Asus ROG Zephyrus G14 2022 - ultramobilny laptop, który sprosta każdej grze

Asus ROG Zephyrus G14 2022 - ultramobilny laptop, który sprosta każdej grze

Asus ROG Zephyrus G14 2022 - ultramobilny laptop, który sprosta każdej grze

* Teskt powstał we współpracy z firmą Asus

Wybór gamingowego laptopa nie jest łatwy, tym bardziej że w odróżnieniu od stacjonarnego komputera, przyszłe modernizacje moją zdecydowanie bardziej ograniczony charakter, szczególnie jeśli zależy nam na mobilności, a nie sprzęcie typu DTR. Dlatego też warto dobrze przemyśleć tę kwestię i zastanowić się, czy nie lepiej dopłacić do lepszej jakościowo propozycji, niż kierować się jedynie kwestiami prowizorycznej oszczędności, która szybko zacznie nam wychodzić bokiem, bo model, na który się zdecydowaliśmy, nie będzie spełniać naszych oczekiwań. Z tego punktu widzenia droższy laptop może okazać się zakupem lepszym i bardziej opłacalnym w dłuższej perspektywie - idąc tym tokiem rozumowania razem z Asusem przygotowaliśmy szczegółowe omówienie notebooka ROG Zephyrus G14 2022, który powinien zadowolić bardziej wymagających graczy, ceniących nie tylko solidną specyfikację, ale i stylowy design, wysoką jakość wykonania oraz funkcjonalność.

Tegoroczna edycja laptopa Asus ROG Zephyrus G14 to maszyna, która pokazuje potencjał programu AMD Advantage.

Tegoroczna edycja laptopa Asus ROG Zephyrus G14 to maszyna, która pokazuje potencjał programu AMD Advantage, stanowiąc ramy dla gamingowych laptopów klasy premium, bazujących na podzespołach czerwonej ekipy. ROG Zephyrus G14 2022 to wręcz pokaz możliwości laptopowych Ryzenów i Radeonów, oferujący high-endową wydajność w niezwykle kompaktowym, mobilnym wydaniu. Jednocześnie laptop oferuje także wysokiej klasy matrycę ROG Nebula Display w technologii mini LED, która zapewnia wysoką rozdzielczość i częstotliwość odświeżania, niski czas reakcji, obsługę techniki Adaptive Sync i przełącznik MUX. Na tym atuty tego komputera się nie kończą, gdyż ROG Zephyrus G14 pochwalić może się też elegancką obudową z efektownym podświetleniem AniMe Matrix, czterema głośnikami, długim czasem pracy na baterii z szybkim ładowaniem czy wydajnym chłodzeniem - nie bez przyczyny jest to przecież jedna z najgłośniejszych tegorocznych premier na rynku gamingowych laptopów! 

Pokaż kotku, co masz w środku

Jak już wspominaliśmy, Asus ROG Zephyrus G14 2022 to pokaz możliwości AMD w segmencie mobilnym, gdyż pod maską tego laptopa kryje się procesor Ryzen 9 6900HS przeznaczony do wysokowydajnych laptopów w ultramobilnym formacie. Jest to 8-rdzeniowe i 16-wątkowe CPU produkowane w 6 nm procesie technologicznym FinFET od TSMC. Jego bazowe taktowanie wynosi 3,3 GHz, ale w trybie boost osiąga nawet 4,9 GHz. TDP tego układu wynosi zaś 35 W, czyli jest o 10 W niższe niż w przypadku Ryzen z serii HX.

Asus ROG Zephyrus G14 2022 - ultramobilny laptop, który sprosta każdej grze

Za wydajność graficzną odpowiada GPU AMD Radeon RX 6800S, w gruncie rzeczy jest to bardziej energooszczędny wariant Radeon RX 6800M, przeznaczony dla smukłych i zoptymalizowanych pod względem efektywności energetycznej platform, takich właśnie jak ROG Zephyrus G14. Radeon RX 6800S to karta bazująca na procesorze graficznym Navi 23 z 8 GB pamięci GDDR6, 2048 rdzeniami, 128 jednostkami TMU i 64 ROP. Oczywiście mamy do czynienia z GPU z rodziny RDNA 2, więc nie brakuje tu wsparcia dla ray tracingu (32 rdzenie akceleracji RT), a TDP przy wykorzystaniu technologii SmartShift podnosi się w tym przypadku do 105 W.

Asus ROG Zephyrus G14 2022 - ultramobilny laptop, który sprosta każdej grze

G14, jako przedstawiciel programu AMD Advantage, wykorzystuje również takie technologie Czerwonych, jak Smartshift i Smart Access Memory, pozwalając nam wycisnąć jeszcze więcej z naszego sprzętu. AMD Smartshift umożliwia procesorowi i GPU dynamiczne przydzielanie mocy wtedy i tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, a pamięć AMD Smart Access zapewnia procesorowi dostęp do pełnej pamięci VRAM procesora graficznego, poprawiając wydajność w grach. Oczywiście zastosowana karta graficzna wspiera również  AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) — nowatorską technologią skalowania przestrzennego, zwiększającą liczbę klatek na sekundę w wybranych tytułach przy wysokiej rozdzielczości.

