Diablo 2: Resurrected kontra Path of Exile. W co lepiej zagrać?

Diablo 2: Resurrected kontra Path of Exile. W co lepiej zagrać?

Miłośnicy gatunku hack'n'slash nie mają lekkiego życia. W zasadzie są skazani na twórczość kilku deweloperów. Prym wiodą dwie gry - Diablo oraz Path of Exile.

23 września światło dzienne ujrzy gruntowny remaster drugiej części Diablo. Z tej okazji zadaliśmy sobie pytanie - czy warto zainwestować w Diablo 2: Resurrected, czy może lepiej wypróbować Path of Exile? Z obiema grami spędziliśmy w redakcji już dziesiątki, jeśli nie setki godzin. Prawdopodobnie nie da się jednoznacznie określić, która z nich jest lepsza (każdy lubi co innego), ale bez problemu można je ze sobą zestawić i porównać ich części składowe. A zatem - spróbujmy!

Czy uda nam się zdecydować, która z gier - Diablo 2: Resurrected czy Path of Exile - jest lepsza? Raczej nie, ale zabawmy się w starcie tych dwóch gigantów gatunku hack'n'slash!

Diablo 2: Resurrected kontra Path of Exile - walka

W obu grach większość czasu spędzamy na eksploracji i walce. W obu ten sposób rozgrywki wciąga naprawdę mocno. Jednak uważam, że Diablo 2 posiada idealną mechanikę, której nie udało się ulepszyć nawet w trzeciej części serii. Przeciwnie, uważam, że walka w "dwójce" wypada najlepiej i Blizzard będzie miał problem, aby zrobić ją lepiej w "czwórce". Potyczki w Diablo 2 są efektowne, dobrze wyważone, sprawiedliwe i wymagają od gracza taktycznego podejścia (nie wystarczy podejść i "naparzać").

Wynik: 1:0 dla Diablo 2: Resurrected

Diablo 2: Resurrected kontra Path of Exile - itemizacja

Zarówno Diablo 2: Resurrected, jak i Path of Exile potrafią wciągnąć po uszy w poszukiwania coraz lepszej broni czy coraz lepszych elementów pancerza. Jednak w Path of Exile możliwości rozwoju w tym zakresie są znacznie większe. Poszczególne przedmioty można rozwijać niemal w nieskończoność, ale trzeba się naprawdę mocno natrudzić, żeby zbudować naprawdę niezłego builda. Gra wymaga dużo zaangażowania oraz czasu na opanowanie niuansów związanych z działaniem wszystkiego.

Wynik 1:1

Diablo 2: Resurrected kontra Path of Exile - klasy i rozwój postaci

W tej kategorii Diablo 2: Resurrected zdecydowanie wygrywa. Blizzard stworzył jedne z najlepszych klas postaci w historii RPG-ów akcji. Jedne z najciekawszych, najlepiej zbalansowanych i z najbardziej zróżnicowanymi drzewkami rozwoju. W Path of Exile drzewko jest wprawdzie ogromne, ale wspólne dla wszystkich profesji. Podczas gdy w Diablo 2: Resurrected każda postać to zupełnie inna przygoda, co zachęca do eksperymentowania i przechodzenia gry jeszcze raz i jeszcze raz.

Wynik 2:1 dla Diablo 2: Resurrected

Diablo 2: Resurrected kontra Path of Exile - handel

Z kolei w tym aspekcie niewątpliwą przewagę ma Path of Exile. Na handlowanie w tej grze można poświęcić naprawdę wiele godzin i czerpać z tego mnóstwo satysfakcji. Gdy uda nam się upolować jakąś okazję albo sprzedać drogo znaleziony przedmiot (a sprzedać można praktycznie wszystko), cieszymy się jak dzieci. W Diablo 2: Resurrected niemal cały wartościowy loot zdobędziesz, pokonując przeciwników i otwierając skrzynie. Jeśli natomiast masz w sobie żyłkę handlarza, w Path of Exile poczujesz się, jakbyś otworzył swój wymarzony sklep.

