Zwijany telewizor OLED od LG zadebiutować ma w przyszłym roku

Zwijany telewizor OLED od LG zadebiutować ma w przyszłym roku

Kilka lat temu, a konkretniej w lipcu 2014 roku, LG dumnie prężyło pierś, chwaląc się 18-calowym wyświetlaczem, który można zwijać w rulon niczym plakat. Przez długi czas nie otrzymywaliśmy żadnych nowych konkretów w tym temacie, ale w trakcie tegorocznych targów CES koreański producent zaprezentował rozwinięcie tej technologii w postaci 65-calowego panelu OLED o rozdzielczości UHD, który zwijany był niczym ekran projektora z mechanizmem silnikowym. Wydawało się jednak, że na komercjalizację tego prototypu przyjdzie nam jeszcze poczekać długie lata, tymczasem według najnowszych przecieków LG jest gotowe, by wypuścić na rynek konsumencki zwijany telewizor już w przyszłym roku. Tak przynajmniej podaje agencja Bloomberg, powołując się na swoje źródła w tej sprawie, przy okazji ujawniając inne plany LG na przyszły rok.

LG jest podobno gotowe, by wypuścić na rynek konsumencki zwijany telewizor już w przyszłym roku.

Zwijany telewizor OLED od LG zadebiutować ma w przyszłym roku

Jeśli chodzi o sam sprzęt, to 65-calowy telewizor OLED można będzie zwinąć w całości do podstawy, w momencie kiedy nie będziemy z  niego korzystali. Ciekawą opcją ma być również możliwość zwinięcia części ekranu, by wyświetlać treści o szerszych proporcjach bez typowych czarnych pasów. Na więcej szczegółów będziemy musieli zaczekać na oficjalną zapowiedź, która może nastąpić już na początku stycznia na targach CES 2019. Można być jednak pewnym, że cena za tego typu sprzęt będzie astronomiczna i początkowo na pewno będzie to niszowy produkt dla entuzjastów. Warto jednak pamiętać, że OLED-y wchodząc na rynek również były bardzo drogie, natomiast tegoroczne modele LG, choć wciąż trudno uznać za tanie, to jednak są już zdecydowanie bardziej przystępne. Tegoroczna sprzedaż telewizorów OLED stanowić ma co prawda zaledwie 1,1% udziałów w rynku, ale w przyszłym roku spodziewany jest duży, bo aż 70% wzrost. Tym samym sprzedaż do konsumentów zwiększyć ma się  z 2,35 mln sztuk do 4 mln.

Bloomberg podaje także, że LG najprawdopodobniej ujawni swój pierwszy smartfon obsługujący łączność 5G w trakcie targów Mobile World Congress w Barcelonie, które odbędą się w lutym przyszłego roku. Warto dodać, że amerykańska sieć Sprint oraz LG zapowiedzieli już plany wypuszczenia urządzenia 5G w pierwszej połowie 2019 roku. Portal Engadget oraz słynny bloger specjalizujący się w branży mobilnej, Evan „Evleaks” Blass, spodziewają się także, że koreański gigant pokaże na CES swój składany smartfon z elastycznym wyświetlaczem (przynajmniej jego prototyp), ale według źródeł Bloomberg nie powinniśmy na to liczyć (choć zapewne prędzej czy później LG przygotuje taki telefon, odpowiadając na szykowany przez Samsunga model Galaxy F). Na szczęście targi w Las Vegas ruszają lada moment, bo już na początku stycznia i nie będziemy musieli długo czekać na weryfikację tych przecieków.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zwijany telewizor OLED od LG zadebiutować ma w przyszłym roku

 0