HP Instant Ink i HP+ - usługi premium do domu i biura

HP Instant Ink i HP+ - usługi premium do domu i biura

Instant Ink i HP+ - czy subskrypcja na drukowanie to przyszłość?

Ostatnimi czasy mam wrażenie, że wszystkie usługi na świecie przechodzą na model subskrypcji. Zaczęło się od filmów i muzyki na platformach takich jak Netflix, Hulu czy Spotify, a dziś można spotkać nawet subskrypcję na rzeczy, o których byśmy jeszcze kilka lat temu nawet nie pomyśleli. Na przykład samochody - i wcale nie mówię tu o zwykłym ich wynajmowaniu. Trend ten najbardziej dotyka jednak branżę IT, a ściślej mówiąc wszelkiego rodzaju oprogramowanie (zarówno te profesjonalne, jak i gry). Na przykład Adobe już od dawna nie sprzedaje swojego pakietu, a AutoCAD na wyłączność to dziś właściwie oksymoron. Teraz mamy przed sobą coś jeszcze ciekawszego – drukowanie jako usługa z HP Instant Ink. Cóż… to dopiero nowość, ale o co w tym chodzi? Za relatywnie niewielką, miesięczną opłatę, otrzymujesz możliwość drukowania określonej ilości stron – listę kompatybilnych modeli drukarek HP znajdziesz w dalszej części artykułu. Jak dokładnie wygląda opisywany model subskrypcji i co daje HP+? Śpieszymy z odpowiedzią.

HP Instant Ink i HP+ to usługi zmieniające dotychczasowy model drukowania. Subskrypcja na drukowanie stron stało się rzeczywistością.

HP OfficeJet Pro 9010e – wielofunkcyjny potwór do biura zgodny z HP+

Zacznijmy od tego, że omawiana drukarka, czyli HP OfficeJet Pro 9010e, mimo dużych gabarytów, może się sprawdzić w przypadku home office i w małych biurach. OfficeJet Pro 9010e jest urządzeniem dużym. Ma 44 cm szerokości, 34 cm głębokości, 28 cm wysokości i waży prawie 11 kilogramów. Nie robi to może wrażenia na pracownikach większych biur, ale kupując sprzęt do domu, trzeba zrobić na niego miejsce – dużo miejsca. Co potrafi? Jest to drukarka atramentowa, której prędkość druku wynosi do 22 str./min (czarno-białe) lub 18 str./min (w kolorze). Obsługiwanymi przez urządzenie formatami są A4, A5, A6, B5, DL i kilka niestandardowych, a maksymalna rozdzielczość wynosi 4800 x 1200 DPI (optymalizowana), choć tu trzeba wspomnieć, że rzeczywistą wartością wejściową jest 1200 x 1200 DPI. Może drukować, faksować, kopiować i skanować – jest po prostu urządzeniem wielofunkcyjnym.

Te ostatnie jest szczególnie istotne, bo z HP+ możemy zsynchronizować aplikację skanującą HP Smart z chmurami Google One, OneDrive czy DropBox i jest to jedna z największych zalet tej usługi. Uruchomienie i ustawienie skrótów na panelu omawianej drukarki jest szalenie proste – skanujesz dokument, a później automatycznie trafia na firmową chmurę, do której mają dostęp wszyscy zainteresowani. HP+ wprowadza dla mnie coś jeszcze – praktycznie darmowe drukowanie przez 6 miesięcy w subskrypcji Instant Ink, bo oprócz wydawania pieniędzy na samą drukarkę (około 900 zł), korzystając właśnie z usługi HP+, otrzymasz darmową dostawę tuszy i nieważne, czy drukujesz w kolorze czy mono – HP po prostu przyśle Ci pod drzwi wymagane materiały eksploatacyjne (wkłady, bez papieru). Nic nie stoi na przeszkodzie, byś przez pół roku drukował co popadnie – nawet stare albumy ze zdjęciami w kolorze, w wysokiej rozdzielczości i nie płacił za tusz ani złotówki. Taki druk kosztuje niemałe pieniądze, bo już przy wykonaniu dosłownie kilkunastu zdjęć, drukarka wyświetla ostrzeżenie o braku wymaganego koloru. Tu pojawia się też miłe zaskoczenie, bo nawet bez kolorowego wkładu, HP OfficeJet Pro 9010e pozwala dalej drukować dokumenty czarno-białe.