Wynik 2:2

Diablo 2: Resurrected kontra Path of Exile - czas rozgrywki

W zasadzie w obie gry można grać w nieskończoność. W obu zawartości wystarczy na dziesiątki, a może setki godzin. Każda zawiera endgame, który powinien usatysfakcjonować najbardziej wymagających graczy. W Diablo 2: Resurrected samo odkrywanie postaci i przechodzenie fabuły po kilka razy potrafi bawić, a przecież później czeka na nas wciągający moduł sieciowy. Path of Exile to z kolei gra nastawiona wyłącznie na zabawę przez internet, rozwijana nieprzerwanie od 2013 roku. Po ukończeniu fabuły, wystarczającej na sporo ponad dwadzieścia godzin, czekają nas kolejne setki godzin przed komputerem.

Wynik 3:3

Diablo 2: Resurrected kontra Path of Exile - multiplayer

Pamiętam jak dziś, jak zagrywałem się przed laty w tryb sieciowy Diablo 2. Nie potrafiłem się od niego oderwać. I czuję, że po latach będzie tak samo. W Diablo 2: Resurrected będziemy zarywać kolejne noce, łącząc siły z innymi śmiałkami. A co dopiero, gdy uda nam się dobrać zgraną grupkę znajomych, z którą będziemy się spotykać na serwerach. Path of Exile ma świetną społeczność, ale wydaje nam się, że Diablo 2: Resurrected zaoferuje o wiele lepszą przygodę sieciową dla kilku osób.

Wynik 4:3 dla Diablo 2: Resurrected

Diablo 2: Resurrected kontra Path of Exile - oprawa

Diablo 2: Resurrected po ulepszeniu grafiki wygląda przepięknie. Blizzard - a w szczególności zatrudnieni w zespole graficy - wykonał kawał dobrej roboty. Gracze, którzy narzekali na cukierkową oprawę w Diablo 3, znów mogą się napawać mrocznym krajobrazem i atmosferą, która spowija niczym mgła. Jeśli idzie o oprawę audiowizualną, to według nas jest to Diablo idealne. A Path of Exile, cóż, widać, że ma swoje lata i że przydałby mu się poważny lifting. Grafikę na miarę obecnych czasów zobaczymy jednak dopiero w "dwójce", której premierę zaplanowano na przyszły rok. Jednak klimatu produkcji studia Grinding Gear Games również nie można odmówić.

Wynik 5:3 dla Diablo 2: Resurrected

Diablo 2: Resurrected kontra Path of Exile - cena

I tutaj może być Diablo pogrzebane. Blizzard stworzył świetny remaster, ale wycenił go praktycznie jak nową grę. Za Diablo 2: Resurrected trzeba zapłacić około 150 złotych (oficjalnie nawet 180 złotych). To dużo, jak na - mimo wszystko - zremasterowaną dwudziestojednoletnią grę. A w Path of Exile od samego początku można grać za darmo i raczej już nic tego nie zmieni. Jeśli więc macie ochotę na hack'n'slasha, ale nie chcecie nadwyrężać budżetu domowego, wypróbujcie Path of Exile, a gdy cena spadnie poniżej 100 złotych, sięgnijcie po Diablo 2: Resurrected.

Wynik 5:4 dla Diablo 2: Resurrected

Diablo 2: Resurrected kontra Path of Exile - podsumowanie

Oba tytuły są bez wątpienia warte uwagi. Nie bez powodu miliony graczy po dwóch dekadach wciąż wzdychały do Diablo 2 i błagały Blizzard o porządny remaster. Także nie bez przyczyny w Path of Exile po ośmiu latach na samym Steamie grają dziesiątki tysięcy osób dziennie. Nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, który z tych hack'n'slashy jest lepszy, choć po rozłożeniu ich na czynniki pierwsze jednym punktem zwycięża Diablo 2: Resurrected. Ale jeśli jesteś fanem gatunku, zdecydowanie powinieneś wypróbować jedną i drugą grę.

Przeczytaj też:  Diablo 2: Resurrected - beta test. Chyba najlepsze Diablo, w jakie grałem

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Diablo 2: Resurrected kontra Path of Exile. W co lepiej zagrać?

 0