ASUS TUF Gaming F17 (FX707) i TUF Gaming A15 (FA507) - poznaj laptopy napędzane mocą GeForce RTX

ASUS TUF Gaming F17 (FX707) i TUF Gaming A15 (FA507) - poznaj laptopy napędzane mocą GeForce RTX

ASUS TUF Gaming F17 (FX707) i TUF Gaming A15 (FA507) - poznaj laptopy napędzane mocą GeForce RTX

Uczniowie szkół podstawowych i średnich rozpoczęli już nowy rok szkolny, trudno więc o lepszą okazję, by wymienić starego wysłużonego laptopa na coś bardziej współczesnego, co pozwoli wejść w nową generację. A jako że nie samą nauką człowiek żyje, to warto rozejrzeć się za czymś, co sprawdzi się nie tylko do odrabiania lekcji, ale i grania, a przy okazji może pobudzić naszą kreatywność. Tak się składa, że ASUS ma w swojej ofercie laptopy praktycznie dla każdego, a seria TUF Gaming jest bardzo wszechstronna, ponieważ modele z tej rodziny zapewniają wysoką wydajność (m.in. dzięki grafikom z serii GeForce RTX), ale jednocześnie charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją, zachowując przy tym mobilność. To idealne połączenie dla osób, które nie lubią rozstawać się ze swoim komputerem i często zabierają go do szkoły, na uczelnię czy do pracy. 

Jeśli zatem szykujecie się do wymiany laptopa, ale studencki czy rodzicielski budżet nie pozwalają na sprzęt za kilkanaście tysięcy złotych, to warto rzucić okiem na dwie bardzo ciekawe propozycje ASUSa.

Modele TUF Gaming F17 (FX707) i TUF Gaming A15 (FA507) są tego idealnym przykładem. To sprzęt, który przy wsparciu ze strony technologii NVIDII, w tym sztucznej inteligencji, podoła praktycznie każdemu wyzwaniu, od najbardziej wymagających gier, obsługujących ray tracing, przez codzienną naukę i odrabianie lekcji, po bardziej kreatywne zastosowania, gdzie możemy puścić wodze fantazji. To wszystko możliwie jest nie tylko dzięki mocnej specyfikacji, ale i niezawodności w przystępnych cenach, z których słynie rodzina TUF Gaming. 

  ASUS TUF Gaming F17 2022 (FX707) ASUS TUF Gaming A15 2023 (FA507)
Ekran 7,3'' FullHD (1920 × 1080 pikseli) 144 Hz IPS 15,6'' FullHD (1920 × 1080 pikseli) 144 Hz IPS, MUX + NVIDIA® Advanced Optimus
Procesor Intel Core i5-12500H AMD Ryzen™ 7 7735HS
Pamięć RAM 16 GB DDR5-4800 16 GB DDR5-4800
Grafika GeForce RTX 3050 (95 W) GeForce RTX 4050 (140 W)
Nośniki 512 GB SSD M.2 (PCie 4.0) 512 GB SSD M.2 (PCie 4.0)
Łączność Wi-Fi 802.11ax, BT v5.2 Wi-Fi 802.11ax, BT v5.2
Bateria 56 Wh 90 Wh
Wymiary 39,5 x 26,4 x 2,54 cm 35.4 x 25.1 x 2.24 ~ 2.49 cm
Waga ok. 2,60 kg ok. 2,2 kg
System Windows 11 Home 64-bit Windows 11 Home 64-bit
Cena 3999 zł 5099 zł

Jeśli zatem szykujecie się do wymiany laptopa, ale studencki czy rodzicielski budżet nie pozwalają na sprzęt za kilkanaście tysięcy złotych, to warto rzucić okiem na dwie bardzo ciekawe propozycje ASUSa, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Modele te zapewniają bardzo dobry stosunek ceny do możliwości, głównie za sprawą kart graficznych GeForce RTX, często są bezkonkurencyjne w swoich segmentach i chętnie wybierane przez użytkowników - nie bez przyczyny! 

Poczuj moc GeForce RTX

Zacznijmy właśnie od kart graficznych, które są najistotniejszym elementem współczesnych gamingowych maszyn. ASUS TUF Gaming F17 (FX707) wyposażony jest w GPU GeForce RTX, natomiast ASUS TUF Gaming A15 (FA507) napędzany jest jego następcą, czyli grafiką GeForce RTX 4050. Oba laptopy korzystają więc z możliwości, jakie oferują karty NVIDII z rodziny GeForce RTX. A co konkretnie chodzi? 

