Wprowadzanie kolejnych pokoleń do cyfrowego świata to odpowiedzialne zadanie. Szukając gier dla młodych graczy warto kierować się oznaczeniami PEGI. Problem leży jednak w tym, że samo oznaczenie gry jako odpowiedniej dla dzieci to nie wszystko – trzeba przecież wśród setek tytułów znaleźć jeszcze coś dobrego, a najlepiej międzypokoleniowego. Dlatego skomponowaliśmy ten ranking, wymieniając w nim produkcje z różnych gatunków, o różnym poziomie głębi. Od tytułów, do których każdy bez problemu wskoczy, po takie które wymagają nieco więcej zaangażowania i będą przygotowywać do przyszłego wprowadzenia w poważniejsze gry. Oczywiście cyfrowa zabawa jest dla każdego, więc są to produkcje, które także przypadną do gustu dorosłym. Nie jest bowiem tajemnicą, że nie ma ostrzejszych i bardziej szczerych krytyków od tych najmłodszych. Co zatem przypadnie im do gustu? Na pewno ta dziesiątka:
1. Minecraft
Symbol wielkiego sukcesu gier niezależnych, oraz tego jak bardzo gracze potrzebują cyfrowego miejsca, w którym mogą się wyrażać. Wolność twórcza i nieskończone możliwości kreacji zmieniła Minecraft z małego projektu w światowy fenomen pozwalający na wspólną zabawę każdemu rodzajowi graczy. Czy potrzebujecie przygody, stawiacie na przetrwanie czy też siedzi w was ambicja tworzenia gigantycznych budowli – Minecraft was nie zawiedzie. Tutaj zabawa nigdy się nie kończy.
2. LEGO Harry Potter Collection
Nie ma to jak wizyty w szkole magii i czarodziejstwa, a zwłaszcza gdy przedstawione są w klockowej formie. Wśród zalewu gier LEGO warto zacząć od niesamowicie klimatycznych, zabawnych i pełnych uroku opowieści o Harrym Potterze i jego ekipie. Dodatkową zaletą Harry Potter Collection jest to, że zawiera odświeżone, usprawnione wersje LEGO Harry Potter: Years 1-4 i LEGO Harry Potter: Years 5-7, czyli pozwala przeżyć całą adaptację wspaniałej opowieści J.K. Rowling. Ten miks platformówki i przygodówki świetnie nadaje się także do wspólnej gry na jednym ekranie.
3. Mario Kart 8 Deluxe
Jeżeli chcielibyście pościgać się gokartami, to w wirtualnej formie nie ma lepszej propozycji niż Mario Kart 8 Deluxe. Gigantyczna liczba tras, zawodów i genialne postaci, które każdy pokocha, tworzą wielki spektakl na kołach. Rywalizacja, szukanie przedmiotów na torze, niesamowite projekty miejsc, na których rywalizujemy – dosłownie wszystko jest tu perfekcyjnie dopracowane. Jeżeli potrzebujecie doskonałego, bajecznie płynnego i kolorowego wyścigu, przy którym rozerwią się osoby w każdym wieku to wybór może być tylko jeden.
4. Overcooked! 2
Jeżeli wierzycie, że najlepszym sposobem (albo jednym z najlepszych) na wspólne spędzanie czasu przy graniu jest kooperacja na jednym ekranie to Overcooked 2 dosłownie przykuje was do padów. Zabawny miks minigierek polegających na przygotowywaniu dań i prowadzeniu restauracji totalnie wciąga i sprawia, że chce się wspólnie osiągać coraz to lepsze wyniki. Takiej współpracy przy grze jak tutaj nie będzie mieć nawet w Counter-Strike’u. Bardzo niepozorny tytuł, w którym przepadli już najwięksi twardziele.
