Acer Nitro 5 - laptop napędzany mocą NVIDIA® GeForce RTX™

Acer Nitro 5 - laptop napędzany mocą NVIDIA® GeForce RTX™

Acer Nitro 5 - laptop napędzane mocą GeForce RTX

 

Rynek laptopów co jakiś czas przechodzi prawdziwą rewolucję i wraz z wprowadzeniem najnowszych kart graficznych NVIDIA® GeForce RTX™ 4000, jesteśmy świadkami takiego właśnie zjawiska. Wydajność ogólna komputerów przenośnych jeszcze nigdy nie stała na tak wysokim poziomie, a wszystko przez zaawansowaną architekturę dedykowanych układów Ada Lovelace, które dzięki wsparciu sztucznej inteligencji oferują jeszcze lepsze osiągi. I o ile jeszcze nie tak dawno temu, aby uzyskać satysfakcjonującą wydajność w grach przy jednoczesnych wysokich ustawieniach graficznych, potrzebowaliśmy laptopa, którego cena potrafiła skutecznie ostudzić zapał większości graczy, tak teraz - dzięki nowym technologiom NVIDII - możemy cieszyć się osiągnięciem obu tych celów nawet w modelach bardziej przystępnych cenowo. Dobrym przykładem jest nowy Acer Nitro 5 z mobilnym GPU NVIDIA® GeForce RTX™ 4060, którego mieliśmy okazję sprawdzić w akcji. 

Acer Nitro 5 to sprzęt, który przy wsparciu ze strony technologii NVIDII, w tym sztucznej inteligencji, podoła praktycznie każdemu wyzwaniu

Acer Nitro 5

 

Jeśli zatem szykujecie się do wymiany laptopa, ale studencki czy rodzicielski budżet nie pozwalają na sprzęt za kilkanaście tysięcy złotych, to warto rzucić okiem na tę propozycję Acera. Tym bardziej że Nitro 5 to sprzęt, który przy wsparciu ze strony technologii NVIDII, w tym sztucznej inteligencji, podoła praktycznie każdemu wyzwaniu: od najbardziej wymagających gier, obsługujących ray tracing, przez codzienną naukę i odrabianie lekcji, po bardziej kreatywne zastosowania, gdzie możemy puścić wodze fantazji. A wszystko to w przystępnej cenie, z której słynie seria Nitro.  

 

Acer Nitro 5 - niedrogi laptop na lata

Acer Nitro 5 oferuje naprawdę solidną specyfikację, bo wyposażony jest we wspomnianą już kartę graficzną NVIDIA® GeForce RTX™ 4060, procesor Intel Core i7-12650H, szybki dysk SSD 512 GB M.2 PCIe 4.0 i 16 GB pamięci RAM DDR5 o taktowaniu 3200 MHz z możliwością upgrade'u do 32 GB. Dzięki temu mamy pewność, że notebook posłuży nam kilka dobrych lat, szczególnie przy wsparciu technik NVIDII, które znacząco zwiększają jego możliwości ponad to, co przeważnie otrzymujemy od sprzętu z tej półki cenowej. 

Acer Nitro 5

 

Na plus zaliczyć trzeba też szeroki wybór złączy i portów. Znajdziemy tu HDMI 2.1, Intel Thunderbolt 4 oraz najnowsze porty USB 3.2 Gen. 1 i 2, które umożliwiają podłączenie różnorodnych urządzeń i peryferiów. 

Do tego dorzucić trzeba superszybkie połączenia sieciowe, a to za sprawą kontrolera Intel Killer E2600 Ethernet, modułu Intel Killer Wi-Fi 6 AX1650i oraz oprogramowanie Control Center 2.0, co przekłada się na mniejsze opóźnienia i płynne działanie w rozgrywkach sieciowych. Jeśli zaś jesteśmy już przy płynnej rozgrywce i niskich opóźnieniach, tu na pewno docenić także wyświetlacz IPS o częstotliwości odświeżania 144 Hz i szybkim czasie reakcji. Jego matowe wykończenie sprawdzi się zaś praktycznie w każdych warunkach. 

acer

 

Z kolei czterostrefowe podświetlenie RGB klawiatury nie tylko prezentuje się stylowo, ale i ma też praktycznie zastosowanie (poprawia widoczność klawiszy kiedy w gramy w ciemności, a kluczowe przyciski WSAD są dodatkowo oznaczone). Ponadto otrzymała specjalny klawisz NitroSense, do uruchamiania aplikacji, uławiającej kontrolę nad podzespołami laptopa. 

Acer nie zaniedbał także warstwy audio, dlatego otrzymujemy dwa głośniki o mocy 2 W, które pozwolą nam jeszcze bardziej zanurzyć się w grze. Dzięki technologii DTS:X® Ultra wyraźny dźwięk może być odtwarzany w trójwymiarowej przestrzeni, co ułatwia zlokalizowanie położenia nadchodzących przeciwników.

