Oto Twój nowy gamingowy laptop. Co potrafi Gigabyte AORUS 15 (2024)?

Oto Twój nowy gamingowy laptop. Co potrafi Gigabyte AORUS 15 (2024)?

Jesień to czas największych i najbardziej wyczekiwanych premier roku, ale również powrotu do szkół i na uczelnie. Jest to więc świetna okazja do modernizacji sprzętu do grania, nauki, streamingu czy twórczych zastosowań, a jednym z lepszych wyborów może okazać się laptop AORUS 15 (2024), napędzany technologiami GeForce RTX. Karty graficzne NVIDII zdominowały segment mobilny i trudno się temu dziwić, bo oprócz wiodącej wydajności w grach i aplikacjach, zapewniają także mnóstwo dodatkowych korzyści, które zwiększają ich wartość dla użytkowników.  AORUS 15 (2024) napędzany kartą graficzną GeForce RTX 4060 dostarcza nie tylko dużo mocy obliczeniowej w grach, ale i obsługę rozwiązań NVIDIA Studio, oferujących liczne korzyści w procesie twórczym i kreatywnym. Do tego notebook jest podwójnie napędzany sztuczną inteligencją - wszelkiej maści 'heavy lifting' AI odbywa się na GPU.

AORUS 15 (2024)

AORUS 15 (2024) - patrząc powierzchownie

Zacznijmy jednak od podstaw, AORUS 15 (2024) to 15-calowy laptop, a konkretniej wyposażony w 15,6-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości QHD, czyli 2560 × 1440 pikseli. Jego sercem jest wspomniana już karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4060, wspomagana przez procesor Core Ultra 7 155H, szybki dysk SSD 1 TB M.2 PCIe 4.0 i 16 GB pamięci RAM DDR5 o taktowaniu 5600 MHz z możliwością upgrade'u do 32 GB. Dzięki temu mamy pewność, że notebook posłuży nam kilka dobrych lat, szczególnie przy wsparciu technik NVIDII, które zwiększają jego możliwości ponad to, co przeważnie otrzymujemy od sprzętu z tej półki cenowej. 

AORUS 15 (2024)

Na plus zaliczyć trzeba też szeroki wybór złączy. Znajdziemy tu HDMI 2.1, mini DisplayPort 1.4, USB 3.2 typu A Gen. 1 i 2 i najnowsze USB typu C, w tym jedno z obsługą Intel Thunderbolt 4. Taki bogaty zestaw portów pozwala na podłączenie różnorodnych urządzeń i peryferiów, w tym nawet trzech zewnętrznych wyświetlaczy 4K w tym samym czasie. 

Do tego dorzucić trzeba superszybkie połączenia sieciowe, a to za sprawą kontrolera Intel AX211, który zapewnia obsługę standardu Wi-Fi 6E i gigabitowe złącza LAN RJ45. Jeśli zaś jesteśmy już przy płynnej rozgrywce i niskich opóźnieniach, docenić trzeba także wyświetlacz o częstotliwości odświeżania 165 Hz i szybkim czasie reakcji. Jego matowe wykończenie sprawdzi się zaś praktycznie w każdych warunkach, redukując refleksy świetlne. 

Z kolei trzystrefowe podświetlenie klawiatury wraz z dodatkowym paskiem RGB nie tylko prezentuje się stylowo, ale i ma praktycznie zastosowanie podczas nocnych seansów. Ponadto klawiatura zapewnia świetny feedback dzięki skokowi klawiszy do 1,7 mm, a do tego pochwalić może się technologią anti-ghosting, pozwalając cieszyć się intensywnością bitwy. 

To wszystko, a nawet więcej, otrzymujemy zamknięte w smukłej aluminiowej obudowie, mierzącej tylko 20,8 mm grubości. Zresztą jest to bardzo solidna konstrukcja, która sprawdzi się w typowo mobilnym zastosowaniu. 

Poczuj moc GeForce RTX

Zacznijmy od karty graficznej, która jest najistotniejszym elementem współczesnych gamingowych maszyn. AORUS 15 napędzany jest grafiką NVIDIA GeForce RTX 4060. Laptop korzysta z pełni możliwości, jakie oferują karty NVIDII z rodziny GeForce RTX 40, które bazują na architekturze Ada Lovelace. A o co konkretnie chodzi?