Poczuj moc GeForce RTX

DLSS (Deep Learning Super Sampling) 

Rewolucyjna technika, która za pomocą dedykowanych rdzeni Tensor, akceleratora przepływu optycznego w układach graficznych GeForce RTX oraz sztucznej inteligencji, tworzy dodatkowe klatki o wysokiej jakości. Oznacza to, że jest w stanie przetworzyć materiał wejściowy o niższej rozdzielczości w taki sposób, by uzyskać grafikę o jakości zbliżonej do natywnej, oferując przy tym niespotykany dotąd przyrost klatek na sekundę. Jest to szczególnie przydatne w bardzo wymagających produkcjach, np. obsługujących ray tracing. Technika DLSS jest już dostępna w ponad 300 grach i aplikacjach, a do tego NVIDIA potwierdziła już obsługę tej funkcji w wielu nadchodzących wyczekiwanych tytułach (np. Alan Wake II, Call of Duty: Modern Warfare III czy PAYDAY 3). 

TUF Gaming A15 (FA507), dzięki grafice Zielonych najnowszej generacji (GeForce RTX 4050), obsługuje też DLSS 3, gdzie dodatkowo wprowadzono technologię Frame Generation. Komponent FG odpowiada za generowanie klatek, tzn. pomiędzy każdymi dwiema wyrenderowanymi ramkami jest wstawiana trzecia, która ma reprezentować stan pośredni między nimi i jest tworzona sprzętowo przez kartę graficzną, z użyciem jednostki nazwanej Optical Flow Accelerator (w skrócie OFA). Takie podejście pozwala jeszcze bardziej podnieść liczbę FPS, ale jest problematyczne od strony opóźnienia, bo zanim najnowsza klatka będzie mogła zostać wyświetlona, musi zostać stworzona pośrednia pomiędzy nią oraz poprzednią. Stąd obecność w DLSS 3 techniki Reflex, która obniża latencję i która była na łamach ITHardware testowana w tym artykule. Poniżej możecie sprawdzić, jak DLSS 3 i Frame Generation wypadają w praktyce w grze Dying Light 2:

Przypominamy też, że w zeszłym miesiącu NVIDIA ogłosiła DLSS 3.5, najnowszą wersję swojej sieci neuronowej AI, która jest stale ulepszana. Ta iteracja technologii upscalingu wprowadzi nową funkcję o nazwie Ray Reconstruction, która poprawia jakość obrazu ray tracingu dla wszystkich kart graficznych GeForce RTX (nie tylko RTX 40) poprzez zastąpienie ręcznie dostrajanych denoiserów siecią sztucznej inteligencji wyszkoloną przez superkomputer NVIDIA, która generuje piksele wyższej jakości pomiędzy próbkowanymi promieniami. 

NVIDIA Reflex

A jeśli już przy Reflex jesteśmy, jest to technika mająca na celu jeszcze bardziej zwiększyć komfort z rozgrywki. W tym przypadku chodzi konkretnie o redukcję opóźnień systemowych do minimum. Technologia ta po raz pierwszy została zaprezentowana z kartami graficznymi GeForce RTX z serii 30, a w jej skład wchodzą jeszcze wyświetlacze G-SYNC oraz oprogramowanie. Dzięki Reflex jesteśmy stanie zredukować opóźnienie nawet o 50 proc., co przekłada się na lepszą responsywność w wiodących grach e-sportowych, jak Apex Legends, Call of Duty: Warzone, Fortnite czy nadchodzącym Counter Strike 2. 

Ray Tracing 

Omawiając karty graficzne GeForce RTX, nie sposób nie wspomnieć również o śledzeniu promieni, a konkretniej dedykowanych rdzeniach akcelerujących śledzenie promieni w czasie rzeczywistym, czyli RT, które zapewniają niezwykle realistyczne oświetlenie, cieniowanie oraz odbicia. Ta technika to prawdziwa rewolucja w branży gier wideo, która tak poprawia wrażenia wizualne z grania, że kiedy raz jej spróbujemy, to trudno wyobrazić sobie ulubioną rozrywkę bez niej. 

Poniższy wykres pokazuje, że ASUS TUF Gaming A15 wyposażony w najbardziej podstawową kartę graficzną z rodziny Ada Lovelace (GeForce RTX 4050), za sprawą wspomagania DLSS potrafi zapewnić płynną rozgrywkę z włączonym śledzeniem promieni. 