Asus ROG Zephyrus G14 2022 - ultramobilny laptop, który sprosta każdej grze

Do tego otrzymujemy 32 GB pamięci RAM typu DDR5, pracujące w konfiguracji czterokanałowej z prędkością 4800 MHz i opóźnieniami CL40, a także szybki dysk SSD M.2 NVMe PCIe 4.0 (Micron 2450) o pojemności 1 TB. Oczywiście nie zabrakło też karty sieciowej i to nie byle jakiej, gdyż ze wsparciem dla standardu Wi-Fi 6E (MediaTek MT7922). Mówiąc krótko, mamy do czynienia z prawdziwą bestią, która pozwoli nie tylko grać w najnowsze gry w rozdzielczości QHD na najwyższych ustawieniach, ale i świetnie sprawdzi się jako maszyna do pracy dla kreatywnych użytkowników i twórców czy też mobilna stacja robocza.

Asus ROG Zephyrus G14 2022 - ultramobilny laptop, który sprosta każdej grze

Tę książkę należy oceniać po okładce

Zanim jednak będziemy mogli docenić mocarne podzespoły kryjące się w środku modelu ROG Zephyrus G14 2022, naszym oczom ukaże się niezwykle stylowa, oryginalna i kompaktowa konstrukcja tego laptopa. Komputer dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: nieco bardziej klasycznej szarej (Eclipse Gray) oraz oryginalniejszej białej (Moonlight White). My mieliśmy okazję bliżej zapoznać się z tą drugą i prezentuje się ona fantastycznie - matowe wykończenie w chłodnym białym odcieniu nie tylko wygląda bardzo stylowo, ale i jest praktycznie, gdyż praktycznie w ogóle nie widać na nim odcisków palców, co jest prawdziwą zmorą współczesnych laptopów. Tym, co najbardziej wyróżnia ROG Zephyrus G14, jest jednak pokrywa pokryta 14 969 otworami wykonanymi w procesie precyzyjnego frezowania CNC. W modelach AniMe Matrix znajdują się pod nimi 1449 diody mini LED (jest też tańsza opcja z pryzmatyczną powłoką), które pozwalają w pełni spersonalizować wygląd laptopa. 

Asus ROG Zephyrus G14 2022 - ultramobilny laptop, który sprosta każdej grze

AniMe Matrix pozwala wyświetlać wiadomości tekstowe lub powiadomienia systemowe, ustawić matrycę do reagowania w czasie rzeczywistym na źródło dźwięku lub tworzyć własne animacje. Na klapie znajduje się też pryzmatyczna płytka z logiem ROG, która została stworzona w procesie fizycznego osadzania z fazy gazowej, emanująca lśniącym odcieniem holograficznym. Spód jest wykonany z perforowanej płyty metalowej, dzięki czemu komputer jest smukły, lekki i korzysta z ułatwionego przepływu powietrza. Co niezwykle imponujące, wszystko to zamknięto w obudowie mierzącej tylko 31,2 × 22,7 × 1,95 cm, a komputer waży zaledwie 1,72 kg. Dzięki temu jest to niezwykle mobilna maszyna (w odróżnieniu od wielu innych gamingowych laptopów), która nie odbiega rozmiarami od ultrabooków i idealnie sprawdzi się w podróży, kiedy mamy ograniczone miejsce. 

Asus ROG Zephyrus G14 2022 - ultramobilny laptop, który sprosta każdej grze

Osprzęt

Laptop, jako swoisty komputer all-in-one, musi oferować także stosowny osprzęt i również w tym aspekcie tegoroczny Zephyrus G14 po prostu błyszczy. Notebook otrzymał spory touchpad, szczególnie jak na 14-calowy notebook, który zapewnia responsywne sterowanie, obsługuje gesty z wykorzystaniem wielu palców i oferuje niezwykle płynny ślizg. Do kompletu mamy też inspirowaną desktopami klawiaturę z technologią Overstroke, dzięki której każdy klawisz jest aktywowany wyżej w procesie naciskania, co przekłada się na lepszą responsywność. Zawias ErgoLift unosi zaś klawiaturę i nachyla ją ku użytkownikowi, dzięki czemu pisanie jest bardziej komfortowe. Znajdziemy tu także dedykowane klawisze skrótów z opcjami regulacji głośności, wyciszania mikrofonu, a także funkcje oprogramowania ROG Armoury Crate. Ponadto klawisze skrótów można w pełni spersonalizować i zaprogramować np. do uruchamiania aplikacji, ustawić jako klawisze funkcyjne czy też wykorzystywać do poleceń makro. Oczywiście, nie można też zapomnieć o podświetleniu w systemie RGB - jak błyszczeć, to na całego! 