5. Pokémon Sword/Shield
…Albo jakiekolwiek inne Pokemony. Te przyjazne gry o dzieciakach przeżywających fantastyczne przygody w świecie zamieszkałym przez urocze stworki stanowią idealne wprowadzenie do gatunku RPG. Rozwijanie Pokemonów, używanie przedmiotów specjalnych i nauka, jaki typ sympatycznych bestii jest wrażliwy, na jakie rodzaje ataków to świetna szkoła podstaw gamingu, podana w przyjaznej formie, z którą każdy sobie poradzi. Ciekawe światy, struktura telewizyjnej kreskówki i masa rzeczy do odkrycia sprawiają, że Pokemony potrafią w każdym obudzić ducha awanturnika.
6. Spyro Reignited Trilogy
Czas trochę poskakać uroczym, fioletowym smokiem. Spyro Reignited Trilogy to wierne odnowienie klasycznych platformówek z PlayStation, które do dziś nie pozbyły się swojego czaru. Oferując ciekawy balans między liniowymi poziomami a krążeniem po nieco większych lokacjach – wykorzystując smocze moce – Spyro przed laty szybko wyrósł na jedną z maskotek konsoli Sony. Dziś można sprawdzić jego przygody na praktycznie każdym sprzęcie i chyba nie ma siły, by nie przypadły komuś do gustu. Tu wszystko zbyt dobrze działa.
7. Roblox
Czym jest Roblox? Chyba najłatwiej określić go jako platformę do tworzenia, próbowania i dzielenia się ze światem swoimi pomysłami na gry. Siłą Robloksa jest gigantyczna społeczność, która bez przerwy bawi się tym edytorem i prześciga się na coraz to bardziej dopracowane projekty. Łatwość obsługi i aspekt społecznościowy są trudne do opisania – to prawdziwy fenomen, którego trzeba doświadczyć. W pewien sposób można nawet uznać, że to prawdziwa alternatywa dla Minecrafta, która ma własne zasady, styl i cele do osiągnięcia. Fani wirtualnych placów zabaw będą wniebowzięciu.
8. Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville
Temat zombie może wydawać się nieodpowiedni dla najmłodszych, jednak w przypadku roślinek walczących z prześmiesznymi zgnilakami wszelkie obawy znikają po paru sekundach zabawy. Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville to „rodzinna strzelanina”, w której jako kwiatki walczymy z zombiakami, które chcą opanować naszą okolicę. Aż trudno uwierzyć, że nie ma więcej tytuł nawiązujących do takiej stylistyki, bo studio PopCap wykonało na tyle wybitną robotę, że naśladownictwo (będące najwyższą formą uznania) po prostu im się należy. Po co komu Overwatch?
9. Terraria
Bardzo niepozornie wyglądająca gra, która pożera godziny i angażuje niczym kasowy przebój od największych studiów w branży. Terraria to wyjątkowa, dwuwymiarowa piaskownica, w której łatwo się zagłębić. Mamy tu rozbudowane elementy budowy bazy, craftingu wyposażenia, starcia, bossów, oraz rozbudowany system progresji. Terrarria pomału odkrywa przed graczem swoje zalety, zachęcając do coraz odważniejszych eskapad i budowania coraz większych struktur. Wspaniała pozycja, którą można się bawić dokładnie, tak jak chcemy.
10. Rayman Legends
Rayman zatoczył koło – zaczynając swój żywot jako dwuwymiarowa platformówka, przechodząc potem w trzeci wymiar i wracając w końcu do stylistyki 2D. Ale niech was to nie zraża, Rayman Legends to prawdziwe sensoryczne doznanie, wypełnione humorem, cudownymi lokacjami (wszystkie tła wyglądają jak wyjęte z kasowej kinowej animacji), oraz muzyką zwalającą z nóg. Oprawa muzyczna do tego stopnia wybija się na pierwszy plan, że wiele razy możemy pomyśleć, że to gra rytmiczna – w jak najlepszym tego znaczeniu. To wyjątkowy, nieśmiertelny tytuł, przy którym nie da się źle bawić, tym bardziej że ma tryb kooperacji.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Gry dla dzieci. Ranking najlepszych gier dla najmłodszych TOP 10