Black Friday 2022 - kiedy start i jak chronić się przed nieuczciwymi praktykami?

Black Friday 2022 - kiedy start i jak chronić się przed nieuczciwymi praktykami?

Black Friday i Cyber Monday to święta  Święta te weszły do Polski stosunkowo niedawno temu, bo nie pamiętam takich wydarzeń w elektromarketach jak miałem 15 lat. Tak czy inaczej, oba skupiają się na tym samym – promocjach na sprzęt wszelakiego rodzaju, choć ten drugi dryfuje w stronę sprzętu komputerowego, zamawianego przez internet. Idea na Black Friday zrodziła się w USA i jest ściśle związana z praktykowanym przez mieszkańców tego kraju świętem Dziękczynienia. Amerykański Thanksgiving Day obchodzony jest zawsze w czwarty czwartek listopada, co w 2022 roku daje 25 listopada i zostało wpisane jako święto narodowe przez samego Abrahama Lincolna już w roku 1863.

Black Friday i Cyber Monday już za niedługo. Warto zatem przygotować się na nadchodzące obniżki sprzętu.

Nie jest nowością, że właśnie w okresie świątecznym następuje szał zakupów, co szczególnie istotne jest teraz – w dobie wszędzie panującej mody na e-commerce. Sami na pewno znacie naszą polską tradycję kupowania wszystkiego co można w okresie świąt Bożego Narodzenia. Dziś zaciskamy jednak pasa, bo szalejąca inflacja i wysokie ceny potrafią skutecznie odstraszyć nawet tych nieco bardziej zamożnych. Tak czy owak, na platformach takich jak X-Kom, Morele oraz Komputronik, handlowcy przyszykują specjalne oferty oraz promocje na sprzęt, a my nie omieszkamy was o tym powiadomić.

Black Friday 2022 – kiedy?

Kiedy Black Friday 2022? Każdy sklep podchodzi do tego inaczej, ale Black Friday ustalony jest na pierwszy piątek po święcie Dziękczynienia, a więc 25 listopada 2022 roku. Promocje mogą pojawić się natomiast już wcześniej (i tak jest już dziś), dlatego razem z nami wypatruj kolejnych okazji – być może znajdziesz coś, co Cię zainteresuje w szczególności - na przykład przecenione procesory AMD Ryzen 5000 i Ryzen 7000.

Cyber Monday 2022 – kiedy start?

Kiedy Cyber Monday 2022? Cyfrowy Poniedziałek wystartuje już 28 listopada 2022 roku. Tak, jak w Black Friday, Cyber Monday to okazja na zakup przecenionego towaru, który być może był dużo droższy wcześniej. Warto więc śledzić oferty największych (i tych mniejszych oczywiście też) sklepów internetowych, które zapewne będą działać całą dobę.

Co można kupić w Black Friday i Cyber Monday?

Przeceniane z reguły jest dosłownie wszystko. Od sonicznych szczoteczek do zębów, po przenośne dyski SSD. Od zestawów komputerowych, po lodówki. Warto więc zwrócić uwagę najpierw na to, co tak naprawdę chcemy nabyć. Jasne, warto zostawić sobie tak zwane „zaskórniaki” na czarną godzinę, bo może się okazać, że za pewny towar cena będzie tak atrakcyjna, że nie sposób będzie przejść obok niego obojętnie, ale trzymajcie się głównej zasady w stylu – tak, potrzebuję.

Zapoznaj się z recenzjami sprzętu. Ustal, na co chcesz wydać pieniądze i co najbardziej Ci się przyda. Czy będzie to nowy smartfon? Procesor? A może cały komputer? – miejmy nadzieję, że w atrakcyjnych cenach będzie można zakupić również to ostatnie.

Black Friday i Cyber Monday – bądź rozważnym konsumentem

Co rok właściwie powstają specyficzne memy o super przecenie z 999 zł na 899 zł z obrazkiem poniżej, który ukazuje, że ten sam produkt trzy dni wcześniej kosztował 799 zł. Jest to przede wszystkim przestroga dla konsumentów (chociaż dla sklepów również). Jak się bronić przed nieuczciwymi praktykami? Przede wszystkim za pomocą analizowania historii cen. Jeśli masz jakiś skrojony pod twoje potrzeby produkt na oku, zapewne wiesz ile kosztował w wakacje, ile w październiku i ile ma mniej więcej kosztować podczas szału Black Friday i Cyber Monday – jeśli takowy objęty zostanie promocją oczywiście.

Jeśli nie wiesz, rozglądasz się za promocjami i czaisz się na jakąkolwiek okazję, bo nie wiesz co kupić, warto skorzystać z cenowarki lub porównywarki cenowej na ceneo.pl. Na tych stronach możesz zobaczyć średnią cenę w przeciągu ostatnich kilku miesięcy i porównać czy ta nowa jest faktycznie niższa. Należy przy tym jednak brać pod uwagę wiele zmiennych, a w szczególności kursy walut. Dolar amerykański na przykład, w maju bieżącego roku kosztował 4,4 zł, a w październiku dobił do 5 zł, by w listopadzie spaść do poziomu 4,5 zł. To oznacza, że prawdopodobnie dany produkt kosztuje dziś o około 13% mniej pieniędzy niż jeszcze miesiąc temu, ponieważ aktualny kurs dolara wynosi 4,5 zł, a nie 5 zł. Miej zatem na uwadze fakt, że większość produktów (szczególnie elektronicznych) naturalnie są w tym miesiącu tańsze i nie ma to nic wspólnego z obniżkami cen z okazji Black Friday. Tak czy owak, na ITHardware.pl możecie spodziewać się wybranych przez nas promocji na sprzęt wszelkiego rodzaju, dlatego miejcie oczy szeroko otwarte.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Black Friday 2022 - kiedy start i jak chronić się przed nieuczciwymi praktykami?

 0