Zobaczcie nietypowe koparki kryptowalut. Karty NVIDIA RTX zanurzone w... oleju mineralnym

Zobaczcie nietypowe koparki kryptowalut. Karty NVIDIA RTX zanurzone w... oleju mineralnym

Co jakiś czas w sieci pojawiają się szalone, a czasem wręcz absurdalne platformy do wydobywania kryptowalut, jak koparka zamontowana w bagażniku luksusowego samochodu elektrycznego, która rzekomo pracuje podczas jazdy i powstała specjalnie, by wkurzyć graczy cierpiących z powodu braku kart graficznych na rynku. Górnikom ewidentnie bardzo opłaci się kopanie wirtualnych walut, bo nie oszczędzają na budowie swoich koparek, często do chłodzenia wykorzystując systemy chłodzenia cieczą z kategorii premium. W sieci pojawiają się platformy z drogimi customowymi pętlami, jednak na szczególną uwagę zasługuje projekt, który chłodzi pracujące karty graficzne przy pomocy oleju mineralnego. Choć sam pomysł zanurzenia podzespołów w oleju mineralnym nie jest niczym nowym i w przeszłości pojawiały się gamingowe zestawy schładzane w ten sposób, to nietypowość takiego rozwiązania jest tak duża, że za każdym razem budzi spore zainteresowanie.

W sieci pojawiają się co jakiś czas zdjęcia nietypowych farm kryptowalut. Widzieliśmy już m.in. koparkę w samochodzie, a teraz możemy podziwiać system z rozbudowanym chłodzeniem cieczą oraz system zanurzony w... oleju mineralnym.

Wietnamski "górnik" kryptowalut pokazał 8 kart graficznych ASUS GeForce RTX, które są chłodzone olejem mineralnym. Rozwiązanie takie ma swoje zalety, w porównaniu ze standardowym chłodzeniem cieczą i zapewnia, że ​​wszystkie komponenty są chłodzone z tą samą szybkością, bez znaczenia czy jest to GPU, VRAM i VRM. Cała platforma jest zanurzona w oleju chłodzącym i możemy również spodziewać się niższych temperatur podczas wydobycia, niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań. 

Drugi z ciekawszych prezentowanych ostatnio systemów zawiera łącznie 10 układów graficznych NVIDIA GeForce RTX 3090. GeForce RTX 3090 jest obecnie najszybszą kartą graficzną do wydobywania kryptowaluty, zwłaszcza ETH (Ethereum). Karty te wymagają porządnego chłodzenia, by utrzymać stabilność mocno grzejących się pamięci GDDR6X. Na kartach zamontowano bloki wodne Bitspower. Każda karta ma włąsną chłodnicę 280 mm i a za zasilanie odpowiadają trzy zasilacze Super Flower Leadex Titanium 1600W. Robiona na zamówienie aluminiowa rama utrzymuje GPU podłączone do górniczej płyty głównej MSI B360-F PRO, która pozwala na jednoczesne użycie do 18 układów graficznych. Wszystkie karty pracują z temperaturą poniżej 50°C.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zobaczcie nietypowe koparki kryptowalut. Karty NVIDIA RTX zanurzone w... oleju mineralnym

 0