Zmarł jeden z najbardziej wpływowych naukowców w dziedzinie technologii. Miał 100 lat

Zmarł jeden z najbardziej wpływowych naukowców w dziedzinie technologii. Miał 100 lat

Zmarł jeden z najbardziej wpływowych naukowców w dziedzinie technologii. Uniwersytet Teksasu w Austin potwierdził, że dr John Goodenough, powszechnie uznawany za twórcę baterii litowo-jonowej, zmarł w wieku 100 lat. Chociaż mogliście o nim nie słyszeć, jest faktycznie odpowiedzialny za uczynienie telefonów komórkowych, laptopów i pojazdów elektrycznych praktycznymi.

Przełom Goodenougha

Naukowcy już wcześniej badali baterie litowe. Na przykład dr M. Stanley Whittingham stworzył projekt łączący lit z dwusiarczkiem tytanu. Jednak ​​to Goodenough dokonał wielkiego przełomu w 1980 roku na Uniwersytecie Oksfordzkim. Zrobił katodę z warstwami tlenku litu i kobaltu, które wytwarzały silniejsze napięcie, jednocześnie znacznie poprawiając bezpieczeństwo. Jego rozwiązanie miało znacznie większą pojemność niż poprzednie akumulatory, takie jak kwasowo-ołowiowe (stosowane w samochodach) i niklowo-kadmowe (występujące w wielu przenośnych urządzeniach elektronicznych).

Uniwersytet Teksasu w Austin potwierdził, że dr John Goodenough, powszechnie uznawany za twórcę baterii litowo-jonowej, zmarł w wieku 100 lat.

Technologia nie rozkwitła, dopóki dr Akira Yoshino nie porzucił surowego litu na rzecz bezpieczniejszych jonów litu. Naukowiec opracował praktyczny projekt dla Asahi Kasei Corporation, a firma Sony dostarczyła w 1991 roku pierwszą przyjazną konsumentowi ładowalną baterię litowo-jonową. Raczej nie trzeba tłumaczyć nikomu, co działo się później - przełożyło się to na uczynienia urządzeń mobilnych rzeczywiście przenośnymi lub stworzenie nowych produktów, które dotychczas nie mogły funkcjonować bez stałego zasilania. Telefony komórkowe i laptopy dzięki temu stały się bardziej praktyczne, szybsze i trwalsze, a samochody elektryczne wreszcie realne.

John Goodenough

Źródło: Amerykańska ambasada w Szwecji

Nie tylko baterie litowo-jonowe

Goodenough miał jednak znacznie więcej osiągnąć na koncie. Podczas swojej pracy w MIT w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku był pionierem technologii, która ostatecznie stała się pamięcią o dostępie swobodnym (RAM). Rutynowo dzielił się też patentami z kolegami, a był także aktywnym naukowcem do lat 90. Jeszcze kilka lat temu rozwijał technologię akumulatorów nowej generacji, która obiecywała przełomową wydajność w zakresie energii odnawialnej i pojazdów elektrycznych.

Choć stosunkowo nieznany w kręgach publicznych, Goodenough zyskał uznanie w kręgach naukowych. Otrzymał między innymi Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 2019 r. i Narodowy Medal Nauki Stanów Zjednoczonych w 2011 r.

Tymczasem przemysł powoli odchodzi od akumulatorów litowo-jonowych. Producenci samochodów planują pojazdy elektryczne z akumulatorami półprzewodnikowymi, które zapewniają większą gęstość, szybsze ładowanie i niższe koszty. Można jednak śmiało powiedzieć, że bez Goodenougha współczesny świat nie byłby tym, czym jest teraz, a jego spuścizna prawdopodobnie będzie odczuwalna przez wiele lat.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zmarł jeden z najbardziej wpływowych naukowców w dziedzinie technologii. Miał 100 lat

 0