Max-Q

Nie można też zapomnieć o pakiecie technologii Max-Q, dzięki którym możemy cieszyć się niezwykle szybkimi laptopami, które są także smukłe, ciche i zapewniają długi czas pracy na zasilaniu akumulatorowym. Jest to możliwe za sprawą wykorzystania technik opartych na sztucznej inteligencji, które optymalizują wydajność, zasilanie i właściwości akustyczne laptopa pod kątem maksymalnej efektywności. W skład Max-Q wchodzą choćby CPU Optimizer, który odpowiada za jak najefektywniejsze wykorzystanie procesora, współdzielącego budżet energetyczny z kartą graficzną. Battery Boost pozwala SI sterować całą platformą i optymalizować w czasie rzeczywistym użycie mocy przez układ GPU i procesor, rozładowywanie akumulatora, jakość obrazu i częstotliwość renderowania klatek, co przekłada się nawet na o 70% dłuższy czas pracy.

Z kolei technika Advanced Optimus automatycznie przełącza się między układem GPU GeForce i zintegrowanym układem graficznym naszego laptopa. Zapewnia to maksymalną wydajność i optymalny czas pracy na zasilaniu akumulatorowym przy jednoczesnym zmniejszeniu opóźnień systemu. Technika Advanced Optimus udostępnia również wszystkie zalety wyświetlaczy G-SYNC, zapewniając płynną rozgrywkę bez efektu rozrywania obrazu. 

Max-Q

Dynamic Boost także korzysta z dobrodziejstw sztucznej inteligencji i automatycznie optymalizuje pobór mocy między układem graficznym, jego pamięcią i procesorem, aby zwiększyć wydajność. Tryb WhisperMode dostosowuje pracę naszego sprzętu, aby zapewnić cichą pracę i najlepszą możliwą wydajność, a Resizable BAR to zaawansowana funkcja PCI Express, która umożliwia procesorowi dostęp do całego bufora ramki układu graficznego naraz, zwiększając wydajność w wielu grach.

Max-Q

ASUS TUF Gaming A15 (FA507)

Jak widać, jest tego sporo, a wszystko po to, byśmy mogli cieszyć się najlepszą jakością w komfortowych warunkach i kompaktowym mobilnym formacie. Zresztą wystarczy spojrzeć na omawiane tu modele ASUS TUF Gaming F17 (FX707) i TUF Gaming A15 (FA507), które mierzą ok. 2,5 cm grubości i ważą odpowiednio 2,2 kg i 2,6 kg. Jeszcze nie tak dawno temu takie gabaryty były nie do pomyślenia w przypadku gamingowych maszyn, które mobilne były tylko z nazwy. Dziś natomiast jest to już standard. Co więcej, ASUS zadbał także o akumulatory o dużej pojemności z obsługą szybkiego ładowania, które napełnimy w 50% w zaledwie pół godziny.  

ASUS TUF Gaming F17 (FX707)

ASUS TUF Gaming F17 (FX707)

Kompleksowe oprogramowanie

To jednak nie wszystko, bo NVIDIA stawia na kompleksowy gamingowy ekosystem, poprawiający również doświadczenia wokół grania - najlepszym przykładem są chyba sterowniki Game Ready, optymalizowane i udostępniane do pobrania przy premierach wszystkich ważnych tytułów. Aplikacja GeForce Experience pozwala z kolei na szybkie pobieranie i instalowanie tych sterowników, tworzenie materiałów wideo z ulubionych gier, używanie technologii Ansel i filtrów Freestyle. Nie brakuje też DSR (ang. Dynamic Super Resolution) i Image Sharpening (filtra wyostrzającego), a dla fanów streamowania NVIDIA RTX oferuje zaawansowany wbudowany koder NVENC, który ma za zadanie odciążyć procesor kosztem minimalnego obniżenia wydajności w grach podczas transmitowania rozgrywki na żywo.

Jeśli interesujemy się streamingiem, to powinniśmy też zwrócić uwagę na aplikację NVIDIA Broadcast, szczególnie jeśli nie chcemy wydawać majątku na profesjonalny sprzęt audio i wideo do nagrywania. Te same rdzenie Tensor i algorytmy sztucznej inteligencji, które odpowiadają za Deep Learning Super Sampling (DLSS), można też wykorzystać np. do usuwania z nagrań niechcianych dźwięków otoczenia. To oczywiście nie wszystko, ale daje już całkiem niezły obraz tego, czego możemy spodziewać się po platformach napędzanych kartami GeForce RTX. 