Ray Tracing

Omawiając możliwości kart NVIDIA® GeForce RTX, nie sposób nie zacząć od ray tracingu (RT), a konkretniej dedykowanych rdzeni akcelerujących śledzenie promieni w czasie rzeczywistym, które zapewniają niezwykle realistyczne oświetlenie, cieniowanie oraz odbicia. Ta technika to prawdziwa rewolucja w branży gier wideo, która tak poprawia wrażenia wizualne z grania, że kiedy raz jej spróbujemy, to trudno wyobrazić sobie ulubioną rozrywkę bez niej. 

W ubiegłym roku doczekaliśmy się nawet bardziej zaawansowanej odmiany tej technologii, zwanej path tracing (Full RT), która wnosi oświetlenie, cienie i odbicia na kosmiczny wręcz poziom. Wiąże się to wprawdzie ze wzrostem wymagań sprzętowych, ale od czego są najnowsze karty graficzne, prawda? Poniżej możecie sprawdzić porównanie z wyłączonym i włączonym pełnym ray tracingiem w grze Black Myth: Wukong (warto przede wszystkim przyjrzeć się poprawie jakości odbić):

Uwaga: Kliknięcie w grafikę spowoduje otwarcie pełnowymiarowej wersji.

Miejsce A

Test RT i DLSS w Black Myth: Wukong. Czy RTX 4080 SUPER podoła wyzwaniu?

Test RT i DLSS w Black Myth: Wukong. Czy RTX 4080 SUPER podoła wyzwaniu?

 

 
 

Miejsce B

Test RT i DLSS w Black Myth: Wukong. Czy RTX 4080 SUPER podoła wyzwaniu?

Test RT i DLSS w Black Myth: Wukong. Czy RTX 4080 SUPER podoła wyzwaniu?

Miejsce C

Test RT i DLSS w Black Myth: Wukong. Czy RTX 4080 SUPER podoła wyzwaniu?

Test RT i DLSS w Black Myth: Wukong. Czy RTX 4080 SUPER podoła wyzwaniu?

DLSS (Deep Learning Super Sampling) 

DLSS to rewolucyjna technika, która za pomocą dedykowanych rdzeni Tensor, akceleratora przepływu optycznego w układach graficznych GeForce RTX oraz sztucznej inteligencji znacząco zwiększa płynność rozgrywki. Oznacza to, że jest w stanie przetworzyć materiał wejściowy o niższej rozdzielczości w taki sposób, by uzyskać grafikę o jakości zbliżonej do natywnej, oferując przy tym niespotykany dotąd przyrost klatek na sekundę. Jest to szczególnie przydatne w bardzo wymagających produkcjach, np. obsługujących ray tracing. Technika DLSS jest już dostępna w ponad 300 grach i aplikacjach, a NVIDIA dba o to, by pojawiała się w większości dużych, wyczekiwanych przez graczy produkcji. 

AORUS 15 (2024) dzięki grafice GeForce RTX 4060 obsługuje DLSS 3, co oznacza wsparcie m.in. dla wprowadzonego w tej wersji Frame Generation (FG). Komponent FG odpowiada za generowanie klatek, tzn. pomiędzy każdymi dwiema wyrenderowanymi ramkami jest wstawiana trzecia, która ma reprezentować stan pośredni między nimi i jest tworzona sprzętowo przez kartę graficzną, z użyciem jednostki nazwanej Optical Flow Accelerator (w skrócie OFA). Takie podejście pozwala jeszcze bardziej podnieść liczbę FPS, ale jest problematyczne od strony opóźnienia, bo zanim najnowsza klatka będzie mogła zostać wyświetlona, musi zostać stworzona pośrednia pomiędzy nią oraz poprzednią. Stąd obecność w DLSS 3 techniki Reflex, która obniża lagi i była testowana na łamach ITHardware w tym artykule. Poniżej możecie sprawdzić, jak DLSS 3 z Frame Generation wypadają w praktyce w grach Black Myth: Wukong i Star Wars Outlaws odpalanych na laptopie Gigabyte:

GeForce RTX 4060, podobnie jak inne grafiki z tej serii, pochwalić może się jednak DLSS 3.5, czyli najnowszą wersją sieci neuronowej AI, która jest stale ulepszana. Ta wersja technologii upscalingu wprowadza nową funkcję o nazwie Ray Reconstruction, która poprawia jakość obrazu w ramach ray tracingu poprzez zastąpienie ręcznie dostrajanych odszumiaczy siecią sztucznej inteligencji wyszkoloną przez superkomputer NVIDIA. Mówiąc najprościej, przekłada się to na obraz wyższej jakości poprzez niwelację typowych dla tej technologii artefaktów, jak migotanie statycznych obiektów czy ghosting. 