Laptop, który pozwala poczuć moc GeForce RTX

Zacznijmy więc od karty graficznej, która jest najistotniejszym elementem współczesnych gamingowych maszyn. Acer Nitro 5 w otrzymanej przez nas konfiguracji napędzany jest grafiką NVIDIA® GeForce RTX™ 4060. Laptop korzysta z pełni możliwości, jakie oferują karty NVIDII z rodziny GeForce RTX™ 40, które bazują na architekturze Ada Lovelace. A o co konkretnie chodzi?

Poczuj moc GeForce RTX


Ray Tracing 

Omawiając możliwości kart NVIDIA® GeForce RTX™, nie sposób nie zacząć od ray tracingu (RT), a konkretniej dedykowanych rdzeni akcelerujących śledzenie promieni w czasie rzeczywistym, które zapewniają niezwykle realistyczne oświetlenie, cieniowanie oraz odbicia. Ta technika to prawdziwa rewolucja w branży gier wideo, która tak poprawia wrażenia wizualne z grania, że kiedy raz jej spróbujemy, to trudno wyobrazić sobie ulubioną rozrywkę bez niej. 

W ubiegłym roku doczekaliśmy się nawet bardziej zaawansowanej odmiany tej technologii, zwanej path tracing (Full RT), która wnosi oświetlenie, cienie i odbicia na kosmiczny wręcz poziom. Już aktywując "zwykły" ray tracing, otrzymujemy wyraźną poprawę realizmu oprawy, a co dopiero path tracing, aktywujący śledzenie ścieżek. Wiąże się to wprawdzie ze wzrostem wymagań sprzętowych, ale od czego są najnowsze karty graficzne, prawda? Oczywiście wpływ na odbiór grafiki zależy od lokalizacji, bo w niektórych miejscach różnica między RT a PT bywa subtelna, ale miejscami nowa wersja technologii znacząco poprawia klimat i immersję w grach. Zresztą spójrzcie tylko na poniższe porównania:

Miejsce A

Testujemy Cyberpunk 2077 na PC. Path Tracing to nowy wymiar grafiki

Testujemy Cyberpunk 2077 na PC. Path Tracing to nowy wymiar grafiki

Testujemy Cyberpunk 2077 na PC. Path Tracing to nowy wymiar grafiki

Miejsce B

Testujemy Cyberpunk 2077 na PC. Path Tracing to nowy wymiar grafiki

Testujemy Cyberpunk 2077 na PC. Path Tracing to nowy wymiar grafiki

Testujemy Cyberpunk 2077 na PC. Path Tracing to nowy wymiar grafiki


DLSS (Deep Learning Super Sampling) 

DLSS to rewolucyjna technika, która za pomocą dedykowanych rdzeni Tensor, akceleratora przepływu optycznego w układach graficznych NVIDIA® GeForce RTX™ oraz sztucznej inteligencji, znacząco zwiększa płynność rozgrywki. Oznacza to, że jest w stanie przetworzyć materiał wejściowy o niższej rozdzielczości w taki sposób, by uzyskać grafikę o jakości zbliżonej do natywnej, oferując przy tym niespotykany dotąd przyrost klatek na sekundę. Jest to szczególnie przydatne w bardzo wymagających produkcjach, np. obsługujących ray tracing. Technika DLSS jest już dostępna w ponad 300 grach i aplikacjach, a NVIDIA dba o to, by pojawiała się w większości dużych, wyczekiwanych przez graczy produkcji. 

 

Acer Nitro 5, dzięki grafice „Zielonych” ostatniej generacji (NVIDIA® GeForce RTX™ 4060), obsługuje DLSS 3, co oznacza wsparcie m.in. dla wprowadzonego w tej wersji Frame Generation (FG). Komponent FG odpowiada za generowanie klatek, tzn. pomiędzy każdymi dwiema wyrenderowanymi ramkami jest wstawiana trzecia, która ma reprezentować stan pośredni między nimi i jest tworzona sprzętowo przez kartę graficzną, z użyciem jednostki nazwanej Optical Flow Accelerator (w skrócie OFA). Takie podejście pozwala jeszcze bardziej podnieść liczbę FPS, ale jest problematyczne od strony opóźnienia, bo zanim najnowsza klatka będzie mogła zostać wyświetlona, musi zostać stworzona pośrednia pomiędzy nią oraz poprzednią. Stąd obecność w DLSS 3 techniki Reflex, która obniża lagi i była testowana na łamach ITHardware w tym artykule. Poniżej możecie sprawdzić, jak DLSS 3 z Frame Generation wypadają w praktyce w grach Alan Wake 2 i LEGO Fortnite odpalanych na Acer Nitro 5:

 

NVIDIA® GeForce RTX™ 4060, podobnie jak inne grafiki z tej serii, pochwalić może się jednak DLSS 3.5, czyli najnowszą wersją sieci neuronowej AI, która jest stale ulepszana. Ta wersja technologii upscalingu wprowadza nową funkcję o nazwie Ray Reconstruction, która poprawia jakość obrazu w ramach tzw. pełnego ray tracingu poprzez zastąpienie ręcznie dostrajanych odszumiaczy siecią sztucznej inteligencji wyszkoloną przez superkomputer NVIDIA. Mówiąc najprościej, przekłada się to na obraz wyższej jakości. 

