Dobry dysk SSD do PlayStation 5. Dobry, czyli jaki?

Dobry dysk SSD do PlayStation 5. Dobry, czyli jaki?

PlayStation 5 ma już dwa lata i w trakcie premiery zrobił niemałą furorę wśród wszystkich entuzjastów urządzeń elektronicznych. Największą innowacją, było wprowadzenie przez Sony rozwiązania bazującego na technologii SSD, które to zastąpiło archaiczne nośniki danych HDD. Na szczęście przewidziano, że zainstalowany w środku dysk o pojemności użytkowej 665 GB może nie wystarczyć bardziej wymagającym użytkownikom i udostępniono dodatkowe miejsce, gdzie można zainstalować dodatkowy. Tylko jaki wybrać? Czym powinien się cechować?

Na rynku znajdziemy całe mnóstwo dysków SSD. W trakcie premiery PlayStation 5, wydajne rozwiązania były naprawdę bardzo drogie, bo i interfejs, na jakim bazuje konsola był wówczas młody, ale kilkanaście miesięcy wystarczyły do tego, by na półkach sklepowych pojawiły się znacznie tańsze rozwiązania, z których korzysta każdy nowoczesny zestaw komputerowy. Dziś wybór dysku SSD do PlayStation 5 sprowadza się do analizy opłacalności, ponieważ konkurencja w tym segmencie jest ogromna.

 

Co powinien posiadać dobry dysk SSD do PlayStation 5?

PlayStation 5 – jak już wspomnieliśmy – jest wyposażony w dedykowane gniazdo M.2 z interfejsem PCIe 4.0 NVMe. Warto zatem sięgnąć po taki dysk, który oferuje dokładnie ten sam standard. Dlaczego? Dyski SSD bazujące na PCIe 3.0, a zatem rozwiązaniu nieco starszym, mogą osiągnąć maksymalną przepustowość rzędu 3,5 GB/s, a nośniki danych wykorzystujące pełny potencjał PCIe 4.0 dwa razy więcej, a więc ok. 7 GB/s. Różnica na papierze jest zatem kolosalna i choć zdecydowana większość dysków SSD nie jest w stanie osiągnąć takich prędkości, niemal wszystkie odznaczają się lepszymi parametrami od nośników bazujących na PCIe 3.0.

W praktyce oznacza to nic innego jak szybsze czasy ładowania gier, instalacji i przenoszenia między różnymi magazynami danych na PlayStation 5. Różnice nie są tak duże, jakbyśmy tego oczekiwali, bo w większości przypadków ograniczają się do zaledwie kilku sekund, ale tak czy owak – im szybciej, tym lepiej, a jeśli cena dysk SSD na PCIe 4.0 jest podobna (a jest), wybór staje się oczywisty.

Drugim ważnym czynnikiem podczas wyboru SSD jest pojemność. Im wyższa ona jest, tym wyższą wydajność prezentuje ten sam model nośnika, choć różnice są na tyle marginalne w typowym, codziennym użytkowaniu, że parametr ten sprowadza się tak naprawdę do naszych osobistych preferencji. Jeśli faktycznie brakuje nam miejsca w wewnętrznej pamięci konsoli, ale nie tyle, by wykorzystać potencjał nawet 4-terabajtowych SSD, warto postawić na najbardziej sprawdzone i uniwersalne rozwiązanie, czyli pojemność rzędu 1 TB. 1000 GB powinno wystarczyć na kilka najbardziej wymagających gier i nawet kilkadziesiąt mniejszych produkcji. Oczywiście nawet jeśli dziś nie wykorzystamy pełni możliwości 1-terabajtowego dysku SSD, tak czy owak warto zakupić na przyszłość. Kto wie, być może w niedalekiej przyszłości pojawią się gry wideo na PS5, które będą wymagać nawet 300 GB przestrzeni na dysku.

Do dwóch opisanych powyżej rzeczy dochodzi jeszcze temperatura podczas najbardziej wymagających zadań. Nie jest tajemnicą, że dyski SSD bazujące na PCIe 4.0 NVMe są łase na energię elektryczną, co powoduje, że bardzo szybko się nagrzewają. W wielu przypadkach temperatura dochodzi do takiej wartości, przy której sterownik dysku decyduje się obniżyć jego ogólną wydajność i pobór prądu, by nie uszkodzić zamontowanych na laminacie komponentów. Taka wartość różni się w zależności od produktu, ale średnio będzie to ok. 60-70 st. Celsjusza.

