Domowa sieć Wi-Fi jeszcze nigdy nie była tak rozwinięta. Wszystko dzięki Mesh

Domowa sieć Wi-Fi jeszcze nigdy nie była tak rozwinięta. Wszystko dzięki Mesh

Ostatnie kilka lat w świecie Wi-Fi to niekończące się pasmo innowacji. Dziś do dyspozycji mamy piekielnie szybkie routery i urządzenia końcowe zdolne do przesyłania plików drogą radiową szybciej niż są to w stanie zrobić nie tak znowu stare komputery przy pomocą przewodu, ale to nie wszystko, bo nie tak dawno światło dzienne ujrzała technologia mesh. Co to właściwie jest i dlaczego tego potrzebujesz w trakcie projektowania własnej sieci Wi-Fi?

System mesh powstał z myślą o skutecznym wyeliminowaniu martwych punktów w domu, biurze i nawet w niewielkich mieszkaniach. Wcześniej korzystaliśmy z jednego urządzenia oraz dodatkowo (ewentualnie) z wzmacniaczy sygnału. Dziś natomiast rzeczy te zastępowane są przez zestawy niewielkich routerów, które nieustannie się ze sobą komunikują, pokrywając przy tym znacznie większą przestrzeń swoim sygnałem. Na tym jednak zalety się nie kończą, ponieważ mesh ma coś, czego nie znajdziemy w standardowym sprzęcie używanym jeszcze kilka lat temu.

 

Co to jest system mesh?

System mesh tworzony jest przez dwa lub więcej urządzeń – routerów. Komunikują się one ze sobą tworząc przy tym jedną spójną całość i działają tak, jak gdyby było to jedno urządzenie o ogromnej sile nadawania. Dobrze ustawione moduły systemu mesh potrafią wyeliminować wszystkie bolączki związane z zasięgiem i martwymi punktami Wi-Fi w domu, biurze czy mieszkaniu.

WiFi Mesh

Jak działa system mesh?

Wszystkie urządzenia wchodzące w skład systemu mesh (routery), łączą się ze sobą tworząc przy tym jedną spójną całość. Nie są to odrębne od siebie sieci Wi-Fi, a zatem jeśli przemieszczamy się po mieszkaniu, domu lub biurze, cały czas korzystamy tylko z jednej sieci, pomimo tego, że w jadalni połączymy się z urządzeniem nr 1, a w sypialni z urządzeniem nr 3. Działa to w ten sposób, by podczas przemieszczania się urządzenie końcowe (smartfon, laptop czy tablet) nie utraciło połączenia z siecią Internet.

Czy mesh to to samo co repeater/wzmacniacz sygnału?

System mesh nie bazuje na zwykłych wzmacniaczach sygnału, choć takowe mogą tę funkcję wspierać – na przykład wzmacniacz TP-Link RE505X czy RE300 są kompatybilne z systemem OneMesh. Założenie tych dwóch systemów jest identyczne i oba spełniają swoje założenie – zwiększenie zasięgu i pozbycie się martwych stref, ale tylko system mesh zagwarantuje dodatkowo nieprzerwane korzystanie z jednej sieci Wi-Fi w domu. Repeatery czy wzmacniacze sygnału płynącego z routera to dwie odrębne sieci. Mesh to nie jest zatem to samo co repeater.

WiFi Mesh

Dla kogo system mesh?

Z systemu mesh może skorzystać każdy, kto ma problem z zasięgiem Wi-Fi w domu, mieszkaniu czy biurze, ponieważ umiejętnie zaprojektowany pozbędzie się wszystkich martwych stref Wi-Fi, zwiększy zasięg i tym samym prędkość przesyłu danych. Prędkość przesyłu w określonych przypadkach (urządzenie musi taką oferować) może być nawet wyższa od tego, co gwarantuje połączenie kablowe z komputerów wyposażonych w kartę sieciową 1 Gbps.

Mesh jest zatem świetnym sposobem na przyspieszenie swojej sieci bezprzewodowej i wyeliminowania problemów z nią związanych niezależnie od tego czy znajdzie się w mieszkaniu, domu czy biurze.

Zalety systemu mesh

System mesh jest względnie nowym rozwiązaniem i oferuje szereg zalet związanych z łatwością konfiguracji i poprawą komfortu użytkowania sieci Internet. Poniżej znajdziesz najważniejsze zalety tegoż systemu:

System mesh tworzy jedną, spójną sieć Wi-Fi: W trakcie przemieszczania się po domu, nie utracisz połączenia z siecią bezprzewodową w trakcie oglądania filmu lub słuchania muzyki za pośrednictwem platformy streamingowej. Twoje urządzenie automatycznie połączy się z najbliższym punktem dostępowym bez przerwy w połączeniu.

Komfort użytkowania: Dzięki mesh Wi-Fi nie musisz myśleć o tym, by połączyć się z najbliższym urządzeniem (routerem lub wzmacniaczem sygnału) i szacować czy czasem lepszej wydajności w konkretnym pomieszczeniu nie zapewni inny repeater. Twoje urządzenie automatycznie łączy się z konkretnym ogniwem łańcucha mesh zapewniającym najwyższą stabilność i jakość połączenia – bez irytujących przerw podczas przemieszczania się.

Poprawa zasięgu Wi-Fi: System mesh diametralnie poprawia zasięg w mieszkaniu, domu i biurze. Dzięki temu, że może składać się z wielu mniejszych routerów, można je rozmieścić w taki sposób, by pokryły zasięgiem całą dostępną przestrzeń – nawet poza domem, na przykład w ogrodzie, piwnicy czy garażu.

