Asus i Sapphire wypuszczają pierwsze karty graficzne dedykowane górnikom

Asus i Sapphire wypuszczają pierwsze karty graficzne dedykowane górnikom

Wraz ze wzrostem wartości kryptowalut, rośnie popyt na sprzęt umożliwiający szybkie i relatywnie tanie wydobycie. Producenci starają się wykorzystać ten trend i oferują coraz to nowsze propozycje dedykowane specjalnie górnikom. Sapphire Radeon RX 470 w wersji Mining Edition oraz Mining-P106-6G i Mining-RX470-4G od Asusa, to pierwsze karty graficzne stworzone specjalnie z myślą kopaniu kryptowalut i przystosowane do pracy w trudnych i wymagających warunkach.

Cechą wspólną wszystkich tych kart jest w większości przypadków brak jakichkolwiek wyjść wideo na śledziu. Nie zostały one stworzone do generowania obrazu, a obcinanie niepotrzebnych elementów, to redukcja kosztów, które są niezwykle istotne w tym biznesie. Sapphire oferuje dwie wersje karty Radeon RX 470, a każda z tych wersji ma dodatkowo swoje 2 warianty. Klienci mogą wybrać pomiędzy 4 i 8 GB pamięci VRAM, ale do wyboru są również wersje z kośćmi Samsunga - nieco droższe ale i nieco szybsze. Dla porównania wersja 4 GB z kośćmi Samsunga oferuje wydajność na poziomie  24-27 MH/s, podczas gdy standardowa wersja to 23-26 MH/s. Taktowanie w trybie Boost dla wszystkich modeli wynosi 1236 MHz, zaś częstotliwość taktowania pamięci GDDR5 – częstotliwość to 1750 MHz (efektywnie 7 Gb/s). Producent specjalnie z myślą o "kopaczach" dokonał poprawek z zarządzaniu energią, co pozwoliło na zmniejszenie poboru energii elektrycznej do 122W w wersji 4GB i 128 W dla 8 GB. Chłodzenie pozostawiono to samo, które znamy z cywilnych wersji Nitro z dwoma wentylatorami o średnicy 95 mm. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do standardowych wersji, Sapphire ze względu na specyfikę pracy takich kart, ograniczył gwarancję z 3 lat do 1 roku. Ceny zależnie od wersji wynoszą od 250 do niemal 300 funtów. 

Producenci zauważyli nowych potencjalnych odbiorców sprzętu i zaczynają się prześcigać w produktach oferowanych specjalnie górnikom. Patrząc na tempo znikania niektórych kart graficznych z półek sklepowych, takie posuniecie może być korzystne zarówno dla kopaczy, jak i dla cywilnych użytkowników GPU, którzy mają obecnie problemy z zakupem niektórych kart.

Asus uderza ze swoimi propozycjami w obozy fanów obu czołowych marek i wypuszcza na rynek układy bazujące na GPU nVidii oraz AMD. Mining-P106-6G to karta bardzo przypominająca cywilny model GeForce GTX 1060. Na PCB znalazło się 6 GB pamięci GDDR5, a taktowania ustalono na poziomie 1506/1708 MHz dla rdzenia i 8008 MHz dla VRAM. Na śledziu również nie ma żadnych wyjść wideo. Producent twierdzi, że ich wariant karty GTX 1060 oferuje 36% większą wydajność niż cywilne odpowiedniki. Cena układu to około 2000 zł.

Asus również przygotował swoją wersję Radeona RX 470, którą nazwano Mining-RX470-4G. Zegary pozostawiono standardowe 26/1206 MHz dla GPU i 7000 MHz dla pamięci VRAM i nie mamy wyboru jeśli chodzi o ilość pamięci. Na rynek trafi tylko karta z 4 GB na pokładzie. Tym razem jednak na karcie znalazło się wyjście DVI (widoczne na zdjęciu HDMI i DisplayPort, to tylko puste miejsce w maskownicy).

Oba wspomniane układy Asusa są przystosowane do pracy po pełnym obciążeniem przez 24/7. Asus użył do ich produkcji komponentów zgodnych z Super Alloy Power II, które zgodnie z założeniem mają większą trwałość i wytrzymałość. Do chłodzenia użyto autorskiego układu z dwoma wentylatorami, które również mają cechować się zwiększoną trwałością. Producent dodaje również aplikację GPU Twaek, która pozwala dodatkowo modyfikować parametry karty i zwiększać prędkość wydobycia. Cena karty na chwilę obecną nie jest jeszcze znana.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus i Sapphire wypuszczają pierwsze karty graficzne dedykowane górnikom

 0