Asus ROG Zephyrus G14 2022 - ultramobilny laptop, który sprosta każdej grze

Nie można też zapomnieć o warstwie audio, za którą odpowiadają cztery głośniki, w tym dwa wysokotonowe (tweetery), które emitują dźwięk bezpośrednio w naszym kierunku i dwa głośniki niskotonowe (woofery) z technologią Smart Amp, odbijające dźwięk od powierzchni stołu pod komputerem. Wsparcie dla wirtualnego dźwięku przestrzennego (5.1.2-kanałowego) napędzane technologią Dolby Atmos pogłębia zaś immersję w trakcie korzystania z głośników i słuchawek. Co więcej, Asus przygotował 6 presetów, które optymalizują ustawienia w zależności od typu gry i mediów, a możemy też dokonać ręcznej modyfikacji zgodnie ze swoimi preferencjami. 

Asus ROG Zephyrus G14 2022 - ultramobilny laptop, który sprosta każdej grze

Producent nie zapomniał także o mikrofonach i przygotował zestaw 3D z dwukierunkową redukcją szumów wspomaganą sztuczną inteligencją, która filtruje zarówno sygnał na wejściu, jak i na wyjściu, zapewniając optymalną czystość dźwięku podczas strumieniowania, czatu i nagrywania. Co więcej, użytkownicy mają do wyboru trzy tryby działania: kardioidalny (do nagrywania dźwięku z przodu laptopa, np. w trakcie streamingu), stereo (do nagrywania bardziej przestrzennego dźwięku, np. podczas koncertów na żywo) oraz wielokierunkowy (dźwięk jest odbierany równo ze wszystkich kierunków, np. do konferencji). 

Asus ROG Zephyrus G14 2022 - ultramobilny laptop, który sprosta każdej grze

Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego szanującego się laptopa jest też kamerka internetowa i tutaj też możemy liczyć na coś więcej niż zwykły sensor do rejestrowania obrazu w czasie streamów czy wideorozmów. Kamerka w Asus ROG Zephyrus G14 2022 wyposażona została bowiem w czujnik podczerwieni, dzięki czemu wspiera uwierzytelnianie biometryczne użytkownika na zasadzie rozpoznawania twarzy, ułatwiając nam logowanie się do systemu Windows. 

Asus ROG Zephyrus G14 2022 - ultramobilny laptop, który sprosta każdej grze

Do mocnych stron tej maszyny zaliczyć trzeba także bogactwo złączy, na pokładzie znajdują się dwa porty USB Type-C, w tym jeden z obsługą Power Delivery i DisplayPort 1.4, a także para portów USB 3.2 Type-A. Do tego dochodzą HDMI 2.0b, mini jack na słuchawki i mikrofon oraz najnowszy dodatek w formie czytnika kart micro SD UHS-II, który na pewno docenią twórcy treści, gdyż ci często dokonują transferów danych w drodze i w podróży.

Ekran, czyli okno na cyfrowy świat

Wyświetlacz to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów każdego laptopa, a w szczególności modeli skierowanych do graczy i twórców, którzy oczekują zarówno szybkiej matrycy pozbawionej smużenia, jak i dobrego odwzorowania kolorów. Kluczowe są też wysoki kontrast i jasność, co pozwoli korzystać z ekranu nawet w mało korzystnych warunkach, np. na zewnątrz czy w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu. ROG Zephyrus G14 2022 spełnia wszystkie te warunki, a to dzięki nowatorskiemu ekranowi IPS z podświetleniem mini LED, który spełnia wymagania standardu ROG Nebula, oferując 100% pokrycie palety kolorów DCI-P3, certyfikację Pantone, kontrast 1200:1 i jasność 500 nitów. Ten niemal bezramkowy ekran zapewnia również większą powierzchnią roboczą, a to dzięki powiększonym proporcjom 16:10 oraz wysokiej rozdzielczości QHD+. 

Asus ROG Zephyrus G14 2022 - ultramobilny laptop, który sprosta każdej grze

Czy można chcieć więcej? Można! Certyfikacja klasy Pantone gwarantuje, że ekran jest profesjonalnie skalibrowany i oferuje wierne odwzorowanie kolorów. Co więcej, zastosowany panel oferuje szerokie pokrycie popularnych gamutów, w tym pełne DCI-P3, czyli wymagającego standardu wykorzystywanego w branży filmowej. To jednak nie koniec jego zalet, ponieważ wyświetlacz obsługuje także szeroki zakres tonalny, czyli popularny HDR i to w technologii Dolby Vision, która implementuje stosowne metadane scena po scenie, klatka po klatce.

