Złamano zabezpieczenia DRM Widevine Netflixa? Wysyp pirackich treści 4K

Złamano zabezpieczenia DRM Widevine Netflixa? Wysyp pirackich treści 4K

Pirackie kopie najnowszego sezonu "Stranger Things" pojawiły się w wysokiej jakości zaledwie w kilka godzin po premierze na platformie Netflix. Wydania 4K z tej platformy pojawiają się naprawdę rzadko, co sugeruje, że możemy mieć do czynienia z jakimś rodzajem złamania zabezpieczeń. Nie wiadomo czy udało się złamać Widevine DRM, ale w tym kontekście jest to bardzo prawdopodobne. Pirackie filmy pojawiają się każdego dnia i każdy z nich jest opatrzony dodatkowymi oznaczeniami jak m.in. CAM, DVDRip, WEBRip czy też Web-DL. To ostatnie świadczy o pochodzeniu materiału z platformy streamingowej i serwisu umożliwiającego pobranie materiału jak Netflix, Amazon czy iTunes. Platformy te stały ważnym źródłem treści dla piratów na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Jest wysoce prawdopodobne, że odkryto lukę w zabezpieczeniach Widevine, z których korzysta Netflix w materiałach 4K.

Generalnie nie dotyczy to jednak filmów i seriali w rozdzielczości 4K, które są zabezpieczone najwyższym standardem szyfrowania. W przypadku Netflixa najwyższy poziom DRM stanowi Widevine i złamanie tego zabezpieczenia to ogromne wydarzenie dla piratów. Póki co nie ma żadnego potwierdzenia, że klucze zostały złamane, jednak pojawianie się przecieków z Netflixa w rozdzielczości 4K sugeruje, że odkryto jakąś lukę, pozwalającą odszyfrować oryginalne streamy.  W ciągu ostatnich dni kilka wydań 4K popularnych materiałów z Netflix rozprzestrzeniało poprzez różne strony piratów. Wycieki obejmują cały trzeci sezon "Stranger Things", który jest na wyłączność Netflix, a jego premiera odbyła się w minionym tygodniu. Opublikowane epizody pochodzą od grupy DEFLATE i są oznaczone jako "INTERNAL", nazwy wyglądają w ten sposób: Stranger Things S03E01 INTERNAL 2160p WEB H265-DEFLATE.

W przeszłości widzieliśmy już wstawki 4K pochodzące z Netflixa, jednak nie było ich zbyt wiele. Dodany w nazwie tag WEB oznacza, że materiał został bezpośrednio wydobyty z oryginalnych plików, co oznacza, że nie ma żadnej utraty jakości. "Nietknięte wydania oznaczają wszystko co zostało bezstratnie pobrane oficjalnymi lub nieoficjalnymi metodami" - mówią reguły sceny pirackiej. Takie niezmienione wydania są nieczęste i pojawiały się przez chwilę w 2017 roku, po czym usprawniono zabezpieczenia. Nie wiadomo w jaki sposób grupa dobrała się do materiału źródłowego. Netflix również odmawia komentarza w tej sprawie. Grupa DEFLATE ma na swoim koncie wydania w 4K, włączając w to wydobycie całej kolekcji filmów z Jamesem Bondem, co było pierwszym tego typu w historii iTunes. Za złamaniem zabezpieczeń przemawia również fakt, że w chwili obecnej już dwie niezależne od siebie grupy zdołały zdeszyfrować materiały 4K, co oznacza, że odnaleziona luka się rozprzestrzenia.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Złamano zabezpieczenia DRM Widevine Netflixa? Wysyp pirackich treści 4K

 0