Znamy rozkład pinów dla AMD sTRX4 i TR4. Nie ma szans na kompatybilność

Znamy rozkład pinów dla AMD sTRX4 i TR4. Nie ma szans na kompatybilność

Układ pinów w gniazdach AMD Ryzen Threadripper sTRX4 i TR4 został opisany przez Hwbattle. Portal opracował pełną mapę pinów dla dwóch konfiguracji gniazd. Wygląda na to, że przy zaktualizowanej mapie pinów nie ma co oczekiwać żadnej kompatybilności ze starszymi procesorami opartymi na gniazdach TR4, nawet jeśli gniazda wyglądają identycznie. Od pojawienia się pierwszych plotek o procesorach Ryzen Threadripper 3. generacji słyszeliśmy, że nowa platforma TRX40 nie będzie obsługiwać starszych procesorów. Zostało to potwierdzone kilka dni temu wraz z ogłoszeniem procesorów Ryzen Threadripper 3. generacji i odpowiednich płyt głównych z serii TRX40. Producenci płyt głównych wyraźnie wspomnieli, że ich seria TRX40 jest kompatybilna tylko z serią Threadripper trzeciej generacji, a nie ze starszymi modelami.

Różnice w konfiguracji pinów gniazd TRX4 i TR4 uniemożliwiają kompatybilność między platformami.

AMD TR4
AMD sTRX4

Wczoraj Hwbattle opublikowało rozkład pinów dla gniazda sTRX4, jak i TR4, co pokazuje, jak duża jest różnica między dwoma socketami. Od samego początku widać, że na sTRX4 włączono wiele pinów, które wcześniej nie były używane przez gniazdo TR4. Liczba pinów nadal wynosi 4094, tyle samo co gniazda TR4 i SP3, ale nieprzypadkowo jest zmienione nazewnictwo. Wszystkie te 3 gniazda nie są w żaden sposób miedzy sobą kompatybilne.

AMD zaimplementowało rozpoznawanie ID pinów w celu dopasowania kompatybilnych procesorów do ich gniazd, a w tym przypadku gniazdo sTRX4 będzie obsługiwać wyłącznie Threadrippery trzeciej generacji. Gniazdo uniemożliwi uruchomienie starszego procesora dzięki rozpoznawaniu konfiguracji pinów. Jest to podobne do tego, co Intel zrobił z gniazdem LGA 1151, wprowadzając inny rozkład pinów w procesorach Coffee Lake w porównaniu do Kaby Lake. I chociaż gniazdo było wizualnie takie samo, zmiany elektryczne sprawiły, że nie można uruchomić żadnych układów 7. generacji LGA 1151 na nowych płytach głównych LGA 1151 serii 300. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Znamy rozkład pinów dla AMD sTRX4 i TR4. Nie ma szans na kompatybilność

 0