Zyski AMD mocno tąpnęły. Efekt braku zainteresowania ze strony górników?

Zyski AMD mocno tąpnęły. Efekt braku zainteresowania ze strony górników?

AMD radziło sobie kapitalnie w zeszłym roku, ponieważ konsumenci masowo wymieniali komputery, a górnicy kryptowalut wykupywali każdą kartę graficzną, jaki mogli dostać. W tym roku firma musiała jednak zejść na ziemię. 

Co prawda, AMD odnotowuje większe przychody niż kiedykolwiek w swojej historii, częściowo dzięki lepszej sprzedaży produktów do centrów danych, ale zyski w trzecim kwartale spadły o 93 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Co prawda, AMD odnotowuje większe przychody niż kiedykolwiek w swojej historii, , ale zyski w trzecim kwartale spadły o 93 procent.

Zyski AMD mocno tąpnęły. Efekt braku zainteresowania ze strony górników?

Jak wynika z najnowszych wyników finansowych firmy, AMD zarobiło 66 milionów dolarów w trzecim kwartale przy około 5,6 miliarda dolarów przychodu. Ta liczba sama w sobie nie jest szczególnie imponująca, a wygląda jeszcze gorzej, gdy porównamy ją z wynikami w trzecim kwartale zeszłego roku, gdzie zyski wyniosły 923 miliony dolarów przy 4,3 miliarda dolarów przychodu.

AMD przyznaje, że nie udało mu się osiągnąć celów na kwartał z powodu „słabnącego rynku komputerów PC i znacznych działań w zakresie redukcji zapasów w łańcuchu dostaw PC”. Ponadto AMD przekonuje, że dużym czynnikiem jest też rachunkowość, którą prowadzi po przejęciu firmy Xilinx w lutym tego roku (szacuje się, że transakcja kosztowała 50 miliardów dolarów).

Firma odnotowała wzrost w kilku obszarach. Podczas gdy rynek kart graficznych dla graczy nie jest już tak dochodów, jak kiedyś, kiedy można je było wykorzystać do wydobycia Ethereum, AMD twierdzi, że segment gamingowy wzrósł o 14 procent, czyli 1,6 miliarda dolarów, dzięki „wyższej sprzedaży produktów semi-custom”. Jest to prawdopodobnie odniesienie do chipów zasilających konsole, takie jak PlayStation 5, Xbox Series S i X oraz Steam Deck. Firma odnotowała również 45-procentowy wzrost rok do roku w dziale centrów danych, w którym, jak twierdzi, jej chipy Epyc radzą sobie dobrze, a jej produkty z kategorii embedded zyskały ogromny wzrost dzięki przejęciu Xilinx.

AMD ma zapowiedzieć nową generację tych procesorów 10 listopada, a już jutro, 3 listopada, ma też ogłosić nową generację swoich GPU. Według dyrektor generalnej AMD, Lisy Su, która prezentowała wyniki finansowe, firma wiąże duże nadzieje związane ze sprzedażą konsol w okresie przedświątecznym. Choć tu jej zysku mogą być ograniczone podażą. 

AMD nie jest jedyną firmą produkującą chipy, która notuje obecnie słabsze wyniki. Zyski Intela w trzecim kwartale również spadły o 85 procent rok do roku, a firma planuje dokonać ogromnych cięć wydatków, co będzie wiązało się ze zwolnieniami pracowników. NVIDIA z kolei zaprezentuje swoje wyniki 16 listopada. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zyski AMD mocno tąpnęły. Efekt braku zainteresowania ze strony górników?

 0