*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z Gigabyte
Wybór dobrej płyty głównej do nowoczesnego zestawu, w szczególności w dobie wszechobecnej sztucznej inteligencji, jest integralną częścią składania swojego wymarzonego komputera. Wielu ten aspekt bagatelizuje, bo i większość składa swoje maszyny tylko w jednym celu – grania w gry wideo. Profesjonaliści i osoby, które chcą związać swoją karierę z AI, powinni jednak sięgnąć po znacznie lepiej wyposażony sprzęt. Sprzęt, który z całą pewnością wykorzysta potencjał najnowocześniejszych procesorów Intel Core Ultra 200. Oto, co potrafi GIGABYTE Z890 AI TOP!
Wiadomo, łatwo jest wydać na płytę ponad 4000 zł i oczekiwać wszystkiego, co najlepsze, ale nie wszyscy użytkownicy chcą wydawać takiej kwoty wyłącznie na płytę główną, bo wiedzą, że zaoszczędzone przy tym środki lepiej jest przeznaczyć na zwiększenie mocy obliczeniowej procesora lub karty graficznej – czyli na najważniejsze elementy w rozrywce, nauce i aplikacjach wielowątkowych, tych bardziej profesjonalnych, związanych chociażby z generowaniem grafiki 3D.
GIGABYTE Z890 AI TOP - specyfikacja
Zacznijmy od kompatybilności. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, GIGABYTE Z890 AI TOP to płyta zgodna z procesorami Intel Core Ultra 200, a zatem wykorzystuje gniazdo LGA1851 wraz z zaawansowanym chipsetem Z890. W połączeniu z odpowiednio dobranym procesorem, jest w stanie zagwarantować wsparcie dla taktowania pamięci nawet 9500 MT/s, rzecz jasna w najnowszym standardzie DDR5 (4 sloty), która – oprócz najwyższej wydajności – oferuje dodatkowo wbudowaną korekcję błędów EEC, tak kluczową w przypadku wykonywania zadań profesjonalnych i tych związanych z AI. Za odpowiednie doprowadzenie energii odpowiada tu 16+1+2-fazowa sekcja zasilania, dodatkowo pasywnie chłodzona stylowym radiatorem z serii AI TOP.
GIGABYTE Z890 AI TOP to również nowoczesna baza dla stworzenia wymarzonego zestawu, jak również ogromny potencjał na rozbudowanie platformy o kolejny sprzęt. Użytkownicy liczyć mogą na aż dwa sloty PCIe 5.0 x16 dla konfiguracji składających się z dwóch kart graficznych w celu optymalizacji czasu związanego z obliczeniami, a także aż cztery sloty na superszybkie dyski SSD.
Główny slot M.2 wspiera standard PCIe 5.0, gdzie z całą pewnością sprawdzi się najnowsza pamięć masowa o przepustowości nawet 14 GB/s, a w kolejnych trzech standard PCIe 4.0. To ostatnie to przede wszystkim optymalizacja kosztów zakupu (dyski PCIe 4.0 są zdecydowanie tańsze niż PCIe 5.0), ale można to wykorzystać do stworzenia stanowiska, gdzie nie zabraknie miejsca nawet na chociażby rozbudowane, lokalne trenowanie modeli językowych AI.
Platforma dla profesjonalistów i twórców treści musi posiadać również odpowiednie wyposażenie, którego rzecz jasna tutaj nie zabrakło. Użytkownicy otrzymają bowiem dostęp do aż dwóch portów USB-C Thunderbolt 5 ze wsparciem dla przesyłania obrazu DisplayPort, a także pełny pakiet złącz wideo (HDMI i DisplayPort) oraz standardowe porty, w tym aż sześciu USB-A 3.2 Gen 2, dwóch USB-A 3.2 Gen 1.
Płyta imponuje dodatkowo łącznością. Otóż na tyle znajdziemy podwójne gniazdo RJ-45 LAN o przepustowości 10 Gb/s, więc w zupełności wystarczy nawet w najbardziej rozbudowanych domach ze światłowodem. Co ciekawe, mimo że nie znalazło się to w nazwie płyty, użytkownicy mogą liczyć jeszcze na najnowsze Wi-Fi 7. Dla fanów światełek przewidziano natywne wsparcie dla ekosystemu synchronizacji Gigabyte RGB Fusion (1x RGB LED i 3x ARGB LED).
Jak widać pod względem elektrycznym, jak i wyposażeniowym, nie można GIGABYTE Z890 AI TOP niczego zarzucić. Będzie to platforma spełniająca najwyższe i najnowocześniejsze standardy.
Sztuczna inteligencja, tym razem lokalnie
Wraz z nadejściem procesorów nowej generacji, Intel Core Ultra 200, użytkownicy, za pośrednictwem wyspecjalizowanej jednostki NPU (Neural Processing Unit), mogą sami wytrenować chociażby swój model LLM. Płyta GIGABYTE Z890 AI TOP natywnie i lokalnie wspiera system o wielkości nawet 110B, choć dedykowanie do tego oprogramowanie, czyli AI TOP Utility 2.0, nie ogranicza się wyłącznie do tego.
Soft czuwa również nad optymalizacją procesów związanych z trenowaniem sztucznej inteligencji, na przykład poprzez zmniejszenie poboru energii i dostosowaniem go do potrzeb obliczeniowych. Co ciekawe, użytkownicy mogą nawet skalować swój sprzęt, na przykład tworząc klastry, co jest możliwe dzięki wspomnianej wcześniej łączności LAN 10 Gb/s i Thunderbolt 5.
Płyta główna i sztuczna inteligencja
Jak widać GIGABYTE Z890 AI TOP to płyta, która świetnie sprawdzi się u inżynierów lub studentów, chcących trenować własne modele i wejść do świata, który z całą pewnością otworzy szerokie możliwości tworzenia własnej kariery. Mowa bowiem o ultranowoczesnej, dodatkowo skalowalnej platformie, wspierającej najnowsze standardy łączności i oprogramowania. A do tego obłędnie się prezentuje. Sprawdź ofertę płyt głównych z chipsetem Z890 marki Gigabyte w sklepie x-kom.
*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z Gigabyte
Pokaż / Dodaj komentarze do: Twoja nowa płyta główna, czyli co potrafi GIGABYTE Z890 AI TOP