W trakcie testowania sprzętu komputerowego ważne jest, by nie obciążać systemu dodatkowymi zadaniami, ponieważ w taki sposób wynik benchmarków może być – w z reguły jest – niższy niż powinien. Z tego też względu testując na przykład laptopy, nie byliśmy w stanie nagrać materiałów źródłowych z gier komputerowych. Do teraz. Poznajcie naszą nową maszynę do przechwytywania obrazu – Elgato Game Capture HD60X.
Wydaje się, że karty do nagrywania wideo to wręcz niezbędne akcesorium każdego streamera oraz twórców treści i choć rynek jest już nasycony takimi urządzeniami, od czasu do czasu dochodzi do swojego rodzaju przełomu i świetnym na to dowodem jest sprzęt jednej z najbardziej rozpoznawanych marek tego świata, czyli Elgato, który to wraz z Game Capture HD60X wprowadził nowość w postaci VRR, czyli funkcji Variable Refresh Rate, mającej za zadanie synchronizować wyświetlacz z liczbą klatek na sekundę generowanych przez kartę graficzną.
Elgato Game Capture HD60X
Elgato HD60X potrafi wiele, choć należy tu wspomnieć, że nie jest flagowym modelem tej marki – nie nagra wideo w 4K60FPS. Podłączenie tego sprzętu jest jednak dziecinnie proste. Kabel HDMI 2.0 podłączamy do konsoli lub dowolnego źródła, kolejny HDMI Out do telewizora lub monitora, a dołączony do opakowania USB-C bezpośrednio do komputera, na którym chcemy streamować rozgrywkę do sieci lub po prostu zgrywać potrzebne pliki na dysku lokalnym.
I tu wyłania się natura takich urządzeń. Nic nie stoi na przeszkodzie przed tym, żeby to główny komputer zajmował się zarówno renderowaniem obrazu, jak i zgrywaniem klipów, ale jak już wspomnieliśmy, w ten sposób dodatkowo – niepotrzebnie – obciążamy system, czego my w redakcji chcemy oczywiście uniknąć. A zatem przy zgrywaniu klipów z laptopa, posłużymy się drugim komputerem, który weźmie na siebie dodatkowe czynności.
Elgato HD60X potrafi w trybie SDR przechwytywać obraz w 2160p 30 FPS, 1440p 60 FPS, 1080p 60 FPS lub 1080p 30 FPS, a jeśli chodzi o tryb szerokiego zakresu tonalnego – bo i takowy się tu znalazł – do dyspozycji mamy wyłącznie 1080p 60 FPS. W trybie przelotowym natomiast jest już w pełni wyposażony – 4K 60 FPS, QHD 120 FPS, Full HD 120 FPS lub Full HD 240 FPS, każdy z HDR 10.
Jak już wspomnieliśmy, brakuje tutaj HDMI 2.1, więc o 4K 120FPS z konsol aktualnej generacji możemy zapomnieć. Jest jednak HDMI 2.0, więc wszystkie rzeczy, na których nam zależy najbardziej, są w zasięgu ręki. Ze źródłem komunikuje się za pośrednictwem USB 3.0 typu C i jest kompatybilny z Elgato 4K CU i OBS Studio. Jeśli chodzi zaś o VRR, ten działa w zakresie od 48 do 120 Hz.
Elgato HD60X – dla wymagających twórców
Jak widać Elgato HD60X potrafi sporo i choć do absolutnego króla w portfolio Elgato mu nieco brakuje, nadal sprawi, że streamowanie czy tworzenie dedykowanej treści stanie się przyjemnością. My z całą pewnością skorzystamy z jego dobrodziejstw przy testach i recenzjach laptopów. Kartę nabędziecie już za ok. 719 zł.
*Artykuł powstał we współpracy z Corsair
Pokaż / Dodaj komentarze do: Elgato Game Capture HD60X – oto nasze nowe narzędzie!