Laptop na lata

Kupując nowego laptopa, przeważnie chcemy, aby służył on nam przez lata. Warto więc zadbać nie tylko o odpowiednią wydajność, ale i trwałość urządzenia. Notebooki z rodziny TUF Gaming idealnie spełniają te założenia, ponieważ przechodzą szereg surowych testów w standardzie MIL-STD-810H. Dla zagwarantowania niezawodności urządzenia są narażane na upadki, wibracje, wilgotność oraz działanie ekstremalnych temperatur. Na laptopach A15 i F17 można więc polegać nawet w najtrudniejszych warunkach i bez problemu poradzą sobie z przypadkowymi uderzeniami i obiciami w codziennym użytkowaniu.

TUF Gaming

Wygląda ma znaczenie

Wbrew temu, co często możemy usłyszeć w przestrzeni publicznej, wygląd ma znaczenie. Na szczęście laptopy TUF Gaming F17 (FX707) i TUF Gaming A15 (FA507) pochwalić mogą się naprawdę atrakcyjnym wzornictwem z przeprojektowaną obudową. Ta jest mniejsza od poprzednich konstrukcji z tej rodziny, a dostępny w naszym kraju wariant Mecha Grey wyróżnia się wytłoczonym logo na pokrywie. Czterodrożne wskaźniki są widoczne nawet przy zamkniętej pokrywie, a w rogu touchpada znajduje się logo TUF inspirowane mechami.

TUF Gaming

Bezkompromisowa wydajność

W naszych testach wielokrotnie podkreślaliśmy, że dla wydajności kart graficznych niezwykle istotne są limity mocy, które sprawiają, że modele wyposażone w teoretycznie takie same podzespoły, mogą drastycznie różnić się między sobą. Na szczęście ASUS nie bawi się w półśrodki i TUF Gaming A15, jak i TUF Gaming F17, pochwalić mogą się GPU o najwyższym możliwym TGP (limity moc) dla wykorzystywanych przez nie grafik. To zresztą przekłada się bezpośrednio na wydajność w grach, co widać na poniższym wykresie:

Chłodzenie to podstawa

Kwestia chłodzenia w laptopie to zazwyczaj temat tabu i choć fizyki oszukać się nie da, producenci dostarczają czasem całkiem przemyślane konstrukcje, które pozwalają zniwelować problem nagrzewających się komponentów. ASUS jest niewątpliwym pionierem w tej kwestii, bo rozwiązania producenta zapewniają wydajne chłodzenie, cichą pracę i bezkompromisowe rezultaty, czego modele A15 i F17 są świetnym przykładem.  Wykorzystują one parę wentylatorów Arc Flow z 84 łopatkami każdy, pięć dedykowanych rurek cieplnych i cztery otwory wentylacyjne, co zapewnia odpowiedni przepływ powietrza i utrzymuje temperatury podzespołów w ryzach, by mogły one pracować z pełną mocą. 

TUF Gaming

Zaopatrz się w sprzęt nowej generacji

Mówiąc krótko, niezależnie od tego, czy stawiacie na dynamiczne strzelanki sieciowe, czy też w końcu chcecie ograć nowe produkcje AAA, które zachwycać mają oprawą graficzną, laptopy ASUS TUF Gaming wyposażone w karty graficzne GeForce RTX to świetny wybór. Za sprawą wartości dodanej w postaci technologii wspierających, jak wspomniane już wielokrotnie ray tracing, DLSS, Reflex, sterowniki Game Ready, Broadcast i kilka innych, są one praktycznie bezkonkurencyjne w mobilnym segmencie, a do tego sprawdzają się nie tylko podczas grania, ale i profesjonalnych zadań czy tworzenia treści. Co także niezwykle istotne, ich ceny wypadają bardzo korzystnie na tle rywali, a wytrzymała konstrukcja oraz oferowane możliwości sprawiają, że będą to komputery na długie lata. 

TUF Gaming A17

Laptop ASUS TUF Gaming F17 (2022) kupicie w sklepach: RTV Euro AGD, MediaMarkt, Ole Ole!

Laptop ASUS TUF Gaming A15 (FA507) kupicie w slepie: ASUS

*Artykuł powstał we współpracy z firmą ASUS

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS TUF Gaming F17 (FX707) i TUF Gaming A15 (FA507) - poznaj laptopy napędzane mocą GeForce RTX

 0