Dobry laptop za 1600 zł? Acer Chromebook 315 udowadnia, że można!

Dobry laptop za 1600 zł? Acer Chromebook 315 udowadnia, że można!

Acer Chromebook 315 to bardzo dobry i przystępny cenowo sprzęt, który znakomicie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu i – jak już zresztą zdążyliśmy napisać we wcześniejszym artykule – gamingu, bazującym na streamingu sieciowym przy wykorzystaniu zalet płynących z usług pokroju GeForce Now czy Xbox Game Pass Ultimate. Zalety na tych dwóch jednak się nie kończą, bo – pomimo atrakcyjnej ceny – konkretny model oferuje wiele, wiele więcej. Co to za zalety i dlaczego próżno szukać takowych w typowych laptopach konsumenckich, bazujących na systemie operacyjnym Windows?

Idea Chromebooka nie jest nowa, bo z pierwszymi mieliśmy styczność ponad dekadę temu. W tym czasie ekosystem Google został doceniony przez wielu użytkowników w Polsce, którzy korzystają dziś z urządzeń bazujących na systemie operacyjnym Android, a Chromebooki - bazujące na systemie ChromeOS - mają szansę narobić tego samego zamieszania. Cóż.. ten sprzęt ma na to poważne szanse. Dość powiedzieć, że pierwsze, co robimy po zakupie nowego komputera jest włączenie przeglądarki Edge od Microsoft tylko po to, by pobrać inny program do przeglądania Internetu. Bardzo często jest to właśnie Chrome od Google. Na Chromebooku ta przeglądarka jest dla nas dostępna od samego początku.

 

Acer Chromebook 315

ChromeOS, czyli system operacyjny, który jest wykorzystywany w Chromebookach przeszedł przez te lata istną wręcz metamorfozę, choć nie zmieniły się główne założenia tej platformy.

ChromeOS bardzo zyskał na popularności. Nic jednak dziwnego, ponieważ zalety, jakie płyną ze stosowania tej platformy są wykorzystywane do dziś. Tymi zaletami są prostota, niski próg wejścia, przyjazny interfejs, bezpieczeństwo i energooszczędność. Warto dodać, że już od roku 2016 na ChromeOS jesteśmy w stanie uruchamiać kompatybilne aplikacje ze Sklepu Play, a więc dokładnie tego samego, z którego korzystają wszyscy posiadacze smartfonów z systemem Android.

ChromeOS – co to jest?

Chromebook – na przykład Acer Chromebook 315 – bazuje na systemie operacyjnym ChromeOS, stworzonym przez Google. Jest to szybki, prosty w obsłudze i przede wszystkim bezpieczny system operacyjny. Znajdziemy w nim wszystkie darmowe usługi z pakietu Google, z którego korzystamy na co dzień na smartfonach i komputerach osobistych wyposażonych w system Windows (te rozwiązania stały się szczególnie popularne przy okazji pandemii, ponieważ umożliwiały łatwą edycję jednego pliku przez kilka osób w tym samym czasie).

ChromeOS może być wykorzystywany na różne sposoby, ale jeśli chodzi o konkretne urządzenie – na przykład wspomniany wcześniej Acer Chromebook 315 – jest on prostu częścią ekosystemu, do którego możemy mieć łatwy dostęp nawet w trybie offline. Możesz na przykład ściągnąć wszystkie potrzebne ci dokumenty wcześniej (obowiązują ograniczenia związane z pobieraniem) i uzyskać do nich dostęp właśnie w trybie offline.

ChromeOS to również wysoki poziom bezpieczeństwa. W skład takiego bezpieczeństwa wchodzi podział na piaskownice, mające za zadanie izolować od siebie wszystkie aplikacje, co pozwala uniknąć zainfekowania całego systemu nawet gdy jedna jego część zostanie zaatakowana. Nie można też zapominać o weryfikacji zabezpieczeń, wbudowanej ochronie antywirusowej oraz układzie zabezpieczającym, który szyfruje najbardziej poufne dane (wszystkie Chromebooki wydane na rynek od roku 2019 są wyposażone w układ bezpieczeństwa Titan, z wyłączeniem Lenovo 100e na MediaTek 2. generacji oraz Lenovo 300e na MediaTek 2. generacji. Te Chromebooki są wyposażone w inny chip).

Acer Chromebook 315

Chromebook – czy to dobry laptop?