Throttling termiczny, bo tak nazywa się to zjawisko, celowo obniża wydajność dysku SSD. Warto zatem sięgnąć po takie, na których fabrycznie zainstalowano dodatkowy odpromiennik ciepła lub takie, które nie pobierają zbyt dużo energii elektrycznej. Pamiętajmy, że PlayStation 5 nie posiada radiatora, który można na takowym dysku zainstalować, dlatego wybór musi być odpowiedni.

Dochodzimy w końcu do ostatniego punktu – trwałości. Dysk SSD się zużywa (jeden model szybciej, a drugi wolniej) i im więcej gier będziemy na takim nośniku instalować, tym szybciej ulegnie awarii. Bezpośrednio o trwałości dysku mówi współczynnik TBW (Total Bytes Written), co potocznie oznacza nic innego, jak maksymalna ilość zapisanych danych. Nie jest to wyznacznik absolutny, a raczej wskazówka dla konsumenta oraz ochrona producenta, bo sytuacji, w których zaraz po przekroczeniu tej wartości dysk przestaje działać jest jak na lekarstwo. Tak czy owak warto się nim kierować i pamiętać, że okres gwarancyjny jest z nim bezpośrednio związany. Jeśli przekroczymy zakładane TBW, automatycznie tracimy na taki nośnik gwarancję.

Na przykład wybrany dziś przez nas dysk, czyli Hikvision G4000E w wersji 1 TB posiada TBW rzędu aż 1800 TB oraz 5-letnią gwarancję producenta. To oznacza, że w trakcie tego okresu, musielibyśmy codziennie zapisywać na dysk niemal 1000 GB, żeby w momencie, w którym dysk naturalnie traci gwarancje, przekroczyć ustaloną wartość TBW. Czy jest to realistyczny scenariusz? Nie, ale mówi nam o niesłychanie wysokiej trwałości, którą można wykorzystać już po okresie gwarancyjnym.

Jaki dysk do PlayStation 5?

Wiecie już, na co spoglądać podczas wyboru i wiecie, na jaki dysk postawiliśmy. Hikvision G4000E 1 TB to naprawdę atrakcyjny cenowo sprzęt, bo oferuje bardzo przyzwoitą wydajność ogólną, duży bufor SLC (co pomaga podczas wykonywania najbardziej wymagających zadań) i nie boryka się przy tym problemami związanymi z throttlingiem. Tak, dysk podczas pełnego obciążenia potrafi nagrzać się do poziomu maksymalnie 60 st. Celsjusza, a jego próg throttlingu wynosi 70 st. Celsjusza. To oznacza, że nawet bez dedykowanego radiatora znakomicie poradzi sobie w PS5, czyli bądź co bądź niewielkiej, zamkniętej przestrzeni.

Dysk oczywiście nie jest najlepszym na rynku, ale wcale być takim nie musi, ponieważ broni się stosunkiem ceny do możliwości. Nadal bowiem mamy do czynienia z nośnikiem M.2-2280 PCIe 4.0 x4 z interfejsem NVMe, którego przepustowość sięga 5100 MB/s przy odczycie sekwencyjnym oraz 4200 MB/s przy sekwencyjnym zapisie. W tym samym czasie losowy odczyt i zapis próbki 4K wynosi do 880 000 IOPS, a zatem prezentuje znacznie wyższą wydajność od typowych, nawet bardzo dobrych nośników PCIe 3.0. Dodatkowo, dysk bazuje na kościach NAND 3D TLC, a nie QLC i między innymi z tego powodu producent obiecuje wysoką trwałość na poziomie 1800 TB (TBW), i oferuje na niego 5-letnią gwarancję.

CristalDisk Mark

Dysk do PlayStation 5 – tanio i solidnie

Podczas wyboru dysku SSD do PlayStation 5 warto kierować się wspomnianymi wyżej założeniami. W ten sposób nabędziemy bowiem sprzęt, który zapewni optymalną wydajność w rozrywkowych zastosowaniach konsoli. Spoglądać należy na format, interfejs, wydajność ogólną, trwałość, gwarancję oraz to, jak dany nośnik radzi sobie w trudnych sytuacjach w zamkniętej przestrzeni. Hikvision G4000E 1 TB spełnia wszystkie powyższe warunki, a przy tym nie nie musimy na niego wydawać niebotycznej sumy pieniędzy. Dysk wyceniono na 499 zł, a zatem jeśli potrzebujesz i planujesz zakup dodatkowego nośnika danych do PlayStation 5, powinieneś się zainteresować właśnie nim.

*Artykuł powstał we współpracy z Hikvision

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dobry dysk SSD do PlayStation 5. Dobry, czyli jaki?

 0