Mowa o rozwiązaniu, które dedykowane jest technologii path tracingu (w skrócie PT), bo z uwagi na jej wymagania, nawet w wypadku najszybszych kart graficznych wskazane jest użycie skalowania obrazu DLSS Super Resolution, którego efektem ubocznym jest degradacja jakości efektów liczonych z użyciem PT, co najlepiej widać w przypadku odbić, które stają się rozmyte. Nowa technologia jest w stanie wyeliminować tę niedogodność, przy zachowaniu z grubsza niezmienionej liczby FPS, co oznacza kolejny znaczący postęp w kwestii śledzenia promieni (RT) lub ścieżek. 

 

Nie będziemy tu wchodzić w szczegóły techniczne (robiliśmy już to w tym artykule), ale z naszych testów wynika, że w przypadku Cyberpunk 2077 odszumianie AI praktycznie nie zmienia liczby FPS (różnice sięgają kilku procent), ale Ray Reconstruction robi dużą różnicę, jeśli chodzi o jakość obrazu. Największa poprawa, zgodnie z oczekiwaniami, widoczna jest dla odbić, które są ostrzejsze nie tylko w porównaniu do włączonego samego skalowania DLSS SR, ale też względem renderingu natywnego, co dla wielu osób może być zaskoczeniem. Cienie i okluzja otoczenia także są miejscami wyraźnie dokładniejsze w porównaniu do tradycyjnego odszumiania, włączając w to całkowicie wyłączone DLSS. Technologia ta jest jednak wciąż bardzo młoda, co wiąże się błędami wieku dziecięcego i wspomnieć trzeba o przeostrzaniu obrazu (szczególnie na twarzach NPC-ów) czy delikatnym smużeniu postaci (choć ostatnia aktualizacja po części odnosi się do tych problemów). Bilans korzyści i strat wypada jednak bardzo pozytywnie dla Ray Reconstruction, co możecie zobaczyć na poniższych screenach z gry Cyberpunk 2077:

Miejsce A

Testujemy Cyberpunk 2077 na PC. Path Tracing to nowy wymiar grafiki

Testujemy Cyberpunk 2077 na PC. Path Tracing to nowy wymiar grafiki

Testujemy Cyberpunk 2077 na PC. Path Tracing to nowy wymiar grafiki

Miejsce B

Testujemy Cyberpunk 2077 na PC. Path Tracing to nowy wymiar grafiki

Testujemy Cyberpunk 2077 na PC. Path Tracing to nowy wymiar grafiki

Testujemy Cyberpunk 2077 na PC. Path Tracing to nowy wymiar grafiki

Miejsce C

Testujemy Cyberpunk 2077 na PC. Path Tracing to nowy wymiar grafiki

Testujemy Cyberpunk 2077 na PC. Path Tracing to nowy wymiar grafiki

Testujemy Cyberpunk 2077 na PC. Path Tracing to nowy wymiar grafiki

NVIDIA Reflex – niższe opóźnienia dla maksymalizacji osiągów

NVIDIA Reflex to część DLSS 3, która ma za zadanie zmniejszyć opóźnienia systemu tak, aby obraz generowany na ekranie był ultrapłynny. Technika znana jest już z wcześniejszych iteracji kart graficznych GeForce, bo po raz pierwszy została zaprezentowana z kartami graficznymi NVIDIA® GeForce RTX™z serii 30, a w jej skład wchodzą jeszcze wyświetlacze G-SYNC oraz oprogramowanie. Dzięki Reflex jesteśmy stanie zredukować opóźnienie nawet o 50 proc., co przekłada się na lepszą responsywność w wiodących grach esportowych, jak: Apex Legends, Call of Duty: Warzone, The Finals, Fortnite czy Counter Strike 2. Acer Nitro 5 z NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 na pokładzie może być więc świetną maszyną dla graczy e-sportowych, gwarantując nie tylko odpowiednią płynność, ale i ultraniskie opóźnienia, co znacznie zwiększa szanse na zwycięstwo.


