Dobra obudowa komputerowa – Corsair iCUE 4000D RGB Airflow

Dobra obudowa komputerowa – Corsair iCUE 4000D RGB Airflow

Dobór odpowiedniej obudowy komputerowej może być dzisiaj trudny i choć znaleźć można coś dla siebie niemal we wszystkich półkach cenowych, ciężko w segmencie budżetowym wybrać model, odznaczający się satysfakcjonującą jakością wykonania, jeśli jesteśmy bardziej wymagającymi użytkownikami. Segment premium na szczęście nie oznacza wydatku rzędu kilku tysięcy zł – choć i takie produkty się oczywiście znajdą – i znakomitym na to dowodem jest Corsair iCUE 4000D RGB Airflow w białej lub czarnej kolorystyce. Co potrafi i dlaczego to właśnie ona od dziś stanowi centralną część naszej platformy testowej?

Obudowa komputerowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna – o czym niektórzy producenci zdawali się w okresie 2020-2022 zapominać. Przede wszystkim chodzi tu o przepływ powietrza, bo – jeśli nie szukamy ciszy absolutnej w mniej wydajnych pecetach – odgrywa on kluczową rolę przy wyciskaniu ostatnich soków z naszych komponentów. Na pewno pamiętacie, jak w 2020 roku na rynku zaczęło pojawiać się mnóstwo konstrukcji z zabudowanym, przednim panelem, powodującym istne piekło w środku przez niewystarczający poziom przepływu powietrza, prawda? Cóż.. pomimo tego, że na rynku ostały się takie niedobitki, na szczęście zdecydowana większość producentów zaczęła iść w lepszym kierunku, oferując meshowy front, przez który zainstalowane w środku podzespoły komputerowe mogły w końcu odetchnąć – dosłownie.

 

Corsair iCUE 4000D RGB Airflow

Nasza nowa obudowa – Corsair iCUE 4000D RGB Airflow

Znakomitym przykładem obudowy w pełni spełniającej swoją funkcję jest ważąca ponad 8 kilogramów Corsair iCUE 4000D RGB Airflow typu Mid Tower. Nie bez powodu pojawiła się tutaj waga, bo to ona daje obraz tego, z jak dobrym jakościowo produktem będziemy mogli obcować. Dla porównania w półce mainstreamowej można co najwyżej liczyć na konstrukcje 5- lub 6-kilogramowe.

Do obudowy włożymy płyty główne w standardzie ATX, microATX, Mini-ITX oraz EATX do 277 mm szerokości, a zatem już na start można mówić o dobrej kompatybilności. Obudowa zmieści karty graficzne o długości do 360 mm, chłodzenie procesora wysokie na 170 mm i pełny pakiet wentylatorów lub/i radiatorów systemów chłodzenia wodnego.

Wentylatorów fabrycznie zamontowano trzy sztuki. Są to dokładnie AF120 RGB ELITE o prędkości obrotowej od 550 do 2100 RPM, wspierające podświetlenie RGB iCUE, o przepływie powietrza do 65,57 CFM z łożyskiem FDB, choć warto wspomnieć, że na tym nie koniec, ponieważ w obudowie zmieścić można trzy kolejne – 3x 120 lub 2x 140 na przodzie, 2x 120 lub 2x 140 na górze oraz 1x 120 na tyle.

Corsair iCUE 4000D RGB Airflow

Nic też nie stoi na przeszkodzie, by prądożerną jednostkę centralną pokroju Intel Core i9-13900K sparować z chłodzeniem wodnym typu AiO. W obudowie zmieści się radiator 360 mm, 280 mm lub 240 mm na przodzie i 280 mm lub 240 mm na górze. Bez problemu zatem można dobrać chłodzenie do aktualnie posiadanego sprzętu.

Obudowa posiada autorski system aranżacji okablowania Rapidroute (25-milimetrowy kanał na przewody), całkiem spore wycięcie na tacce, umożliwiające montaż chłodzenia, pełny zestaw filtrów przeciw kurzowi, umieszczonych w newralgicznych miejscach, kontroler iCUE Lighting Node PRO, umożliwiający podłączenie do niego aż sześciu wentylatorów oraz nowoczesny panel przedni, gdzie znaleźć można port USB 3.2 Gen 2 typu C, dwa porty USB 3.2 Gen 1 typu A i standardowe gniazda mikrofonowe/audio typu minijack.

Jest widać naprawdę solidnie, jeśli chodzi o przestrzeń czy możliwości. Producent nie zapomniał jednak o drugiej bardzo ważnej kwestii, czyli estetyce. O podświetleniu RGB już mówiliśmy, ale warto dodać, że w obudowie bez problemu zamontujesz kartę graficzną w ustawieniu pionowym (elementy montażowe niestety nie znajdują się w zestawie), panel boczny wykonany z hartowanego szkła oraz dodatkową personalizację paneli – możesz zakupić panele z trzech rodzajów drewna.

Dobra obudowa dla wymagających

Corsair iCUE 4000D RGB Airflow Black na stałe zagościła w naszym laboratorium testowym i szczerze polecamy ją każdemu wymagającemu użytkownikowi, którego nie interesują wątpliwej jakości obudowy z budżetowego segmentu cenowego. 4000D w podstawowej wersji pojawiła się zresztą u nas na testach i wówczas wystawiliśmy jej notę 4,5 gwiazdki wraz z odznaczeniem pełnej rekomendacji. Obudowę kupicie dziś za ok. 845 zł w wersji czarnej lub nieco taniej, bo za ok. 829 zł w wersji białej.

*Artykuł powstał we współpracy z Corsair

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dobra obudowa komputerowa – Corsair iCUE 4000D RGB Airflow

 0