Gracze docenią z kolei szybką matrycę z niskim czasem reakcji zaledwie 3 ms i wysoką częstotliwością odświeżania wynoszącą 120 Hz. To gwarantuje płynny i ostry obraz nawet w najbardziej dynamicznych tytułach, w tym popularnych sieciowych shooterach. Co więcej, nie musimy obawiać się o stuttering (przycinanie) lub screen tearing (rozrywanie), czyli efekty, które potrafią mocno zepsuć frajdę z rozgrywki. Wszystko za sprawą obsługi technologii FreeSync Premium, która odpowiada za synchronizację częstotliwości odświeżania z liczbą klatek generowaną przez GPU. 

Mały potwór wydajności

Oczywiście kupując sprzęt do gier liczymy przede wszystkim na wysoką wydajność takiej maszyny, która pozwoli nam ogrywać nowoczesne gry w najwyższych ustawieniach, gwarantując przy tym płynność rozgrywki. Asus ROG Zephyrus G14 2022 wyposażony jest w topowe podzespoły AMD, czyli procesor Ryzen 9 6900HS i kartę graficzną Radeon RX 6800S, co w połączeniu z 32 GB pamięci RAM DDR5 zapewnia rewelacyjne doświadczenia w grach. W trakcie rozgrywki w Full HD możemy liczyć na wykorzystanie pełnego potencjału 120 Hz matrycy, a w natywnym QHD większość tytułów śmiga w co najmniej 60 kl./s na najwyższych ustawieniach graficznych. 

Co więcej, szybki dysk SSD przekłada się na błyskawiczne wczytywanie gier, a nie można także zapomnieć o przełączniku MUX. Większość nowoczesnych laptopów do gier korzysta z wydajnych, dedykowanych układów graficznych, których sygnał jest kierowany do wyświetlacza przez zintegrowaną grafikę procesora w celu wydłużenia czasu pracy na baterii. To nie pozwala w pełni rozwinąć skrzydeł GPU, ale przełącznik MUX rozwiązuje ten problem, pozwalając przełączyć się na tryb bezpośredniego GPU, który zmniejsza opóźnienia i zwiększa wydajność średnio o 5-10%. Nie można też zapomnieć o wsparciu dla ray tracingu, który potrafi odmienić oblicze niejednej gry, a także licznych wspomagających technologiach AMD, w tym FSR, które skutecznie zwiększa wydajność, szczególnie w wyższych rozdzielczościach. Poniżej możecie zobaczyć wyniki ROG Zephyrus G14 2022 w kilku wybranych tytułach:

Trzeba jednak pamiętać, że wydajne komponenty sprzętowe wymagają stosownego chłodzenia – szczególnie w kompaktowej obudowie. Zephyrus G14 oferuje komorę parową do chłodzenia układów CPU i GPU ze środkiem termoprzewodzącym z ciekłego metalu dla zagwarantowania wyjątkowo efektywnego odprowadzania ciepła od najcieplejszych komponentów. Co więcej, w trybie pracy Silent podczas zadań wymagających niskiego poboru mocy, technologia 0 db umożliwia pasywne chłodzenie (bez wykorzystania wentylatorów), zapewniając nam możliwość pracy w absolutnej ciszy. 

Asus ROG Zephyrus G14 2022 - laptop szyty na miarę współczesnego gracza

Podsumowując, Asus ROG Zephyrus G14 2022 to laptop, który w niezwykle małym formacie oferuje zaskakująco dużo. Mówimy o maszynie, która poradzi sobie z najbardziej wymagającymi tytułami, gwarantując nam płynną rozgrywkę nawet w wyższej rozdzielczości QHD. Do tego otrzymujemy świetny wyświetlacz ROG Nebula z podświetleniem mini LED, który zapewnia jednocześnie świetne wrażenia w grach, bardzo dobre odwzorowanie kolorów i wysoką jasność. Oczywiście nie można też zapomnieć o bogatym zestawie portów, kamerce z obsługą rozpoznawania twarzy, zaskakująco dobrych głośnikach czy wygodnej podświetlanej klawiaturze. A wszystko to przy wadze zaledwie 1,72 kg i w stylowej aluminiowej obudowie, mierzącej niecałe 2 cm grubości - sprawia to, że pomimo swojej mocy, Asus ROG Zephyrus G14 2022 jest niezwykle mobilny. Miłym dodatkiem jest też rozbudowane oprogramowanie Asusa oraz funkcja AniMe Matrix, pozwalająca personalizować wygląd komputera. Oczywiście sprzęt tej klasy swoje kosztuje, ale w tym przypadku przynajmniej wiemy, za co płacimy. 

* Teskt powstał we współpracy z firmą Asus

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus ROG Zephyrus G14 2022 - ultramobilny laptop, który sprosta każdej grze

 0