Max-Q – laptopowa moc karty graficznej w nowym wydaniu

Nie można też zapomnieć o pakiecie technologii Max-Q, dzięki którym możemy cieszyć się niezwykle szybkimi laptopami, które są także smukłe, ciche i zapewniają długi czas pracy na zasilaniu akumulatorowym. Acer Nitro 5 mierzy ok. 2,6 cm grubości i waży 2,6 kg. Jeszcze nie tak dawno temu takie gabaryty były nie do pomyślenia w przypadku gamingowych maszyn, które mobilne były tylko z nazwy, dziś natomiast to już standard. 

Jest to możliwe za sprawą wykorzystania technik opartych na sztucznej inteligencji, które optymalizują wydajność, zasilanie i właściwości akustyczne laptopa pod kątem maksymalnej efektywności. W skład Max-Q wchodzi choćby CPU Optimizer, który odpowiada za jak najefektywniejsze wykorzystanie procesora współdzielącego budżet energetyczny z kartą graficzną. Battery Boost pozwala zaś AI sterować całą platformą i optymalizować w czasie rzeczywistym użycie mocy przez układ GPU i procesor, rozładowywanie akumulatora, jakość obrazu i częstotliwość renderowania klatek, co przekłada się na nawet 70% dłuższy czas pracy.

 

Z kolei technika Advanced Optimus automatycznie przełącza się między układem GPU NVIDIA® GeForce RTX™ i zintegrowanym układem graficznym naszego laptopa. Zapewnia to maksymalną wydajność i optymalny czas pracy na zasilaniu akumulatorowym przy jednoczesnym zmniejszeniu opóźnień systemu. Technika Advanced Optimus udostępnia również wszystkie zalety wyświetlaczy G-SYNC, zapewniając płynną rozgrywkę bez efektu rozrywania obrazu. Tu warto wspomnieć, że Acer Nitro 5 wyposażony został w przełącznik MUX, który pozwala wyłączyć zintegrowany układ graficzny, aby zwiększyć wydajność w grach kosztem czasu pracy na baterii.

Acer Nitro 5

 

Nie można też zapomnieć o Dynamic Boost, które także korzysta z dobrodziejstw sztucznej inteligencji i automatycznie optymalizuje pobór mocy między układem graficznym, jego pamięcią i procesorem, aby zwiększyć wydajność. Mało? Tryb WhisperMode dostosowuje pracę naszego sprzętu, aby zapewnić cichą pracę i najlepszą możliwą wydajność, a Resizable BAR to zaawansowana funkcja PCI Express, która umożliwia procesorowi dostęp do całego bufora ramki układu graficznego naraz, zwiększając wydajność w wielu grach.

Jak widać, jest tego sporo, a wszystko po to, byśmy mogli cieszyć się najlepszą jakością w komfortowych warunkach i kompaktowym mobilnym formacie. 

 

Zachowaj zimną krew wkażdej sytuacji

Jak wiadomo, jedną z głównych bolączek gamingowych laptopów są wysokie temperatury, zarówno obudowy, jak i podzespołów. Acer jednak należycie zadbał o ten aspekt, ponieważ Acer Nitro 5 wyposażony został w dwa wentylatory, dwa wloty powietrza (górny i dolny) i cztery otwory wylotowe, a dzięki technologii Acer CoolBoost prędkość wentylatora wzrasta o 10%, a efektywność chłodzenia procesora i karty graficznej zwiększa się o 9% w porównaniu do trybu automatycznego. Dodatkowo aplikacja NitroSense umożliwia monitorowanie i zarządzanie systemem w czasie rzeczywistym, kontrolując temperaturę podzespołów oraz prędkość obrotu wentylatora. To wszystko daje nam gwarancję stabilnej rozgrywki na wysokim poziomie. 

acer

Acer Nitro 5 - postaw na sprawdzone rozwiązania

Mówiąc krótko, niezależnie od tego, czy stawiacie na dynamiczne strzelanki sieciowe, czy też w końcu chcecie ograć nowe produkcje AAA, które zachwycać mają oprawą graficzną, laptopy Acer Nitro 5 to świetny wybór. Za sprawą wartości dodanej w postaci technologii wspierających, jak wspomniane już wielokrotnie ray tracing, DLSS, Reflex, sterowniki Game Ready, Broadcast i kilka innych, są one praktycznie bezkonkurencyjne w mobilnym segmencie, a do tego sprawdzają się nie tylko podczas grania, ale i profesjonalnych zadań czy tworzenia treści. Co również niezwykle istotne, ich ceny wypadają bardzo korzystnie na tle rywali, bo Acer Nitro 5 w otrzymanej przez nas konfiguracji kosztuje tylko 5999 zł. Jeśli chcecie sprawdzić pełną ofertę Acer Nitro 5 w Media Expert, to znajduje się ona TUTAJ.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Acer

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Acer Nitro 5 - laptop napędzany mocą NVIDIA® GeForce RTX™

 0