HP Instant Ink – drukowanie jako usługa

Sama idea subskrypcji na drukowanie wygląda naprawdę nieźle. Biorąc pod uwagę to, że będąc użytkownikiem domowym i wiedząc ile mniej więcej stron miesięcznie drukujesz, możesz zaoszczędzić naprawdę sporą ilość pieniędzy i czasu. Dlaczego? Otóż dlatego, że po wybraniu odpowiednio dopasowanego do Ciebie planu, HP sam zajmie się wymianą i dostarczeniem materiałów eksploatacyjnych (wkładów) wprost pod Twoje drzwi. Nie musisz martwić się o zużycie tuszu czy recykling wkładu. Wszystko to jest po prostu wliczone w miesięczne opłaty, które swoją drogą nie są wygórowane. Zsynchronizowana z chmurą aplikacja na bieżąco informuje specjalistów w HP o stanie zużycia tuszu, a ten dostajesz jeszcze przed kompletnym jego wyczerpaniem. To ostatnie jest szczególnie istotne, bo miesięczny plan nie uwzględnia nowego wkładu co miesiąc, tylko w momencie jego zużycia. Jeżeli drukujesz mało, wkłady będą przychodzić rzadziej, bo po prostu takowego akurat wtedy możesz nie potrzebować. Jeśli natomiast drukujesz dużo i wkład z tuszem wyczerpie się przed upływem miesiąca w opłaconym wcześniej planie, otrzymasz go szybciej. Za darmo otrzymasz też zestaw startowy, czyli wkład z tuszem przeznaczony do usługi HP Instant Ink.

HP prezentuje urządzenia przeznaczone do opieki medycznej

Plany można dowolnie i w każdej chwili modyfikować wedle Twoich potrzeb. Jeśli wiesz, że w przyszłym miesiącu drukowanych stron będzie znacznie więcej, zmieniasz plan na wyższy i gotowe. Choć tu trzeba wspomnieć też o naprawdę świetnym rozwiązaniu, czyli budowaniu nadwyżki stron. Niewykorzystane strony przechodzą bowiem na następny miesiąc – coś w stylu starych pakietów SMS i minut na rozmowy przy usługach telekomunikacyjnych. Jeżeli kupiłeś plan drukowania 50 stron, a wykorzystasz tylko 30, różnicę możesz spożytkować w kolejnym miesiącu -  okresie rozliczeniowym. Saldo jest jednak limitowane - trzykrotność stron w wybranym planie. Łatwo to policzyć. Jeśli Twoim planem jest drukowanie 50 stron miesięcznie, na następny okres rozliczeniowy może przejść maksymalnie 150 stron. Wracając na koniec jeszcze do tematu kompatybilności i regulaminu usługi – tutaj znajdziesz listę drukarek HP gotowych do uruchomienia subskrypcji, a tutaj aktualnie obowiązujący regulamin. Jak kształtują się ceny za poszczególne plany subskrypcji usługi?

HP Instant Ink dla wkładów z tuszem – dostępne, miesięczne plany:

 • 15 stron za 4,99 zł
 • 50 stron za 15,99 zł
 • 100 stron za 25,99 zł
 • 300 stron za 61,99 zł
 • 700 stron za 129,99 zł

HP Instant Ink dla tonerów – dostępne, miesięczne plany:

 • 50 stron za 10,99 zł
 • 100 stron za 20,99 zł
 • 400 stron za 71,99 zł
 • 800 stron za 102,99 zł
 • 1500 stron za 134,99 zł

