Zen 5 w akcji. Pojawił się test APU Strix Point z 12 rdzeniami

Zen 5 w akcji. Pojawił się test APU Strix Point z 12 rdzeniami

Układ APU Strix Point został sprawdzony w teście Geekbench. Program ujawnił część z jego specyfikacji w tym m.in. liczbę rdzeni. To wciąż jednak tylko wczesna wersja inżynieryjna.

APU Strix Point w benchmarku

Do bazy programu Geekbench dodany został test tajemniczego procesora AMD. Mimo że nie ma on konkretnej nazwy, to zarejestrowano jego ID. Oznaczenie "Eng Sample" jasno informuje, że mówimy o wczesnej wersji inżynieryjnej, która obecnie znajduje się najpewniej w fazie testów. Dalsza część jego identyfikatora, czyli "100-000000994-14_N" wskazuje natomiast, że jest to układ należący do rodziny Strix Point. Mówimy zatem o APU wykorzystującym architekturę Zen 5.

Jest to prawdopodobnie wczesna wersja układu, który finalnie będzie znany jako Ryzen 9.

Geekbench informuje również, że test został przeprowadzony na maszynie wirtualnej z zainstalowanym Linuksem, a konkretniej dystrybucją Ubuntu 22.04.4 LTS. Warto też wspomnieć, że do dyspozycji maszyny oddano 14 GB pamięci RAM.

Specyfikacja i wyniki testu

Jeśli chodzi o specyfikację samego APU, w tej kwestii Geekbench odnotował między innymi obecność 12 rdzeni. W ramach tego układu dostępne są też 24 wątki. Jest to prawdopodobnie wczesna wersja układu, który finalnie będzie znany jako Ryzen 9.

Jak ujawnia benchmark, procesor wyposażono w 16 MB pamięci cache L3. AMD ma jednak stosować połączenie rdzeni Zen 5 oraz Zen 5c, więc mogło być tak, że Geekbench wykrył jedynie cache dla rdzeni Zen 5. Finalnie, według doniesień, omawiany Ryzen ma oferować łącznie 24 MB cache L3 w konfiguracji 16 MB + 8 MB.

Co do pamięci cache drugiego poziomu, tutaj program informuje o 1 MB, co jest najpewniej wartością tylko dla 1 rdzenia, a więc w sumie pojemność cache L2 powinna wynosić 12 MB.

Specyfikacja

APU Strix Point miał działać z bazowym taktowaniem zaledwie 2,0 GHz. W praktyce jednak nie przekraczał 1,4 GHz. Zegar sugeruje, że jest to bardzo wczesna próbka. Taktowanie gotowego produktu powinno być o wiele wyższe.

Wyniki

Test pokazał 1217 punktów w teście jednordzeniowym i 8016 punktów w teście wielordzeniowym. Wyniki są jednak na tę chwilę jedynie ciekawostką, bo mówimy o próbce inżynieryjnej z bardzo niskim zegarem a w dodatku pracującej pod maszyną wirtualną. Premiery serii Strix Point oczekuje się jeszcze w tym roku. Być może AMD ujawni szczegóły w trakcie czerwcowych targów Computex.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zen 5 w akcji. Pojawił się test APU Strix Point z 12 rdzeniami

 0