Hikvision U10, czyli budżetowa pamięć RAM dla fanów minimalizmu

Hikvision U10, czyli budżetowa pamięć RAM dla fanów minimalizmu

Hikvision znany na polskim rynku jest przede wszystkim przedsiębiorcom i osobom zajmującym się wdrażaniem systemów bezpieczeństwa oraz monitoringu, choć część z Was zdążyła się już zapewne zapoznać ze stworzonym w 2017 roku pododdziałem Hikstorage, który zajmuje się produkcją komponentów komputerowych. Mieliśmy już okazję przetestować na przykład Hikvision U100, czyli pamięć RAM z podświetleniem RGB, która wypadła naprawdę nieźle. Tym razem producent przygotował coś zupełnie innego. Coś, co spodoba się przede wszystkim fanom minimalizmu, a nie świecidełek.

Hikvision U10

Hikvision U10, jak już wspomnieliśmy, stawia na klasyczne podejście do tematu. Otrzymujemy zatem czarny radiator z lekkimi akcentami oraz czarny laminat. Całość prezentuje się naprawdę dobrze, ale należy wspomnieć, że my ogólnie jesteśmy fanami minimalizmu, co do Was może oczywiście nie trafiać – kwestia czysto subiektywna. Uniknięto tutaj zatem „gamingowego” charakteru, którym jesteśmy dziś tak często przecież zalewani – ze wszystkich stron.

Hikvision U10 - specyfikacja i wydajność

Hikvision U10 to pamięć RAM w konfiguracji DDR4-3200 2x 16 GB. Fabrycznym zegarem jest więc 3200 MHz, choć nieco więcej światła rzucają tutaj opóźnienia, które w tym scenariuszu wynoszą 18-22-22-40. W tej wersji, czyli przy modułach 16 GB, użytą konfiguracją jest Dual Rank, co powinno dodatkowo podnieść nieco wydajność, o której porozmawiamy sobie nieco później. Producent skorzystał tutaj z dobrodziejstw kości pamięci marki Micron, choć nie do końca jesteśmy w stanie zweryfikować, na jaki dokładnie model w tym wypadku postawiono, ponieważ nawet Thaiphoon Burner nie był w stanie odczytać parametrów. Mało tego, po zdjęciu radiatora naszym oczom ukazało się zaledwie logo Microna i oznaczenia Hikvision, więc również i tutaj weryfikacja możliwa nie była.

Jak już wspomnieliśmy, design modułów może się podobać i to nie tylko ze względu na wygląd. Mierzą bowiem zaledwie 40 mm i montaż nie powinien stwarzać żadnych problemów z wieżowymi układami chłodzenia procesora.

Hikvision U10 w konfiguracji DDR4-3200 jest skierowany do tych, którzy oczekują standardowej wydajności od swojej platformy. Zestaw spełni oczekiwania osób szukających pojemnych modułów bez zbędnych tak naprawdę dodatków, wstawek i diod LED. Przy taktowaniu rzędu 3200 MHz nie musimy się martwić o to, czy nasz sprzęt będzie w stanie pracować przy takich nastawach w trybie synchronicznym (na przykład Gear 1 w przypadku procesorów Intel), co dla zestawów o zdecydowanie wyższym taktowaniu nie jest już takie oczywiste. Wydajność przy fabrycznych ustawieniach jest przyzwoita i choć możliwości podkręcania mogłyby być lepsze, warto pamiętać, że osiągi można zdecydowanie poprawić poprzez optymalizację timingów dalszych rzędów.

Nam udało się wykrzesać z modułów dodatkowe 200 MHz i podczas testów użyliśmy zarówno nastawów fabrycznych, jak i OC. Fabryczne wynoszą DDR4-3200 CL 18-22-22-40, a po OC DDR4-3400 CL 18-22-22-40. Zoptymalizowaliśmy również resztę timingów, co widać na dołączonym tutaj obrazku. Moduły Hikvision U10 o taktowaniu 3200 MHz i pojemności 16 GB charakteryzują się dość luźnymi fabrycznymi opóźnieniami, przez co wydajność nie może równać się z tym, co prezentują znane zestawu bazujące na Samsungach B-Die czy Hynix. Mamy do czynienia z budżetowymi modułami i potwierdzają to testy. Konfiguracja Dual Rank poprawia nieco rezultaty, ale zdecydowaną przewagę oferuje już ręczne OC, gdzie optymalizacja timingów dalszego rzędu przyniosło nawet 16% więcej wydajności (średnio 11%).

Hikvision U10

Cena i dostępność

Hikvision U10 w konfiguracji 2x 16 GB 3200 MHz oferowany jest z dożywotnią gwarancją producenta. Nie znamy niestety ceny i z tego też powodu ciężko wyciągać z pierwszego kontaktu jakiekolwiek wnioski. Warto pamiętać, że konkurencja w tym segmencie jest naprawdę spora i wszystko tak naprawdę zależeć będzie właśnie od ceny. Jeśli ta okaże się przystępna, warto takowy zestaw mieć na oku. Wiemy natomiast, że w sklepach – oprócz wyżej wspomnianych modułów 2x 16 GB 3200 MHz – pojawią się też moduły 8-gigabajtowe o taktowaniu 3000-3200 MHz z czarnym lub srebrnym odpromiennikiem ciepła.

*Artykuł powstał we współpracy z Hikvision

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Hikvision U10, czyli budżetowa pamięć RAM dla fanów minimalizmu

 0