Łatwa konfiguracja: Aplikacja mobilna dołączona do wysokiej jakości systemu mesh – na przykład TP-Link Deco X20 lub Deco X68, poprowadzi Cię przez wszystkie etapy podczas konfiguracji, krok po kroku. Nie musisz posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy na tematy związane z siecią i urządzeniami.

Szybkość połączenia: Dobrej jakości systemy mesh wykorzystują najnowsze standardy Wi-Fi. Prędkości oferowane na przykład w TP-Link Deco X20 wynoszą nawet 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz i 574 Mb/s w paśmie 2.4 GHz. W taki sposób potraktowany jest każdy element systemu mesh. Dodatkowo, sprzęt ten wykorzystuje technologię OFDMA (podział kanału przesyłowego w celu umożliwienia jednoczesnego dostępu dla wielu urządzeń), MU-MIMO (wielościeżkowy rodzaj komunikacji) i Beamforming (ukierunkowanie sygnału zwiększające zasięg Wi-Fi), co zapewnia jeszcze wyższą wydajność.

Łatwa rozbudowa: Dobrej jakości system mesh można w każdej chwili rozbudować o dodatkowy element (router). W większości przypadków możemy zakupić zestaw składający się z jednego, dwóch lub trzech elementów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dokupić kolejne i w dużych domach stworzyć bezprzewodową sieć pozbawioną martwych punktów.

Fizyczny sprzęt można połączyć z urządzeniem przy pomocy przewodu: Jeśli zajdzie taka potrzeba lub jeśli urządzenie nie wspiera nowoczesnego standardu Wi-Fi nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać potencjał połączenia kablowego z routerem, który sam nie jest podłączony bezpośrednio do sieci Internet, a tylko komunikuje się z innym elementem mesh drogą radiową. Na przykład w TP-Link Deco X20 znajdziemy aż dwa gigabitowe porty w każdej jednostce mesh, a zatem jeśli nasz stary laptop oferuje jedynie połączenie 2,4 GHz o przepustowości 150 Mb/s, możemy wykorzystać potencjał Wi-Fi 6 systemu mesh, łącząc się z urządzeniem przy pomocy przewodu.

Mesh WiFi TP-Link

Na co spoglądać podczas wyboru systemu mesh?

Na rynku znajdziemy dziś całkiem sporo zestawów mesh, ale warto rozglądać się za takim, który oferuje najwięcej możliwości za rozsądną oczywiście cenę. Opłacalność zestawu ma zatem ogromne znaczenie. Na co zatem spoglądać?

Szybkość Wi-Fi: To mówi samo przez siebie. Im szybsze połączenie Wi-Fi oferuje system mesh, tym lepiej dla nas. Jeśli nasze urządzenia wspierają łączność Wi-Fi 6 (ax), warto sięgnąć po mesh oferujący właśnie taki rodzaj połączenia. Na przykład TP-Link Deco X20 gwarantuje prędkość AX1800, a Deco X50 nawet AX3000. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych wymagań.

Porty: Dobrze jest, gdy sprzęt oferuje fizyczny rodzaj połączenia LAN. Warto sięgnąć po taki zestaw, w którym znajdziemy przynajmniej 1 port 1 Gb/s.

Aplikacja mobilna: Konfiguracja systemu mesh z aplikacją mobilną jest bardzo łatwa i dobrze jest, gdy producent danego zestawu dorzuca do niego dedykowane oprogramowanie. Co więcej, przy pomocy dobrej aplikacji jesteśmy w stanie monitorować i zarządzać daną siecią, a więc wygoda i komfort ma tu kluczowe znaczenie.

Tryby pracy: Elementy dobrej jakości systemu mesh muszą posiadać dwa tryby – routera i punktu dostępowego.

Mesh WiFi TP-Link

Jaki system mesh wybrać?

Wybór konkretnego zestawu mesh musi być dobrze przemyślany. Warto sięgnąć po takie urządzenia, które zagwarantują wszystkie wymienione wyżej cechy. Przez cały ten artykuł przewijają się dwa zestawy – TP-Link Deco X20 oraz TP-Link Deco X68. Oba świetnie sprawdzą się w dużych mieszkaniach, domach i biurach, ponieważ systemy te mogą być rozbudowywane bez końca. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użytkownicy mniejszych domów zakupili zestaw składający się z dwóch elementów, a posiadacze ogromnych posesji z trzech lub więcej.

Kup system mesh TP-Link Deco X20 najtaniej na Ceneo.pl

TP-Link Deco X20 polecamy osobom, którym w zupełności wystarczy prędkość przesyłu danych na poziomie AX1800 (1201 Mb/s w paśmie 5 GHz) lub nawet TP-Link Deco E4, jeśli wiemy, że nasze urządzenia końcowe (telefon, telewizor, tablet czy laptop) nie wspierają Wi-Fi 6 (ax), a jedynie Wi-Fi 5 (ac). Dla bardziej wymagających polecamy już TP-Link Deco X50 (AX3000) lub nawet TP-Link Deco X90 (AX6600). Tak czy owak, niezależnie od tego jaki system wybierzemy, będziemy mogli wykorzystać potencjał dedykowanej aplikacji Deco do zarządzania wszystkimi urządzeniami.

Kup system mesh TP-Link Deco X50 najtaniej na Ceneo.pl

*Artykuł powstał we współpracy z TP-Link

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Domowa sieć Wi-Fi jeszcze nigdy nie była tak rozwinięta. Wszystko dzięki Mesh

 0