko

Zbudował "niewidzialny" komputer. Po schowaniu cały zestaw zamienia się w biurko

To coś więcej niż tylko komputer schowany w biurku. Ten projekt zakłada bowiem możliwość ukrycia całego zestawu, łącznie z monitorem, w blacie.

 

Biurko ze zintegrowanym komputerem nie jest nowością. Realizację tego rodzaju pomysłu mogliśmy zobaczyć już wcześniej. Ten Youtuber zrobił jednak coś więcej. W biurku schował cały zestaw, łącznie z monitorem. Za bazę w tym projekcie posłużyła aluminiowa obudowa ze specjalnym wycięciem w środkowej części. To właśnie w tym miejscu znajduje się ukryta szafka z magnesami. Jej otwarcie skutkuje wysunięciem się zestawu łącznie z pokaźnych rozmiarów monitorem.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsca twórca postawił na niestandardowy układ chłodzenia cieczą, który odprowadza ciepła zarówno z procesora, jak i karty graficznej.

Sam komputer, który również został umieszczony w biurku składa się z topowych podzespołów. Procesor to Intel Core i9-13900K, natomiast za grafikę odpowiada GeForce RTX 4090 w odsłonie od Zotac. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca twórca postawił na niestandardowy układ chłodzenia cieczą, który odprowadza ciepła zarówno z procesora, jak i karty graficznej.

Niewielka przestrzeń nie pozwoliła też na montaż pełnowymiarowego zasilacza. Zamiast tego zdecydowano się na użycie dwóch nietypowych urządzeń zasilających marki PLEX. Każdy z nich jest w stanie dostarczyć 500 W. Jeden z nich odpowiada za zasilanie płyty głównej i jej komponentów, w tym procesora, a drugi za dostarczanie energii do karty graficznej. W tym komputerze nie powinno zabraknąć i wydajności i pamięci. Za magazyn danych służy tutaj NAS wyposażony w 12 dysków M.2 z czego każdy o pojemności 4 TB.

Chłodzenie z 40 niewielkich radiatorów

Wracając do chłodzenia cieczą, jest ono bardziej niestandardowe niż można było się spodziewać. Po raz kolejny sprawę utrudniła ograniczona ilość miejsca. W związku z tym nie można było wykorzystać zwykłych chłodnic. Zamiast tego twórca zdecydował się na użycie niewielkich miedzianych radiatorów stworzonych do pracy w serwerach. Za aktywną część chłodzenia odpowiadają natomiast wentylatory dwukierunkowe. Każdy z nich może chłodzić jednocześnie dwa wspomniane radiatory.

Sęk w tym, że zestaw składający się z dwóch radiatorów i jednego wentylatora może bez generowania większego hałasu odprowadzić 40 W ciepła. W projekcie użyto jednak topowych podzespołów, więc finalnie trzeba było wykorzystać aż 40 takich radiatorów.

W skończonym projekcie metalowa rama została pokryta drewnem, a więc biurko prezentuje się naprawdę dobrze. Tego rodzaju projekty zawsze przyciągają uwagę. No bo przecież kto nie chciałby mieć ukrytego w biurku zestawu do pracy czy zabawy?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zbudował "niewidzialny" komputer. Po schowaniu cały zestaw zamienia się w biurko

 0