Dobry router 5G? Proszę bardzo, oto on!

Dobry router 5G? Proszę bardzo, oto on!

Rozwój technologii 5G to jeden z najważniejszych kroków naprzód w dziedzinie telekomunikacji w ostatnich latach. Technologia ta oferuje znaczące ulepszenia w porównaniu do poprzedniej generacji, LTE (4G), zarówno pod względem prędkości transmisji danych, jak i redukcji opóźnień. Dzięki 5G użytkownicy mogą cieszyć się prędkościami pobierania i wysyłania danych, które mogą przekroczyć 1 Gb/s, co jest znaczącą poprawą w stosunku do LTE. Tylko jaki router do tego wybrać? Jaki będzie optymalny?

5G przekłada się na szybsze pobieranie plików, płynniejszy streaming wideo w wysokiej rozdzielczości oraz lepszą responsywność aplikacji wymagających szybkiej komunikacji w czasie rzeczywistym, takich jak gry online czy aplikacje do wideokonferencji. Ponadto, 5G ma potencjał do zmniejszenia opóźnień, co jest kluczowe dla aplikacji wymagających natychmiastowej reakcji, na przykład w technologiach VR (wirtualnej rzeczywistości) czy przy sterowaniu pojazdami autonomicznymi.

Router 5G

Router 5G – o tym pamiętaj

Wybierając router 5G, ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Pierwszym z nich jest kompatybilność z lokalnymi sieciami 5G, co zapewni dostęp do pełni możliwości tej technologii. Należy również zwrócić uwagę na prędkość i zasięg urządzenia, aby upewnić się, że będzie ono w stanie obsłużyć potrzeby domowe lub biurowe. Warto również rozważyć funkcje dodatkowe, takie jak wsparcie dla wielu pasm częstotliwości, możliwość tworzenia wielu sieci Wi-Fi, zaawansowane opcje bezpieczeństwa oraz łatwość konfiguracji i zarządzania urządzeniem.

Szerokie zastosowanie jest jedną z zalet dobrego routera 5G. Nie chodzi tu już wyłącznie o przepustowość Wi-Fi w ramach pasm 5 GHz czy 2.4 GHz, ale również wsparcie dla oprogramowania, wyposażenie w postaci portów i połączeń, wsparcie dla łączenia urządzeń w system Mesh Wi-Fi, czy dodatki w postaci telefonii i zarządzania urządzeniami smart home.

Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika i to z tego też powodu lepiej wyposażone routery są odpowiednio droższe. Jeśli chcesz, żeby twój router oferował wszystkie wyżej wymienione cechy, musisz się przygotować na odpowiedni wydatek. Warto to jednak przemyśleć, gdyż wszystkie funkcje zawarte w jednym urządzeniu to nie tylko oszczędność wynikająca z potrzeby użytkowania wyłącznie jednego sprzętu, ale również oszczędność miejsca i wygoda.

FritzBOX

Dobry router 5G – FRITZ!Box 6850 5G

Router Fritz!Box 6850 5G jest świetnym przykładem urządzenia, które wykorzystuje potencjał technologii 5G. Zaprojektowany przez renomowanego niemieckiego producenta AVM, Fritz!Box 6850 5G oferuje wysoką prędkość i stabilność połączenia, dzięki czemu jest doskonałym wyborem zarówno dla domowych użytkowników, jak i małych firm.

Urządzenie to zapewnia wsparcie dla najnowszych standardów sieci 5G, co umożliwia korzystanie z ultrawysokich prędkości internetu, gdzie są one dostępne. Dodatkowo, router ten oferuje wszechstronne funkcje, takie jak wsparcie dla sieci Wi-Fi 5 GHz (do 866 Mbps) z jednoczesną obsługą pasma 2.4 GHz (do 400 Mbps), co zapewnia lepszą wydajność i zasięg dla wszystkich podłączonych urządzeń.

Fritz!Box 6850 5G wyróżnia się również zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa i łatwością zarządzania. W każdej chwili można go wykorzystać w ramach systemu Mesh Wi-Fi, czy podłączyć do niego wspierany sprzęt inteligentnego domu.

Fritz!Box 6850 5G jest wyposażony w modem komórkowy mini-SIM wspierający telefonię opartą o protokół IP, cztery gigabitowe porty LAN, port USB 3.0 do podłączenia drukarek lub zewnętrznych dysków w ramach sieciowego nośnika danych, którym zarządzać można z poziomu Wi-Fi, zintegrowaną stację bazową DECT, obsługującą nawet 6 telefonów bezprzewodowych czy dodatkowo gniazdo a/b TAE lub RJ11 do podłączenia telefonu analogowego, sekretarki automatycznej czy faksu.

