Zobaczcie imponujący PC chłodzony cieczą z 69 blokami wodnymi

Zobaczcie imponujący PC chłodzony cieczą z 69 blokami wodnymi

Customowe PC chłodzone cieczą potrafią zachwycać swoim designem i pomysłowością, ale przeważnie wymagającą dużo pracy i nakładów finansowych, jednocześnie wprowadzając dodatkowe problemy dla użytkowników (jak np. ryzyka wycieków). Tym bardziej docenić trzeba ten projekt, składający się z 69 bloków wodnych, 30 metrów rur i 7,5 litrów płynu.

PC Gamer dostrzegł PC, zbudowany przez użytkownika Reddita o nicku psychoOC, który opublikował swoje zdjęcia w wątku poświęconym chłodzeniu wodnemu. W przeciwieństwie do większości customowych konfiguracji wodnych, które chłodzą procesor, a czasem także kartę graficzną, w tym przypadku chłodzenie jest podłączone do praktycznie każdego komponentu komputera, w tym do chipsetu płyty głównej, pamięci RAM, a nawet listew UV. W przypadku tego podświetlenia, jak twierdzi twórca, pracuje one z mocą 10 W i jest chłodzone, aby wydłużyć jego żywotność.

W tym przypadku chłodzenie jest podłączone do praktycznie każdego komponentu komputera, w tym do chipsetu płyty głównej, pamięci RAM, a nawet listew UV.

Customowe PC

System wychodzi nawet poza obudowę komputera. Pod biurkiem zamontowano bowiem sześć radiatorów GTR 360 mm, a na ścianie jeden 240 mm. Sześć pomp chłodziwa, które pracują ze 100% szybkością, znajduje się zaś w pobliżu komputera. Do ściany przymocowane są również dwa masywne zbiorniki wypełnione 7,5 litrami fluorescencyjnego płynu chłodzącego.

Customowe PC

Jeśli chodzi o sam sprzęt, właściciel postawił całkowicie na AMD i zainstalował kartę graficzną Radeon RX 7900 XTX, który ma mini blok wodny zamocowany na każdym układzie pamięci i MOSFET oraz procesor Ryzen 7 7700X. Posiada również cztery chłodzone cieczą kości RAM pracujące z prędkością 6000 MT/s oraz płytę główną ASUS ROG Strix B650E-E. psychoOC dodał także cztery pomarańczowe wentylatory Cooler Master w stylu vintage z 2004 roku. Twórca powiedział, że przymierza się do upgrade'u do właśnie wydanego Ryzena 9 7950X3D.

Customowe PC

Tworzenie takiej konstrukcji zajęło psychoOC dwa miesiące pracy każdego wieczoru. Jeśli chodzi o koszt całego projektu, to podał on kwotę około 7500 USD (ok. 33,5 tys. zł).

Customowe PC

Efekt wizualny jest naprawdę świetny, ale zdaje się, że takie chłodzenie dobrze spełnia też swoją podstawową rolę. Podczas testu 3DMark Time Spy Extreme temperatura GPU osiągnęła maksymalnie zaledwie 26 stopni Celsjusza, a temperatura procesora wyniosła 40,5 stopnia Celsjusza.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zobaczcie imponujący PC chłodzony cieczą z 69 blokami wodnymi

 0