Nie będziemy tu wchodzić w szczegóły techniczne (robiliśmy to już dedykowanych artykułach), ale z naszych testów wynika, że w przypadku Star Wars Outlaws odszumianie AI praktycznie nie zmienia liczby FPS (różnice sięgają kilku procent), ale Ray Reconstruction robi dużą różnicę, jeśli chodzi o jakość obrazu. Największa poprawa, zgodnie z oczekiwaniami, widoczna jest dla odbić, które są ostrzejsze nie tylko w porównaniu do włączonego samego skalowania DLSS SR, ale też względem renderingu natywnego, co dla wielu osób może być zaskoczeniem. Cienie i okluzja otoczenia także są miejscami wyraźnie dokładniejsze w porównaniu do tradycyjnego odszumiania.

NVIDIA Reflex – niższe opóźnienia dla maksymalizacji osiągów

NVIDIA Reflex to część DLSS 3, która ma za zadanie zmniejszyć opóźnienia systemu tak, aby obraz generowany na ekranie był ultrapłynny. Technika znana jest już z wcześniejszych iteracji kart graficznych GeForce, bo po raz pierwszy została zaprezentowana z kartami graficznymi NVIDIA® GeForce RTXz serii 30, a w jej skład wchodzą jeszcze wyświetlacze G-SYNC oraz oprogramowanie. Dzięki Reflex jesteśmy stanie zredukować opóźnienie nawet o 50 proc., co przekłada się na lepszą responsywność w wiodących grach esportowych, jak: Apex Legends, Call of Duty: Warzone, The Finals, Fortnite czy Counter Strike 2. AOURS 15 (2024) z GeForce RTX 4060 na pokładzie może być więc świetną maszyną dla graczy e-sportowych, gwarantując nie tylko odpowiednią płynność, ale i ultraniskie opóźnienia, co znacznie zwiększa szanse na zwycięstwo.

RTX to nie tylko gaming

Laptopy z układami GPU NVIDIA GeForce RTX z serii 40 pochwalić mogą się nie tylko wysoką wydajnością w grach i technikami, które wspomagają gaming, ale również zapewniają ogromne przyspieszenie w renderowaniu 3D, akcelerowanych przez AI przepływach pracy oraz edycji i streamingu wideo. Rdzenie RT najnowszej generacji w laptopowych GPU NVIDIA GeForce RTX z serii 40 mogą zapewnić nawet 2-krotny wzrost wydajności w czołowych programach renderujących, jak Blender Cycles, Chaos V-Ray i Autodesk Arnold. Dodatkowo. Posiadają też nowe sprzętowe przyspieszenie dla rozmycia ruchu w ray tracingu, techniki powszechnie stosowanej w renderowaniu produkcyjnym, teraz przyspieszonej nawet 5-krotnie.

NVIDIA Studio, czyli idealna platforma dla twórców treści 

Laptopy z kartami GeForce RTX z serii 40, takie jak AOURS 15 (2024), to również świetne platformy dla twórców treści w ramach sterowników i rozwiązań NVIDIA Studio. Ponad 100 najlepszych aplikacji kreatywnych, w tym programy do edycji wideo, animacji 3D, fotografii i projektowania graficznego, zostało zoptymalizowanych pod kątem sprzętu RTX. 

Jednym z aspektów NVIDIA Studio jest aplikacja NVIDIA Broadcast, dzięki której możemy zmienić nasz pokój w profesjonalne domowe studio. Z kolei NVIDIA Canvas pozwala na tworzenie pięknych obrazów ze zwykłych pociągnięć pędzlem. Na podstawie analizy szkicu, który wykonamy, AI samodzielnie generuje wizualizację projektu. Pozwala to błyskawicznie wygenerować tło lub przyspieszyć poszukiwanie koncepcji, aby skupić się na wizualizacji pomysłów.

NVIDIA RTX Remix to natomiast platforma tworzenia modyfikacji do gier, które dodają śledzenie promieni (ang. ray-tracing, w skrócie RT) oraz DLSS do starszych produkcji. Quake 2 RTX i Portal RTX są świetnymi przykładami tego, co można uzyskać za jej pomocą. A to nie wszystko, bo NVIDIA Chat With RTX pozwolą skorzystać z chatbota AI na modelu GPT lokalnie, na naszym komputerze, bez potrzeby przesyłania do sieci czegokolwiek, czego nie chcemy ujawniać z uwagi na prywatność.

