Zmarł Lee Kun-hee - ojciec sukcesu Samsunga

Zmarł Lee Kun-hee - ojciec sukcesu Samsunga

Niestety dotarła do nas smutna wiadomość, otóż dziś rano w Korei Południowej zmarł Lee Kun-hee, który jest uważany za architekta hegemonii Samsunga, którą obserwujemy obecnie na rynku smartfonów czy elektroniki. Pełnił on funkcje prezesa Samsung Group oraz Samsung Electronics, chociaż od 2014 roku wycofał się z życia publicznego z powodu zawału, który przeszedł i od sześciu lat według dostępnej informacji pozostawał przykuty do łóżka. Media twierdziły nawet, że był w stanie wegetatywnym i od tamtej pory działaniami technologicznego przedsiębiorstwa kieruje jego syn, Lee Jae-yon. Pół roku temu stan Lee Kun-hee uległ pogorszeniu w konsekwencji trafił do szpitala, gdzie ostatecznie umarł w wieku 78 lat. Przez niektórych uważany za kontrowersyjną postać przez innych za ojca sukcesu Samsunga, każdy ma w tej opinii własne zdanie. Mimo wszystko nie można zaprzeczyć, iż udało mu się usunąć przyklejoną firmie łatkę taniego producenta telewizorów zamieniając w jedną z największych marek technologicznych świata.

Dziś w wieku 78 lat zmarł prezes Samsung Group i Samsung Electronics, Lee Kun-hee.

Zmarł Lee Kun-hee - ojciec sukcesu Samsunga

Warto zaznaczyć, że sam Lee Kun-hee zyskał dość dużo na tym sukcesie stając się najbogatszym człowiekiem w Korei Południowej, natomiast grupa Samsunga generuje około jednej piątej PKB tego kraju. W oświadczeniu producent przyznał, że deklaracja Lee z 1993 roku o „nowym zarządzaniu” stanowiła „motywację do realizacji wizji firmy, polegającej na dostarczaniu najlepszej technologii, która przyczyniła się do rozwoju globalnego społeczeństwa”, a także dodał, iż „Jego dziedzictwo będzie wieczne”. Z drugiej jednak strony przed laty popadł on w kłopoty z prawem i został skazany za korupcję oraz przekręty podatkowe. Sąd wymierzył mu wówczas wyrok trzech lat więzienia w zawieszeniu, aczkolwiek ostatecznie sternik Samsunga doczekał się ułaskawienia w 2008 roku. Dodatkowo w 1997 roku ułaskawiono go wraz z kilkoma członkami grupy w związku z wyrokiem dotyczącym łapówek, które miały pomóc Seulowi w uzyskaniu praw do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich.

Kto zatem formalnie obejmie stery w przedsiębiorstwie po odejściu Lee? Cóż tutaj oczywistym wyborem jest syn zmarłego, który i tak zastępował go w obowiązkach w minionych latach jako wiceprezes. Chociaż Lee Jae-yong od dawna był przygotowywany do objęcia funkcji prezesa, od czasu choroby ojca to miał własne problemy prawne, spędzając prawie rok w więzieniu za udział w skandalu korupcyjnym, który doprowadził do upadku byłej prezydent Korei Południowej, Park Geun-hye. Jeżeli dojdzie do takiego scenariusza pojawia się pytanie jak poradzi sobie w przyszłości następca Lee Kun-hee?

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zmarł Lee Kun-hee - ojciec sukcesu Samsunga

 0