HP+ - dodatek do planu subskrypcji Instant Ink

Dopełnieniem całości może być również HP+, czyli inteligentny system drukowania i bezpieczeństwa, który przewiduje zużycie tonera lub wkładu atramentowego. Z  HP+ otrzymujesz przede wszystkim aż sześciomiesięczny okres próbny opisywanej wcześniej subskrypcji HP Instant Ink (po tym okresie obowiązuje miesięczne rozliczenie). Dodatkiem jest rozszerzona o rok gwarancja na kompatybilne z HP+ drukarki, choć tu trzeba wspomnieć, że wymogiem jest używanie oryginalnych materiałów eksploatacyjnych – tuszów i tonerów – przez cały okres eksploatacji sprzętu. Wraz z synchronizacją urządzenia w chmurze, otrzymasz całodobową gotowość do działania. Sprzęt sam się zaktualizuje, a korzystając z aplikacji HP Smart, przez 24 miesiące, za darmo, będziesz mógł użytkować zaawansowane funkcje faksu i skanowania przez smartfona – usługa HP Smart Advance jest dodatkowo płatna po wygaśnięciu tego okresu. Za bezpieczeństwo odpowiada system Smart Security, który wykrywa i minimalizuje ataki z użyciem złośliwego oprogramowania oraz Private Pickup, czyli funkcja zwalniająca dokumenty w momencie, w którym jesteś w pobliżu drukarki. Pamiętaj, że wymogiem do skorzystania z sześciomiesięcznego okresu próbnego Instant Ink jest rejestracja w czasie do 7 dni od poprawnego skonfigurowania drukarki, a z usługą nie wiążą się żadne dodatkowe koszty – nie licząc ceny kompatybilnej drukarki i kosztów subskrypcji po upływie okresu próbnego na HP Instant Ink i Smart Advance.

HP EliteDisplay S340c – zakrzywiony monitor w formacie 21:9

HP+ - korzyści z usługi:

 • 6 miesięcy okresu próbnego usługi Instant Ink
 • Zaawansowane funkcje aplikacji HP Smart przez 24 miesiące
 • Łączność poprzez chmurę wraz z usługą Smart Security
 • Dodatkowy rok gwarancji na kompatybilne urządzenie
 • HP+ jest usługą darmową

HP Instant Ink i HP+ - nowy wymiar drukowania

Przyznaję, że zaskoczyła mnie oferta HP. Nie spodziewałem się zobaczyć subskrypcji na drukowanie, ale mając całą gamę urządzeń tego producenta, możesz zaoszczędzić na tej aktywności całkiem sporo czasu i pieniędzy – tutaj już musisz przestudiować kwestie na bazie Twoich wymagań. Dopasowanie planu do Twoich potrzeb na pewno nieco potrwa, bo ustalenie ile w miesiącu drukujesz stron nie będzie najłatwiejszym zadaniem. Na szczęście w każdej chwili możesz wybrać inny plan i dokupić dodatkowe strony. Niewykorzystane strony przechodzą na następny okres rozliczeniowy, co też się chwali, choć ze względu na limit nie zbudujesz przez rok darmowej maszyny do drukowania – co sprytniejsi już zapewne nad tym myśleli. HP Instant Ink to przede wszystkim wygoda. Nie musisz się zamartwiać o to, czy drukarka ma jeszcze wystarczającą ilość tuszu, a później zamawiać ze strony internetowej kolejny wkład. Ona to robi za Ciebie. Nie musisz też martwić się o ochronę środowiska, bo zużyte wkłady zostają poddane recyklingowi przez HP. Oczywiście zmartwień nie ma, kiedy sam kontrolujesz ilość zużytego atramentu, ale problem pojawia się wtedy, kiedy chcesz koniecznie coś wydrukować, a w urządzeniu pojemnik świeci pustkami. W Instant Ink nie ma podziału na drukowanie stron w kolorze, czy czarno-białych. Drukuj to, co potrzebujesz – opłata będzie stała. A Wy co o tym sądzicie? Jakie jeszcze rzeczy w przyszłości przejdą na model miesięcznej subskrypcji?

HP Elitebook x360 1040 G7 - test konwertowalnego laptopta klasy premium

HP Instant Ink – co otrzymujesz w cenie pakietu?

 • Darmową dostawę wkładu z tuszem
 • Nie musisz martwić się o dodatkowe koszty związane z drukowaniem w kolorze
 • Opłacony przez HP recykling wkładu
 • Bezobsługowe narzędzie informujące HP o stanie zużycia wkładu (wymagane połączenie z siecią internet)
 • Niewykorzystane strony przechodzą na następny miesiąc (maksymalnie trzykrotność stron w planie)
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i przejść na standardowy model drukowania (kupno własnego wkładu)

Artykuł powstał we współpracy z HP – czołowym producentem drukarek do domu i biura.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: HP Instant Ink i HP+ - usługi premium do domu i biura

 0