Elgato Game Capture HD60X – oto nasze nowe narzędzie!

Elgato Game Capture HD60X – oto nasze nowe narzędzie!

W trakcie testowania sprzętu komputerowego ważne jest, by nie obciążać systemu dodatkowymi zadaniami, ponieważ w taki sposób wynik benchmarków może być – w z reguły jest – niższy niż powinien. Z tego też względu testując na przykład laptopy, nie byliśmy w stanie nagrać materiałów źródłowych z gier komputerowych. Do teraz. Poznajcie naszą nową maszynę do przechwytywania obrazu – Elgato Game Capture HD60X.

Wydaje się, że karty do nagrywania wideo to wręcz niezbędne akcesorium każdego streamera oraz twórców treści i choć rynek jest już nasycony takimi urządzeniami, od czasu do czasu dochodzi do swojego rodzaju przełomu i świetnym na to dowodem jest sprzęt jednej z najbardziej rozpoznawanych marek tego świata, czyli Elgato, który to wraz z Game Capture HD60X wprowadził nowość w postaci VRR, czyli funkcji Variable Refresh Rate, mającej za zadanie synchronizować wyświetlacz z liczbą klatek na sekundę generowanych przez kartę graficzną.

 

Elgato Game Capture HD60X
 

Elgato Game Capture HD60X

Elgato HD60X potrafi wiele, choć należy tu wspomnieć, że nie jest flagowym modelem tej marki – nie nagra wideo w 4K60FPS. Podłączenie tego sprzętu jest jednak dziecinnie proste. Kabel HDMI 2.0 podłączamy do konsoli lub dowolnego źródła, kolejny HDMI Out do telewizora lub monitora, a dołączony do opakowania USB-C bezpośrednio do komputera, na którym chcemy streamować rozgrywkę do sieci lub po prostu zgrywać potrzebne pliki na dysku lokalnym.

I tu wyłania się natura takich urządzeń. Nic nie stoi na przeszkodzie przed tym, żeby to główny komputer zajmował się zarówno renderowaniem obrazu, jak i zgrywaniem klipów, ale jak już wspomnieliśmy, w ten sposób dodatkowo – niepotrzebnie – obciążamy system, czego my w redakcji chcemy oczywiście uniknąć. A zatem przy zgrywaniu klipów z laptopa, posłużymy się drugim komputerem, który weźmie na siebie dodatkowe czynności.

Elgato HD60X potrafi w trybie SDR przechwytywać obraz w 2160p 30 FPS, 1440p 60 FPS, 1080p 60 FPS lub 1080p 30 FPS, a jeśli chodzi o tryb szerokiego zakresu tonalnego – bo i takowy się tu znalazł – do dyspozycji mamy wyłącznie 1080p 60 FPS. W trybie przelotowym natomiast jest już w pełni wyposażony – 4K 60 FPS, QHD 120 FPS, Full HD 120 FPS lub Full HD 240 FPS, każdy z HDR 10.

Jak już wspomnieliśmy, brakuje tutaj HDMI 2.1, więc o 4K 120FPS z konsol aktualnej generacji możemy zapomnieć. Jest jednak HDMI 2.0, więc wszystkie rzeczy, na których nam zależy najbardziej, są w zasięgu ręki. Ze źródłem komunikuje się za pośrednictwem USB 3.0 typu C i jest kompatybilny z Elgato 4K CU i OBS Studio. Jeśli chodzi zaś o VRR, ten działa w zakresie od 48 do 120 Hz.

Elgato HD60X – dla wymagających twórców

Jak widać Elgato HD60X potrafi sporo i choć do absolutnego króla w portfolio Elgato mu nieco brakuje, nadal sprawi, że streamowanie czy tworzenie dedykowanej treści stanie się przyjemnością. My z całą pewnością skorzystamy z jego dobrodziejstw przy testach i recenzjach laptopów. Kartę nabędziecie już za ok. 719 zł.

*Artykuł powstał we współpracy z Corsair

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Elgato Game Capture HD60X – oto nasze nowe narzędzie!

 0