Warto też wspomnieć o NVIDIA Omniverse, czyli akcelerowanej platformie projektowania w 3D, która bezproblemowo łączy i wzbogaca aplikacje 3D oraz kreatywne przepływy pracy. Pozwala ona łączyć zasoby, biblioteki i narzędzia, aby odkryć nowe sposoby szybkiego tworzenia i eksplorowania swoich pomysłów. Umożliwia to łączenie ulubionych aplikacji (Autodesk, Adobe, Epic i nie tylko), otwierając przed nami zupełnie nowe możliwości.

AORUS FO32U2P, czyli idealny kompan

Wspominaliśmy już, że AORUS 15 (2024) potrafi obsłużyć do trzech monitorów 4K i choć z założenia mamy do czynienia z mobilną platformą do grania i pracy, to jednak w domowych warunkach warto czasem zainwestować w większy wyświetlacz, który niewątpliwie przyda się w obu scenariuszach. Gigabyte ma w swojej ofercie wiele ciekawych modeli, ale jeśli chcemy zaszaleć i szukamy czegoś bezkompromisowego, to n apierwszy plan wysuwa się AORUS FO32U2P.

AORUS 15 (2024)

Jest to model z najwyższej półki, wyposażony w 31,5-calowy panel QD-OLED nowej generacji, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Zastosowany tu panel 4K zapewnia świetną jakość obrazu i dużą powierzchnię roboczą. Zapewnia 99% pokrycie gamutu DCI-P3, szerokie kąty widzenia i praktycznie nieskończony kontrast. 

Gracze docenią z pewnością wysoką częstotliwość odświeżania obrazu (240 Hz) oraz niezwykle niski czas reakcji plamki (0,03 ms), jak również obsługę techniki AMD FreeSync Premium Pro, a certyfikat VESA ClearMR 13000 potwierdza najwyższą klarowność obrazu w ruchu. 

AORUS 15 (2024)

Warto też wspomnieć o przełączniku KVM czy zestawie technologii, które zapobiegają wypalaniu obrazu. Jeśli jednak to was nie uspokaja, Gigabyte oferuje 3 lata gwarancji AORUS FO32U2P, która obejmuje wypalanie obrazu. Jeśli dołożymy do tego ergonomiczną podstawę, która pozwala na swobodną regulację wyświetlacza (jego wysokości, pochylenia, obrotu czy nawet piwotu o 90 stopni), to otrzymamy monitor kompletny. 

AORUS 15 (2024)

Podsumowanie

AORUS 15 (2024) to bardzo uniwersalny sprzęt i niezależnie od tego, czy szukacie nowego sprzętu do grania, pracy czy kreatywnych zastosowań, laptop Gigabyte będzie świetnym wyborem. Sprawdzi się zarówno w dynamicznych sieciowych strzelankach, jak i najnowszych produkcjach AAA pokroju Black Myth: Wukong, a fakt, że napędzany jest kartą graficzną GeForce RTX 4060 sprawia, że możemy cieszyć się wsparciem ze strony takich technik jak ray tracing, DLSS, Reflex, sterowniki Game Ready i NVIDIA Studio, Broadcast i kilku innych, które ułatwiają wykonywanie profesjonalnych zadań czy tworzenie treści, zmieniając laptopa w przenośną stację roboczą. 

AORUS 15 (2024)

Nie można zapomnieć też o sztucznej inteligencji, bo od nauki przez pracę po rozrywkę – AI na RTX daje najbardziej zaawansowane możliwości związane z AI dostępne na komputerach z systemem Windows. Jednak GPU to nie jedyna zaleta tego laptopa, bo wskazać trzeba tu także solidną aluminiową obudowę, bogaty zestaw portów z możliwością podłączenia trzech monitorów 4K, wygodną klawiaturę czy oprogramowanie GIGABYTE Control Center napędzane sztuczną inteligencją. Wszystko to sprawia, że AORUS 15 (2024) to sprzęt, który spełni oczekiwania współczesnych graczy, jak i twórców. 

* Artykuł sponsorowany

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Oto Twój nowy gamingowy laptop. Co potrafi Gigabyte AORUS 15 (2024)?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł