Znany youtuber udowadnia, że zakup pokoparkowej grafiki nie jest złym pomysłem

Znany youtuber udowadnia, że zakup pokoparkowej grafiki nie jest złym pomysłem

LinusTechTips pokazuje zalety kupowania używanych kart graficznych, nawet jeśli karty były używane do kopania. Celem kanału było obalenie mitu, że karty pokoparkowe to praktycznie złom i pokazanie, że takie grafiki mogą być w równie dobrym, a nawet lepszym stanie w porównaniu do kart wykorzystywanych do grania. 

Do testów LinusTechTips kupiło w zeszłym roku mnóstwo używanych kart graficznych, które w pewnym momencie były bardzo popularne wśród górników. Mówimy tu o modelach od GeForce RTX 3060, aż po karty GeForce RTX 3080 10 GB, a nawet Radeon RX 5700 XT. Wszystkie grafiki porównano z mało używanymi odpowiednikami, które LTT posiadało na stanie.

LinusTechTips pokazuje zalety kupowania używanych kart graficznych, nawet jeśli karty były używane do kopania.

LinusTechTips wykorzystało Kombuster do przetestowania szybkości taktowania układu graficznego i jakości układów scalonych, a następnie przetestowało GPU w kilku grach AAA działających w rozdzielczościach 1080P, 1440P i 4K, aby zweryfikować wydajność GPU. Każda karta graficzna, która działała poniżej 3% zegarów referencyjnych, została uznana za wadliwą.

Ogólnie rzecz biorąc, prawie wszystkie z 19 kart przeszły ten test pomyślnie, w tym wszystkie używane GeForce'y RTX 3070, RTX 3080, większość RTX 3060 i większość Radenów RX 5700 XT. Jedyne problemy, jakie odnotowało LTT, dotyczyły dwóch modeli - Gigabyte Eagle RTX 3060 OC i Sapphire Pulse RX 5700 XT.

Wadliwy GeForce RTX 3060 okazał się jednak kompletną porażką, cechując się niewiarygodnie niskimi częstotliwościami taktowania z powodu temperatur przekraczających 100°C. Linus przetestował nawet niezawodność VRAM karty i ta oblała ten test całkowicie. Z kolei Radeon RX 5700 XT nie wypadł aż tak źle, bo oblał tylko test Kombustora, odnotowując 3% lub więcej odchylenia w zakresie taktowania w porównaniu z referencyjnym modelem Radeon RX 5700 XT na stanie LTT. W grach jednak ta grafika działała bez zarzutu, z praktycznie identyczną wydajnością w porównaniu do wszystkich innych testowanych Radeonów RX 5700 XT.

LTT nie wyjaśnia przyczyny problemów z taktowaniem w Kombustor, ale może po prostu być tak, że model Sapphire Pulse ma obniżoną docelową moc, co było widoczne tylko w Kombuster, a nie w testach gier. Nie byłoby to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że model Sapphire działał najchłodniej ze wszystkich RX 5700 XT.

Oprócz tych dwóch kart, wszystkie inne grafiki działały bezproblemowo i wypadały praktycznie równie dobrze, jak nowe. Warto podkreślić, że wszystkie te karty graficzne były prawdopodobnie używane przez górników w pewnym momencie ich cyklu życia.

Tak więc z testów LTT, wynika, że kupowanie używanej pogórniczej karty graficznej nie jest tak ryzykowne, jak mogłoby się wydawać, a można w ten sposób zaoszczędzić sporo grosza. Należy jednak mieć na względzie, że próbka LTT jest relatywnie mała, a Palit, czyli jeden z partnerów NVIDII, twierdzi, że karty graficzne pracujące 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu mogą notować spadek wydajności o około 10% rocznie. Dlatego warto się upewnić, że sprzedawca, od którego kupujemy kartę, ma politykę zwrotów na wypadek, gdyby dotarła w słabym stanie lub miała problemy z wydajnością. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Znany youtuber udowadnia, że zakup pokoparkowej grafiki nie jest złym pomysłem

 0