Router korzysta z 5G wg 3GPP Rel. 15 i obsługuje system MU-MIMO 4x4. W ramach 5G oferuje przepustowość rzędu 1,3 Gbps dla pobierania i 600 Mbps dla wysyłania danych, a w osiągnięciu tak wysokiej przepustowości pomogą dwie anteny wewnętrzne oraz dwie anteny zewnętrzne, które przymocujemy za pośrednictwem standardu montażowego SMA.

Rzecz jasna router bez dobrego oprogramowania nigdy nie będzie routerem dobrym. Niemiecki producent FRITZ! doskonale sobie z tego zdaje sprawę, dlatego urządzenie działa w oparciu o stale aktualizowany system FRITZ!OS i jest kompatybilny z systemami MyFRITZ!, FRITZ!NAS i FRITZ!App Smart Home. Dzięki temu ostatniemu jesteśmy w stanie kontrolować podłączone do routera urządzenia inteligentnego domu.

FritzBOX

Kontrola i bezpieczeństwo dzięki FRITZ!OS

FRITZ!OS to system operacyjny, znajdujący zastosowanie w routerach, modemach i innych urządzeniach sieciowych - na przykład we wspomnianym FRITZ!Box 6850 5G. Jego głównym celem jest ułatwienie użytkownikom dostępu do rozmaitych funkcji sieciowych, zarówno w domu, jak i w małych przedsiębiorstwach. System ten wyróżnia się intuicyjnym interfejsem oraz przede wszystkim wsparciem, na które składają się regularne aktualizacje.

Użytkownicy mogą bez problemu konfigurować połączenia internetowe, Wi-Fi, telefonię VoIP, a także korzystać z zaawansowanych funkcji sieciowych takich jak serwer multimediów, NAS (Network Attached Storage) czy kontrola rodzicielska, nie wymagając przy tym zaawansowanej wiedzy technicznej. Regularne aktualizacje systemu wprowadzają nowe funkcje oraz poprawki bezpieczeństwa, co pozwala utrzymać urządzenia w zgodzie z najnowszymi standardami technologicznymi.

Bezpieczeństwo jest jednym z kluczowych aspektów FRITZ!OS, który oferuje szyfrowane połączenia, zaporę sieciową oraz narzędzia do monitorowania aktywności sieci i wykrywania potencjalnych zagrożeń. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników dostępne są narzędzia takie jak VPN (Virtual Private Network), możliwość tworzenia serwerów FTP i wsparcie dla protokołów IPv6.

Bezpieczeństwo to podstawa

Fritz!Box 6850 5G, dzięki zaawansowanemu systemowi FRITZ!OS, wspiera bezpieczną łączność dzięki IPSec oraz VPN WireGuard. Szyfrowaną komunikację można wykorzystać zarówno podczas połączenia ze smartfonem lub komputerem, jak i w przypadku kilku sieci FRITZ!Box. Ustawienia można w każdej chwili modyfikować w panelu głównym routera, a następnie w intuicyjny sposób przenosić je na smartfony, tablety i komputery.

Z IPSec możesz nawiązać połączenia VPN z FRITZ!Box na swoim smartfonie lub tablecie ze wspieranym systemem operacyjnym (na przykład Android lub iOS) i uzyskać dostęp do swojego FRITZ!Box oraz wszystkich urządzeń w swojej sieci domowej za pośrednictwem bezpiecznego, szyfrowanego połączenia, nawet gdy jesteś poza domem. Cała konfiguracja dostępna jest bezpośrednio w panelu FRITZ!OS. Analogiczna sytuacja dotyczy również wbudowanego WireGuarda. Tutaj wystarczy zeskanować kod QR, który pojawi się w zakładce panelu sterowania routera i stworzyć tunel.

FritzBOX

Router 5G do domu lub małej firmy

Fritz!Box 6850 5G to nie jest zwykły router. To prawdziwy kombajn, którego możliwości można wykorzystać zarówno w domu, jak i w biurze. W tej drugiej przestrzeni na pewno pomogą funkcje związane z telefonią, a w obu przypadkach skorzystać można z rozległego wsparcia dla oprogramowania, funkcji zarządzania ekosystemem smart home czy dodatkowo tworzenia Mesh Wi-Fi. Fritz!Box 6850 5G oferuje wszystkie cechy dobrego routera. Zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony producenta, tam poznacie więcej szczegółów odnośnie prezentowanego tu sprzętu oraz innych urządzeń FRITZ!

Produkty marki FRITZ dostępne są: w strefie marek Allegro, w strefie marek Empik, na Amazon.pl oraz w sklepie partnerskim FRITZ-Shop.eu.

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z FRITZ!

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dobry router 5G? Proszę bardzo, oto on!

 0