Chromebook to dobry i przystępny cenowo sprzęt, który znakomicie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu, nauce i zabawie. O kwestii gamingu napisaliśmy już w trakcie analizowania potencjału płynącego ze streamingu sieciowego, dlatego zapraszamy do zapoznania się z poprzednim artykułem, jeśli chcecie poznać nieco więcej szczegółów, ale w tak skrócie, to owszem, grać się da i to nie tylko w najprostsze produkcje ze Sklepu Play.

A skoro już o tym mowa, funkcjonalność Chromebooka jest bezpośrednio związana z samym ekosystemem Google. W Sklepie Play znajdziemy całe mnóstwo przydatnych aplikacji, ale najważniejsze oczywiście oprogramowanie natywne. Jeśli korzystasz z rzeczy, takich jak Dokumenty Google, Arkusze, Zdjęcia, Muzyka Youtube, TV, przeglądarki Chrome, Mapy, Kalendarza i Youtube, w systemie odnajdziesz się bez żadnego problemu. A no i jeszcze jedno – natywnie wspierany Dysk Google to potęga, jeśli chodzi o organizację dokumentów między urządzeniami.

Acer Chromebook 315

Acer Chromebook 315 – zalety

Niewątpliwie najważniejszą zaletą korzystania z Chromebooka od Acer, jest czas pracy na baterii. W przypadku Acer Chromebook 315 jest to nawet ok. 12 godzin, a zatem sprawdzi się on w szkole, domu i we wszelkiego rodzaju wyjazdach i wycieczkach, gdzie najzwyczajniej w świecie nie ma dostępu do gniazdka (Czas pracy na baterii może się różnić w zależności od urządzenia, sposobu użytkowania i innych warunków). Trzeba przyznać, że czasu liczonego w nastu godzinach nierzadko nie znajdziemy w kosztujących po kilka i nawet kilkanaście tysięcy złotych biznesowych ultrabookach i jeśli zależy ci przede wszystkim na tym aspekcie, Chromebook cię po prostu nie zawiedzie.

Acer Chromebook 315 to również bardzo atrakcyjna cena. W kwocie ok. 1600 zł najzwyczajniej w świecie nie znajdziemy na rynku żadnego godnego polecenia laptopa bazującego na innych systemach operacyjnych, które będą oferowały taką funkcjonalność, jak wyżej opisywany sprzęt. Tego laptopa wyposażono w energooszczędne podzespoły – dwurdzeniowy procesor Intel Celeron N4020, zintegrowany układ graficzny Intel UHD 600, 4 GB pamięci RAM oraz 128 GB szybkiej pamięci na dane.

Zaletą Acer Chromebook 315 jest również ekran. Bazuje on na 15-calowej matrycy IPS o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080), szerokich kątach widzenia i dobrym odwzorowaniu kolorów. Antyrefleksyjna powłoka też na plus, a szczególnie jeśli chodzi o korzystanie ze sprzętu w plenerze.

Acer Chromebook 315

Laptop gotowy do działania jest po kilku sekundach od uruchomienia (czas ten różni się w zależności od modelu), a wszystko dzięki względnej prostocie i lekkiemu oprogramowaniu. Otwierasz laptopa, odpisujesz na ważne maila czy wprowadzasz do edytora kilka zdjęć, zamykasz i lecisz dalej.

Funkcjonalność związana jest również z wyposażeniem. W Acer Chromebook 315 zainstalowano zarówno moduł Wi-Fi (5), jak i Bluetooth, a zatem możemy korzystać z szybkiego połączenia internetowego oraz bezpośrednio podłączać do niego urządzenia korzystające z popularnego protokołu BT – na przykład słuchawki bezprzewodowe. Jeśli to za mało, to na dokładkę znajdziemy tu dwa porty USB 3.0 oraz dwa porty USB 3.1 Gen 1 typu C.

Chromebook to twój nowy laptop

Jak widać wcale nie musisz wydawać niebotycznej ilości pieniędzy na funkcjonalnego laptopa, który posłuży na lata, bo dokładnie to otrzymujesz przy Acer Chromebook 315. To atrakcyjny cenowo sprzęt, bazujący na lekkim i bardzo intuicyjnym oprogramowaniu z ekosystemu Google, który to zapewne masz już pod postacią smartfona w swojej kieszeni. Jeśli szukasz zatem laptopa do codziennego użytkowania, nauki i pracy (na przykład z tekstem), to właśnie go znalazłeś. Dodaj do tego długi czas czas pracy na baterii (ten różni się w zależności od urządzenia), wysoki poziom bezpieczeństwa i bardzo dobry ekran, a otrzymasz to, czego przez dłuższy czas szukałeś. Warto!

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z Acer

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dobry laptop za 1600 zł? Acer Chromebook 315 udowadnia, że można!

 0