Zuckerberg chce rywalizować z Muskiem. Meta pracuje nad zdecentralizowanym projektem

Zuckerberg chce rywalizować z Muskiem. Meta pracuje nad zdecentralizowanym projektem

Popularność Twitttera maleje, co podobno chce wykorzystać Meta. Firma podobno pracuje nad konkurencyjną aplikacją, która oparta jest na zdecentralizowanych podstawach fediwersum Mastodona.

Aplikacja, wewnętrznie nazwana "P92", podobno może współpracować z Mastodonem, obsługując protokół ActivityPub i może być oznaczona marką Instagram. Istnienie projektu ujawnił indyjski serwis informacyjny Moneycontrol, który rozmawiał z osobami z wewnątrz i widział kopię wewnętrznego opisu produktu P92. Meta nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła plotce. Gigant z Doliny Krzemowej potwierdził, że pracuje nad zdecentralizowanym projektem, który jest zbliżony do Twittera. "Badamy niezależną, zdecentralizowaną sieć społecznościową do udostępniania aktualizacji tekstowych. Uważamy, że istnieje możliwość stworzenia oddzielnej przestrzeni, w której twórcy i osoby publiczne mogą udostępniać aktualne aktualizacje dotyczące ich zainteresowań" - powiedział rzecznik Meta. Firma nie ujawniła żadnych szczegółów dotyczących projektu, takich jak to, czy będzie oparty na ActivityPub czy tylko z nim kompatybilny, jak bardzo zaawansowany jest projekt itp...

Na rynku pojawia się coraz więcej alternatyw dla Twittera. Z problemów Muska najwyraźniej chce też skorzystać Meta, która tworzy zdecentralizowaną aplikację.

Badanie możliwości wejścia na rynek zajęty przez Twittera oznacza kolejny krok do możliwego upadku platformy i spory problem dla Elona Muska. Mastodon, zdecentralizowana alternatywa dla Twittera istniejąca już przed przejęciem Twittera przez Muska, zyskała popularność wśród użytkowników niezadowolonych z działań Muska na początku tego roku.

Po zmianie zarządu w Twitterze na rynku pojawiło się kilka kolejnych alternatyw, jak T2, założona przez byłego lidera Google i Twittera, Gabora Csele. Post News otrzymał nieujawnioną kwotę kapitału od firmy inwestycyjnej Andreessen Horowitz, próbując stworzyć dziennikarską wersję Twittera. Nawet założyciel Twittera, Jack Dorsey, jest zaangażowany w projekt konkurencyjnej platformy społecznościowej, która jest również zdecentralizowana. Mamy również platformy jak Gab, czy Truth Donlada Trumpa.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zuckerberg chce rywalizować z Muskiem. Meta pracuje nad zdecentralizowanym projektem

 0